Paramount Pictures

PREMIERA

2006.04.13

CANAL+ PREMIUM

MARATOŃCZYK

Marathon Man

USA, 1976

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nowy Jork lat 70. Thomas Levy (Dustin Hoffman), nazywany przez przyjaciół Babe, studiuje historię. Jest też zapalonym biegaczem i codziennie trenuje w okolicach Central Parku. Przypadkowo poznaje atrakcyjną Europejkę, Elsę Opel (Marthe Keller). Znajomość szybko przeradza się w romans.

Tymczasem starszy brat Babe'a, Doc Levy (Roy Scheider), wpada w poważne tarapaty. Doc jest agentem tajnych służb, ale jego prawdziwa profesja nie jest znana nawet najbliższym. Teraz tropi niesławnego "Białego Anioła" z Oświęcimia - Christophera Hessa (Laurence Olivier). Nazista wciąż nie został schwytany. Wiadomo, że obecnie używa nazwiska Christian Szell i chce odebrać diamenty zdeponowane w jednym z banków. Niespodziewanie drogi trzech mężczyzn krzyżują się w tragicznych okolicznościach. W dodatku uczucie Elsy do Babe'a okazuje się nie całkiem bezinteresowne.

"Maratończyk" należy do kanonu kina sensacyjnego. Scenariusz powstał w oparciu o powieść scenarzysty Williama Goldmana, który wzorował postać Szella na kacie Oświęcimia, Josephie Mengele. Nieżyjący już reżyser filmu JOHN SCHLESINGER zrealizował wiele tytułów, które przeszły do historii kina: "Rodzaj miłości" (Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie), "Darling", "Billy Kłamca", "Nocny kowboj" (Oscar), "Ta przeklęta niedziela" (BAFTA), "Dzień szarańczy" czy "Pacific Heights".

W postać Szella wciela się aktorska legenda wszechczasów - Laurence Olivier. Wśród wielu znakomitych filmów z jego udziałem warto wymienić: "Wichrowe wzgórza", "Rebekę", "Księcia i aktoreczkę", "Spartakusa", "Chłopców z Brazylii" czy ekranizacje szekspirowskie: "Henryka V", "Hamleta" (dwa Oscary) i "Ryszarda III". Partneruje mu zdobywca dwóch Oscarów ("Sprawa Kramerów", "Rain Man") Dustin Hoffman, w którego bogatym i różnorodnym dorobku są m.in. "Absolwent", "Mały wielki człowiek", "Wszyscy ludzie prezydenta", "Tootsie", "Fakty i akty" czy "Poznaj moich rodziców". W obsadzie pojawiają się również: Roy Scheider ("Francuski łącznik", "Szczęki") i Marthe Keller ("Bobby Deerfield", "Fedora"). "Maratończyk" został wyróżniony m.in. Złotym Globem i nominacją do Oscara za kreację Laurence'a Oliviera. Film był również nominowany do Złotego Globu w kategoriach: reżyseria, scenariusz, najlepszy aktor i najlepsza aktorka drugoplanowa.

WASZE OPINIE

jamarta

Klasyka thrillera politycznego. Ale nie tylko. Także m.in. tragiczny obraz srodowiska tajnych agentow w ktorym nie ma zwyciezcow. Wielki film.

Żyraf

John Schlesinger jest najlepszą rekomendacją tego filmu. Parę niezłych filmów zrobił ten pan.
Roy Scheider w roli brata Thomasa jest też w tym filmie bardzo przekonujący. To ambitne, markowe kino.Zgodzę się z Ortonem, że takich filmów się już nie kręci. A dlaczego?, to już temat na oddzielny wątek.Film wart obejrzenia i gwarantuję, że na długo zagości w pamięci.
Scena z Laurencem Olivierem jako sadystycznym zbrodniarzem oferującym Hoffmanowi swoje dentystyczne usługi, z diabolicznym tekstem na ustach:"Bezpiecznie?" to jedna z najlepszych scen w historii kina.

fonzo

trochę nie w tym klimacie, Marsellus...
MARATOŃCZYK
reżyseria:
USA, 1976
Nowy Jork lat 70. Thomas Levy (Dustin Hoffman), nazywany przez przyjaciół Babe, studiuje historię. Jest też zapalonym biegaczem i codziennie trenuje w okolicach Central Parku. Przypadkowo poznaje atrakcyjną Europejkę, Elsę Opel (Marthe Keller). Znajomość szybko przeradza się w romans.
thriller
MARATOŃCZYK
4,0 5 1 36