MARIA, KRÓLOWA SZKOTÓW

Mary, Queen of Scots

Wlk. Brytania, 1971

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 128 min

Opis

Efektowny, zrealizowany z rozmachem i zarazem dbałością o detale dramat historyczny osnuty wokół konfliktu dwóch wybitnych władczyń: Marii Stuart i królowej Elżbiety I.

W przeszłości kobiety rzadko miały możliwość odgrywania poważnej roli politycznej. W wieku XVI na Wyspach Brytyjskich stało się jednak inaczej. Zarówno Maria Stuart jak Elżbieta I należały do najsilniejszych osobowości i najbardziej wyrazistych politycznie postaci swojej epoki. Splot niefortunnych okoliczności, wybujałe ambicje oraz meandry wielkiej polityki sprawiły, że obie królowe stały się śmiertelnymi wrogami.

Historia Marii Stuart jest niemal gotowym scenariuszem tragicznego melodramatu, który aż prosił się o ekranizację. Dziedziczka tronu Szkocji została wydana za francuskiego króla Franciszka. Po jego śmierci była niemile widziana na paryskim dworze, wróciła więc na Wyspy Brytyjskie. W Szkocji władzę sprawował wówczas w imieniu Marii jej brat Jakub. Regent nie był zachwycony powrotem siostry. Niechętnie oddał jej tron, ale nigdy nie porzucił myśli o jego odzyskaniu. Objęcie władzy w Szkocji przez katoliczkę Marię Stuart było nie w smak również wyznającej protestantyzm królowej Anglii Elżbiecie I. Nie było tajemnicą, że Maria ma ambicje osadzenia na tronie w Londynie swego syna Jakuba - dla Elżbiety zagrożenie było tym większe, że stale zmagała się z silną katolicką opozycją w samej Anglii. Maria Stuart znalazła się więc w samym środku historycznego cyklonu, na który złożyły się religijne konflikty, knowania zdradzieckiego brata, bunty protestanckich lordów ze Szkocji oraz wróg w postaci doświadczonej w wielkiej polityce Elżbiety, nie mówiąc o dworskich intrygach. Początkowo zagubiona szkocka władczyni, z czasem nabrała pewności siebie i postanowiła zagrać o wszystko. Jak wiadomo przegrała i zakończyła swe burzliwe życie kładąc głowę pod angielski topór, skazana na śmierć przez swą kuzynkę Elżbietę I.

Jeżeli dzieje Marii Stuart były wymarzonym materiałem do nakręcenia epickiego, historycznego widowiska, to scenarzysta John Hale i reżyser CHARLES JARROTT w pełni wykorzystali okazję. W ich filmie fakty są miejscami delikatnie udramatyzowane, zabiegi te nie urągają jednak historycznej prawdzie. "Maria, królowa Szkotów" to kostiumowy fresk, wyróżniający się spośród wielu podobnych produkcji zarówno starannością jak i wystawnością inscenizacji, a także przekonującym ukazaniem politycznych konfliktów przeszłości oraz tragedii, dylematów i trudnych wyborów pierwszoplanowych aktorów historii. Walory filmu doceniła Amerykańska Akademia nominując obraz Jarrotta do pięciu Oscarów, między innymi za kostiumy, scenografię oraz znakomitą rolę Vanessy Redgrave, która wcieliła się w Marię Stuart. Krytycy podkreślali, że równie dobrą rolę zagrała w tym filmie inna wielka brytyjska aktorka, Glenda Jackson, która wystąpiła jako Elżbieta I.
MARIA, KRÓLOWA SZKOTÓW
reżyseria:
Wlk. Brytania, 1971
Efektowny, zrealizowany z rozmachem i zarazem dbałością o detale dramat historyczny osnuty wokół konfliktu dwóch wybitnych władczyń: Marii Stuart i królowej Elżbiety I.
dramat historyczny
MARIA, KRÓLOWA SZKOTÓW