PREMIERA

2007.04.06

CANAL+ PREMIUM

MARIA

Mary

Włochy/Francja/USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Arogancki reżyser Tony Childress (Matthew Modine) realizuje film o Chrystusie "Oto moja krew". Samego siebie obsadza w roli Jezusa, a postać Marii Magdaleny powierza Marie Palesi (Juliette Binoche).

Filmowa Maria nie jest jednak nierządnicą, ale ukochaną i najmądrzejszą uczennicą Chrystusa, która dlatego właśnie i przez to, że jest kobietą, wywołuje złość i zazdrość pozostałych uczniów, zwłaszcza Piotra. Ku zaskoczeniu całej ekipy po zakończeniu zdjęć Palesi, dla której film był głębokim duchowym przeżyciem, nie chce wracać do Nowego Jorku. Postanawia porzucić zawód aktorki i pielgrzymować do ogarniętej zamachami terrorystycznymi Jerozolimy. Tymczasem w Nowym Jorku dziennikarz Ted Younger (Forest Whitaker), który prowadzi w telewizji popularny religijny talk show, promuje film "Oto moja krew". Zaprasza do studia reżysera Tony'ego Childressa oraz znanych biblistów (w tej roli autentyczni religioznawcy z różnych kościołów), by porozmawiać o postaci Marii Magdaleny. I choć sam Younger jest świetnie zorientowany w kwestiach religijnych, nie potrafi poradzić sobie z własnym życiem prywatnym. Bardzo dużo pracuje, rzadko bywa w domu i nie ma czasu dla ciężarnej żony (Heather Graham). Wstrząsem jest dla niego dopiero rodzinna tragedia, po której musi zadać sobie pytanie o to, co jest dla niego ważne i w co wierzy.

Na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie "Maria" otrzymała Nagrodę Specjalną Jury oraz trzy inne wyróżnienia, film wywołał skrajne opinie: od zachwytów po furię.

Sam ABEL FERRARA należy zresztą do najbardziej kontrowersyjnych reżyserów współczesnego kina. Debiutował w 1976 roku filmem pornograficznym "Nine Live of Wet Pussy Cat" (zagrał w nim jedną z głównych ról), a trzy lata później zrealizował horror klasy B "The Driller Killer". W swoich filmach, takich jak "Hotel New Rose" (dwie nagrody w Wenecji), "Pogrzeb" (katolicka nagroda OCIC w Wenecji) czy "Uzależnienie" od początku łączył ogień z wodą. Z drastyczną przesadą pokazywał przemoc, gwałt i ludzi na dnie, a jednocześnie powracał do religijnych symboli oraz tematu nawrócenia, łaski i wiary. To zestawienie szokowało zwłaszcza w jego najsłynniejszym filmie "Zły porucznik" (1992), gdzie Harvey Keitel zagrał zepsutego policjanta-narkomana, któremu objawia się Jezus. Ferrara, który otwarcie przyznawał się do korzystania z wszelkich dostępnych używek, a podczas festiwali niewiele robił sobie z politycznej poprawności, miał często problemy z cenzurą i dystrybucją swoich filmów - "Maria" nie miała oficjalnej amerykańskiej premiery. W ostatnich jednak latach- jak mówi sam Ferrara - dojrzał i docenił rodzinne życie. Pytany o to, dlaczego zrealizował "Marię" odpowiada: "Zacząłem sam siebie pytać: a co z tobą? czy wierzysz?, po co ci te wszystkie religijne symbole? Ale nie przeszedłem sam takiej drogi jak główna bohaterka obrazu "Maria". Ciągle błądzę i szukam i walczę ze sobą. Staram się coś zrozumieć". Niedawno przeprowadził się do Rzymu i z Willemem Dafoe, Bobem Hoskinsem i Asią Argento zrealizował tam komedię "Go Go Tales" o życiu popularnego na Manhattanie kabaretu "Ray Puby's Paradise".

O grającej Marię Juliette Binoche Abel Ferrara mówił: "bez niej nie byłoby tego filmu". Aktorka ma na koncie kilkadziesiąt ról. Grała u najlepszych francuskich reżyserów, takich jak: Luis Malle, Partice Leconte, Jean Luc-Godard, André Téchiné. Reżyserzy zaczęli o nią zabiegać po tym, jak wystąpiła w ekranizacji powieści Milana Kundery "Nieznośna lekkość bytu" Philipa Kaufmana. Do jej najbardziej znanych filmów należy "Trzy kolory-niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego, za który otrzymała Cezara (grała też w "Białym" i "Czerwonym"), "Czekolada" Lasse Halstroma oraz "Angielski pacjent" Anthony'ego Minghelli (Oscar, BAFTA, Srebrny Niedźwiedź w Berlinie). Binoche przed rozpoczęciem zdjęć do "Marii" spędziła tydzień w Jerozolimie, przeczytała mnóstwo książek - również gnostyckich - na temat Marii Magdaleny i stała się dla reżysera ważną konsultantką od spraw religijnych.

Dziennikarza pierwotnie miał zagrać Willem Dafoe, ale ponieważ był zajęty, Ferrara obsadził w tej roli Foresta Whitakera, niedoszłego sportowca i śpiewaka operowego. "Nikt nie potrafi być tak "krwisty" i duchowy jednocześnie" - mówił reżyser o aktorze, który niedawno odebrał swojego pierwszego Oscara, a także BAFTĘ, Złoty Glob i British Independent Film Award za główną rolę w dramacie "Ostatni król Szkocji" (2006) Kevina Macdonalda. Whitaker - jeden z najbardziej znanych aktorów i reżyserów afro-amerykańskich w Hollywood - rzadko grywa w wielkich, kasowych produkcjach. Często natomiast odtwarza role drugoplanowe bądź epizodyczne ("Kolor pieniędzy" Martina Scorsese, "Pluton" Olivera Stone'a, "Good mornig Vietnam" Barry'ego Levinsona czy "Telefon" Joela Schumachera). Głośno zrobiło się o nim po roli w "Grze pozorów" Neila Jordana. Za kultową uchodzi zaś kreacja w filmie Jima Jarmuscha "Ghost dog: Droga Samuraja" oraz w "Bird" Clinta Eastwooda, w którym wcielił się w postać legendarnego saksofonisty Charliego Parkera. Za rolę tę otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w Cannes i nominację do Złotego Globu. Wystąpił ponadto w filmach, takich jak: "Azyl", "Fenomen", "Gatunek", "Dym" czy "Pret-a-Porter". Jako reżyser zadebiutował filmem "Strapped" ("Handlarze śmierci"), a następnie nakręcił "Czekając na życie", "Ulotną nadzieję" i "Córkę prezydenta".

Tony'ego Childressa - reżysera oraz odtwórcę roli Jezusa - zagrał Matthew Modine, aktor znany przede wszystkim z "Na skróty" Roberta Altmana. Za udział w tym obrazie zdobył Złoty Glob oraz nagrodę Volpi Cup na MFF w Wenecji. W postać żony Teda Youngera wcieliła się Heather Graham, która zabłysnęła dobrze przyjętą rolą w "Boogie Nights" Paula Thomasa Andersona. Zagrała również w "Krzyku 2" Wesa Cravena oraz "Austin Powers: szpieg, który nie umiera nigdy" Jaya Roacha.
MARIA
reżyseria:
Włochy/Francja/USA, 2005
Arogancki reżyser Tony Childress (Matthew Modine) realizuje film o Chrystusie "Oto moja krew". Samego siebie obsadza w roli Jezusa, a postać Marii Magdaleny powierza Marie Palesi (Juliette Binoche).
dramat
MARIA
3,3 5 1 4