PREMIERA

2004.03.01

CANAL+ PREMIUM

MARTIN SCORSESE - DROGA DO WŁOCH

Martin Scorsese: My Road To Italy

1999, USA

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 4 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Niezwykła historia włoskiego kina w czterech częściach. Jednocześnie niecodzienna autobiografia jednego z największych współczesnych reżyserów filmowych MARTINA SCORSESE.

Jego twórczość począwszy od debiutanckiego "Kto puka do moich drzwi?", aż po niedawno zrealizowane "Gangi Nowego Jorku" cechuje duża oryginalność i eklektyzm. W bogatym dorobku reżysera znajdują się tak różne stylistycznie i gatunkowo filmy, jak: "Alicja już tutaj nie mieszka", "Taksówkarz", "Król komedii", "Po godzinach", "Ostanie kuszenie Chrystusa", "Chłopcy z ferajny", "Kasyno", "Wiek niewinności" czy "Kundun. Życie Dalajlamy".

Ale Scorsese to nie tylko interesujący twórca. To prawdziwy kinoman. Jego dokumentalny "wykład" z historii kina opowiedziany jest z niekłamaną pasją i erudycją. Reżyser składa hołd swoim wielkim rodakom, którzy ukształtowali jego filmowy świat: Rosselliniemu, De Sice, Felliniemu, Viscontiemu czy Antonioniemu. Historia włoskiego kina a'la Scorsese ma charakter nielinearny i bardzo subiektywny. Reżyser długo opowiada o pierwszym włoskim filmie, który zrobił na nim wrażenie ("Paisa"), ale zaledwie wspomina o pierwszym, jaki w ogóle powstał we Włoszech. Przywołuje te tytuły, które ukształtowały go jako artystę i jako człowieka: "Rzym, miasto otwarte", "Niemcy, rok zerowy", "Stromboli, ziemia Boga", "Opętanie", "Franciszek, kuglarz boży", "Złodzieje rowerów", "Złoto Neapolu", "Słodkie życie", "Przygoda", "Zaćmienie", czy "8 i pół". Opowiada anegdotami - o tym, że "Wałkonie" Felliniego stały się inspiracją dla jego "Nędznych ulic" i "American Graffitti" George'a Lucasa. Opowiada o wczesnych, dziś niemal zapomnianych, filmach Alessandro Blasetti'ego ("Fabiola") i o swoich przybyłych z Sycylii do Ameryki dziadkach, którzy "ledwo co potrafili czytać po włosku. Dlatego to właśnie dzięki kinematografii włoskiej zacząłem poznawać własną rodzinę" - wspomina. Nieprzypadkowo reżyser i zarazem narrator filmu swoją opowieść zaczyna na Elizabeth Street na Manhattanie, gdzie tradycyjnie osiedlali się włoscy imigranci. I nieprzypadkowo najwięcej uwagi poświęca latom 40. i 50., na które przypada rozkwit neorealizmu, gdyż ten nurt uważa za istotny nie tylko dla włoskiego kina.

Nakręcony w tradycyjnym 35 mm formacie film to kolaż różnych gatunków i estetyk: starych kronik, "domowych" filmów kręconych kamerą 16 mm i wideo, czy wreszcie samych arcydzieł włoskiego kina komentowanych zza kadru przez reżysera. Dokument Scorsesego to pasjonujące świadectwo miłości do sztuki.
MARTIN SCORSESE - DROGA DO WŁOCH
reżyseria:
1999, USA
Niezwykła historia włoskiego kina w czterech częściach. Jednocześnie niecodzienna autobiografia jednego z największych współczesnych reżyserów filmowych MARTINA SCORSESE.
dokument
MARTIN SCORSESE - DROGA DO WŁOCH