PREMIERA

2004.08.18

CANAL+ PREMIUM

MAPA LUDZKIEGO SERCA

Map of the Human Heart

Australia/Wlk. Brytania/Kanada/Francja, 1993

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Poetycko opowiedziana historia miłości Eskimosa i Indianki, którzy poznali się w jednym z montrealskich szpitali.

VINCENT WARD, reżyser "Mapy ludzkiego serca" był tym filmowcem, który pokazał światu kino Nowej Zelandii - to właśnie jego debiutancka fabuła "Vigil", opowieść o izolowanej od świata wiejskiej dziewczynie stała się pierwszym nowozelandzkim filmem pokazanym na festiwalu w Cannes. Sukces ten powtórzył kolejny film Warda "The Navigator: A Medieval Odyssey" - historia chłopca, który ze średniowiecznej Anglii podziemnym tunelem dostaje się do współczesnej Nowej Zelandii. Już te dwa wczesne filmy Warda oczarowały krytyków egzotycznymi pomysłami reżysera, który swoich bohaterów umieszcza w przestrzeniach onirycznych, wręcz fantastycznych, a jednocześnie opowiada ich historię w sposób jak najbardziej realistyczny.

W podobnym tonie utrzymana jest "Mapa ludzkiego serca", niezwykła historia miłości Eskimosa i pół Indianki. Avik (Robert Joamie) mieszka w arktycznej wiosce i choruje na gruźlicę. Życie ratuje mu wojskowy kartograf Russell (Patrick Bergin), który zabiera go na leczenie do Montrealu. Podróż ta nie tylko odkryje przed Avikiem świat, jakiego nie znał, ale również da mu szanse na przeżycie pierwszej miłości. Uczucie do Albertine (Annie Galipeau), pół Indianki, pół Europejki nie spodoba się jednak zakonnicom prowadzącym szpital. Nową szansę bohaterowie dostaną dopiero dziesięć lat później, kiedy znów się spotkają, lecz w innym już, ogarniętym wojną świecie. Kartograf będzie w nim wysokim oficerem Armii Brytyjskiej, Albertine jego narzeczoną, a Avik - pilotem RAF-u.

Fabuła filmu obejmuje blisko 30 lat i dwa skrajnie różne kontynenty. Na planie historycznych i kulturowych różnic reżyser, posługując się trafnymi symbolami, umiejętnie buduje tytułową mapę ludzkich uczuć, marzeń i wyborów, które - bez względu na miejsce i czas - okazują się bardzo sobie bliskie.
MAPA LUDZKIEGO SERCA
reżyseria:
Australia/Wlk. Brytania/Kanada/Francja, 1993
Poetycko opowiedziana historia miłości Eskimosa i Indianki, którzy poznali się w jednym z montrealskich szpitali.
dramat
MAPA LUDZKIEGO SERCA
4,6 5 1 18