Paramount Pictures

PREMIERA

2006.11.27

CANAL+ PREMIUM

MARTHA ZA KRATKAMI

Martha Behind Bars

USA, 2005

reżyseria:

obsada: ,

gatunek: dramat

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film opowiada o niechlubnym więziennym epizodzie w życiu Marthy Stewart, jednej z najpopularniejszych dziś kreatorek stylu prowadzenia gospodarstwa domowego i prezenterki wielu uwielbianych wręcz programów z poradami.

Choć Martha Stewart (w filmie Cybill Shepherd) urodziła się w Jersey City w Stanach Zjednoczonych 3 sierpnia 1941 roku, jej rodzice pochodzili z Polski. Naprawdę nazywa się Marta Helena Kostyra. Edward Kostyra i jego żona Marta Ruszowska wyemigrowali do USA z powodów ekonomicznych. Ćwierć wieku później ich córka stworzyła w Ameryce imperium medialne, którego trzon stanowią programy kulinarne, ogrodnicze czy dotyczące wystroju wnętrz i urządzania bankietów. Stewart ma już na swoim koncie pięć statuetek Daytime Emmy Award, jej książki przez miesiące nie schodzą z pierwszych miejsc list bestsellerów, a programy, w których chętnie goszczą takie gwiazdy, jak Sharon Stone, Harrison Ford, P Diddy czy Serena Williams, gromadzą codziennie ponad dwumilionową widownię. Martha Stewart to dla zastraszającej większości Amerykanek jeden z największych autorytetów: 75 % mieszkanek USA uważa, że ma ona wpływ na sposób organizowania amerykańskich domów, a 85 % chętnie kupuje rekomendowane przez nią produkty. Nieposzlakowana opinia i świetlisty wizerunek najbogatszej gospodyni domowej w USA runęły w 2002 roku, kiedy Stewart została oskarżona o łapówkarstwo i niezgodne z prawem prowadzenie transakcji papierami wartościowymi. Powodem oskarżenia była sprzedaż przez nią akcji farmaceutycznej firmy ImClone na dzień przed ich gwałtownym spadkiem. Choć sąd nie udowodnił jej winy w tej sprawie, Stewart i tak trafiła do więzienia. Na pięć miesięcy kary i kolejne pięć aresztu domowego skazana została za utrudnianie śledztwa w sprawie podejrzanej transakcji. Martha Stewart zaczęła odsiadywać karę 8 października 2004 roku w więzieniu dla kobiet o minimalnym rygorze w Zachodniej Wirginii.

Twórcą "Marthy za kratkami" jest ERIC BROSS, reżyser, który z wielkiego ekranu ("Nothing to Lose" i "Restaurant" z Adrienem Brodym) trafił do telewizji. Bross współpracował m.in. przy nowej wersji "Kojaka" i głośnym w USA, nominowanym do Emmy miniserialu "Traffic".

Główną rolę w filmie zagrała Cybill Shepherd, gwiazda legendarnego serialu "Na wariackich papierach", za który otrzymała dwa Złote Globy i emitowanego od 1995 roku sitcomu "Cybill", który przyniósł jej trzecią złotą statuetkę. Shepherd w role Marthy Stewart wcieliła się już zresztą drugi raz. W roli słynnej gospodyni domowej zadebiutowała w 2003 roku (wtedy zapadł wyrok na Stewart) w telewizyjnym filmie "Martha, Inc.: The Story of Martha Stewart" Jasona Enslera.
MARTHA ZA KRATKAMI
reżyseria:
USA, 2005
Film opowiada o niechlubnym więziennym epizodzie w życiu Marthy Stewart, jednej z najpopularniejszych dziś kreatorek stylu prowadzenia gospodarstwa domowego i prezenterki wielu uwielbianych wręcz programów z poradami.
dramat
MARTHA ZA KRATKAMI
4,3 5 1 12