PREMIERA

2009.04.21

CANAL+ PREMIUM

MANNA

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: komedia

czas trwania: 59 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwóch obcych sobie mężczyzn budzi się obok siebie w odludnym, nieznanym im miejscu. Piotr (Filip Rojek) i Marcin (Marcin Kabaj) znajdują się na otoczonej lasem polanie, w pełnym rupieci samochodzie marki Polonez.

Żaden z nich nie pamięta, w jaki sposób znalazł się w tak absurdalnej i niewytłumaczalnej sytuacji. Co gorsza, okazuje się, że nie mogą wydostać się z dziwnej pułapki czasoprzestrzennej. Jedyną szansą na ratunek i powrót do normalności wydają się czerwone karteczki, które zaczynają spadać z nieba. Okazuje się, że dzięki tajemniczym papierkom spełniają się wypowiedziane przez Piotra i Marcina życzenia. Pierwszą próbą siły sprawczej kartoników jest zdobycie zapasu piwa. Do czego posłużą im kolejne?

Pierwowzorem surrealistycznej komedii HUBERTA GOTKOWSKIEGO jest zrealizowana za kwotę zaledwie 300 złotych amatorska produkcja pod tym samym tytułem. Offową "Mannę" nagrodzono m.in. OFFskarem za najlepszy scenariusz i Wyróżnieniem Honorowym w konkursie kina niezależnego podczas FPFF w Gdyni. Nowa, profesjonalna wersja filmu powstała w ramach programu "Czas na młodych", dzięki staraniom reżysera i producenta Macieja Ślesickiego. Filmowiec poznał Gotkowskiego podczas Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Oskariada, gdzie skromnej produkcji młodego artysty przyznano Grand Prix. Zasiadający w jury Ślesicki zaproponował reżyserowi napisanie nowej wersji scenariusza, w którym nie musiałby się martwić o ograniczenia wynikające z budżetu. Reżyser, który zdobywał pierwsze doświadczenia kręcąc filmiki z wycieczek szkolnych i wagarowych wygłupów, o dokonanym przez siebie remake'u mówił: "Nowa "Manna" jest dłuższa o 20 minut, ma nowe, jak i bardziej rozwinięte znane już wątki. Największą różnicę wnosi oczywiście profesjonalny sprzęt i operator Andrzej Wolf. W porównaniu do środków, jakimi dysponowaliśmy przy pierwszej wersji, nowa "Manna" jest wysokobudżetową produkcją! Mając świadomość, że mogę sobie pozwolić na niemal każdy rekwizyt, chciałem zachować film w miarę skąpej atmosferze, która wymuszona jest poniekąd przez głównych bohaterów. Nie chciałem go 'przeładować'".

W skromnej kilkuosobowej obsadzie znaleźli się utalentowani aktorzy młodego pokolenia. W Piotra wcielił się Filip Rojek, znany z epizodów w "Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście", "I kto tu rządzi?" czy "Rezerwatu" Łukasza Palkowskiego. Drugiego zamkniętego w pułapce zagrał Marcin Kabaj z nieformalnej rzeszowskiej grupy filmowej DDN, współpracujący z Gotkowskim od początku jego drogi twórczej. Towarzyszy im Natalia Szyguła, mająca na koncie epizody m.in. w serialach "Kryminalni", "Złotopolscy", "Pitbull", "Glina", czy - podobnie jak Filip Rojek - rolę w "Rezerwacie".

WASZE OPINIE

studencik

Film super, bardzo polecam, szczególnie studentom, większość z nich od razu załapie klimat.

tita

witam hydraulika!
film.....zly-zgadzam sie, ale z opiniami o ludziach, ktorzy go robili to bym sie na twoim miejscu wstrzymala. zeby wszystko bylo jasne-NIE PRACOWALAM PRZY TYM FILMIE, wiec nie mam intresu nikogo bronic, co nie zmienia faktu, ze krzywdzace opinie o braku wyksztalcenia (aktorzy,operator,rezyser)powinienes wsadzic sobie w buty!!! nie znasz ludzi, nic o nich nie wiesz, wiec nie pisz bzdur!!!! pokonczyli szkoly, a ze sie dopiero ucza to inna sprawa......gdybys mial pojecie o kinomatografii to bys wiedzial, ze nawet najwiekszym z najwiekszych zdazylo sie czasami zrobic sobie kuku i nakrecic tzw.gniota. mam nadzieje, ze sie jeszcze zdziwisz, bo jestem pewna, ze o niejednej z tych osob jeszcze sporo uslyszysz. piekni, zdolni i pracowici sa panie hydrauliku.....a co najwazniejsze nie zzera ich nuda i frustracja oraz ogrom zawisci i zadrosci....w przeciwienstwie do ciebie. pozdrawiam. tita

Hydraulik

Ludzie to jest film amatorski Ci ludzie nie skończyli żadnych studiów operatorskich, aktorskich ani rezyserskich.Oczywiście nie można równać do serialu Lost bo to czarna komedia, aczkolwiek nie jest to dobre kino niezależne jak chociażby "Kreew z nosa", "Ugór" itd.Zapewne ten film kolesie wysłali na jakis festiwal kina niezaleznego, wygrywajac go zostal wyemitowany na C+
MANNA
reżyseria:
Polska, 2008
Dwóch obcych sobie mężczyzn budzi się obok siebie w odludnym, nieznanym im miejscu. Piotr (Filip Rojek) i Marcin (Marcin Kabaj) znajdują się na otoczonej lasem polanie, w pełnym rupieci samochodzie marki Polonez.
komedia
MANNA
4,6 5 1 58