PREMIERA

2012.12.31

CANAL+ PREMIUM

Maraton tańca

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dąbie, miasteczko na Dolnym Śląsku. Na miejscowym rynku trwa festyn. Jego główną atrakcją ma być maraton tańca. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych ufundowane przez lokalnego przedsiębiorcę, a uczestnicy konkursu szansę wylosowania luksusowego samochodu terenowego.

Elokwentny konferansjer Alek (Maciej Wierzbicki) i prowincjonalna piosenkarka pop Joanna "Dżessika" (Agnieszka Podsiadlik) zapraszają mieszkańców do rywalizacji. Nie liczy się styl tylko to, aby wytrwać na parkiecie jak najdłużej. Dla większości mieszkańców miasteczka konkurs jest klucz do lepszego świata. Agnieszka (Joanna Kulig) urodziła chorego synka i nie ma pieniędzy na jego leczenie, mąż fryzjerki Moniki Grzelak (Olga Frycz) nagle zniknął, nieśmiały kaleka Krystian (Krzysztof Skonieczny) jest gotowy na wszystko, aby zdobyć serce Dżessiki, a para pechowych przestępców - Sylwuś (Dariusz Toczek) i Szymuś (Łukasz Simlat) - szykuje największy przekręt w karierze. Wygadany ksiądz Damian (Leszek Lichota) bierze w tany zakonnicę Cezarię (Barbara Kurzaj), a opuszczonej przez męża pijaka Zosi Niewiadomskiej (Joanna Gonschorek) partneruje jej nastoletni syn Michaś (Filip Garbacz). Taneczna przestrzeń szynko staje się miejscem do prywatnych rozgrywek. Na jaw wychodzą żale, animozje, głęboko skrywane sekrety i zdrady.

"Maraton tańca" MAGDALENY ŁAZARKIEWICZ według scenariusza reżyserki i Macieja Kowalewskiego ("Kochaj i tańcz") miał światową prapremierę na festiwalu w Pusan w Korei Południowej. Film był też prezentowany na MFF w Santa Barbara. Magdalena Łazarkiewicz, siostra Agnieszki Holland, wdowa po Piotrze Łazarkiewiczu, matka kompozytora Antoniego Komasy - Łazarkiewicza, zadebiutowała świetnie przyjętym filmem telewizyjnym "Przez dotyk" (1986), laureatem licznych nagród na festiwalach w kraju i za granicą (Creteil 1986). Debiut kinowy "Ostatni dzwonek" (1989) przyniósł reżyserce Grand Prix Wielkiego Jantara na Koszalińskich Spotkaniach Filmowych "Młodzi i Film", zaś film "Odjazd" (1991), nakręcony wspólnie z Piotrem Łazarkewiczem - Nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdyni. Łazarkiewicz ma w dorobku również takie obrazy, jak "Białe małżeństwo", "Drugi brzeg" i "Na koniec świata".

Widząc w "Maratonie tańca" nową, lecz bardziej optymistyczną wersję "Czyż nie dobija się koni?", amerykański recenzent napisał: "Ten film stanowi genialne połączenie wielu różnych gatunków - od komedii i dramatu po love story, a nawet musical, a wszystko doprawione odrobiną realizmu magicznego. Świetnie zarysowane postaci i zręczne łączenie poszczególnych wątków potrafi zatrzymać uwagę widza aż do ostatnich kadrów. To spojrzenie zachwyca swym autentyzmem i magiczną atmosferą, oglądamy bowiem prawdziwe ludzkie zmagania i - jednocześnie - pokrzepiającą bajkę". Odniesienie do słynnego obrazu Sidneya Pollacka ma uzasadnienie w inspiracji, ale "Maraton tańca" to inna historia. To kameralna opowieść o zwyczajnych ludziach zmagających się z powszechnymi problemami, które przy odrobinie wysiłku i szczypcie magii dają się rozwiązać. "Najważniejsze, żeby szukać tego, co jest pod spodem. Na wierzchu może być coś zabawnego, a pod spodem tragicznego. Taka myśl towarzyszyła mi w trakcie pracy nad "Maratonem tańca". Żeby namieszać: charaktery, tragedię z komedią" - mówiła Magdalena Łazarkiewicz.

Film powstawał w autentycznym plenerze i przy udziale mieszkańców miasteczka. Niektórzy z nich statystowali, a wielu było też pierwszymi widzami gotowego obrazu. W obsadzie spotkali się zdolni aktorzy młodego pokolenia: Joanna Kulig, nagrodzona za debiut w filmie "Środa, czwartek rano" na FPFF w Gdyni, Filip Garbacz - laureat nagrody dla najlepszego aktora MFF w Karlowych Warach ("Matka Teresa od kotów"), Leszek Lichota - laureat nagrody za najlepszy debiut na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie ("Lincz") oraz Olga Frycz, nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za główną rolę kobiecą w filmie "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha. Autorem zdjęć jest Wojciech Todorow ("Pogrzeb kartofla", "Fundacja", "0_1_0"), muzykę skomponowali Bartosz Dziedzic i Antoni Komasa-Łazarkiewicz. "Maraton tańca" otrzymał 8 nominacji do nagrody Złota Kaczka w kategorii: najlepszy film, najlepsza aktorka (Olga Frycz, Joanna Kulig i Agnieszka Podsiadlik), najlepszy aktor (Krzysztof Skonieczny i Łukasz Simlat), najlepszy scenariusz i najlepsze zdjęcia.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Maraton tańca
Polska, 2010
Dąbie, miasteczko na Dolnym Śląsku. Na miejscowym rynku trwa festyn. Jego główną atrakcją ma być maraton tańca. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych ufundowane przez lokalnego przedsiębiorcę, a uczestnicy konkursu szansę wylosowania luksusowego samochodu terenowego.
komediodramat
Maraton tańca
3,7 5 1 10