PREMIERA

2005.08.05

CANAL+ PREMIUM

MARZYCIELE

The Dreamers

Wlk. Brytania/Włochy/Francja/USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Paryż wiosną 1968 roku. Do stolicy Francji przyjeżdża na studia młody Amerykanin Matthew (Michael Pitt). 20-letni chłopak jest typowym przedstawicielem amerykańskiej klasy średniej: wychowywał się na przedmieściach San Diego w rodzinie o surowych zasadach moralnych.

W Paryżu chce szlifować język i poznać z bliska wielką europejską kulturę. W czasie studenckich rozruchów poznaje na jednej z ulic parę swoich rówieśników: Isabelle (Eva Green) i Theo (Louis Garrel). Młodzi Francuzi są bliźniętami i Matthew szybko dostrzega, że łączy ich szczególna więź. Jeszcze tego samego wieczoru chłopak poznaje ich rodziców (Anna Chancellor i Robin Renucci) i jest lekko zaszokowany bardzo liberalnymi zasadami panującymi u nich w domu. Wkrótce okazuje się, że będzie miał okazję poznać bliżej tę ekscentryczną rodzinę. Rodzice wybierają się na urlop i Isabelle proponuje, by Matthew w tym czasie zamieszkał z nimi. Chłopak odkrywa, jak wiele ich dzieli, ale i łączy: fascynacja kinem, literaturą i muzyką. Na kilka tygodni świat zewnętrzny ma dla trójki bohaterów drugorzędne znaczenie. W paryskim mieszkaniu toczy się między nimi niebezpieczna gra emocjonalna. Theo, Isabelle i Matthew odkrywają własną seksualność i badają granice, do których mogą się posunąć eksperymentując na swoich ciałach. Nie ma dla nich żadnych tabu. Te pozornie niewinne zabawy przeradzają się jednak w prawdziwy dramat.

"Marzyciele" to dzieło mistrza BERNARDO BERTOLUCCIEGO. Scenariusz napisał Gilbert Adair adaptując swoją powieść "The Holly Innocents" z 1988 roku. Bertolucci odnalazł w niej wiele osobistych doświadczeń: czasy studenckiej rewolty z 1968 roku, miłość do kina i pierwsze kroki w dorosłe życie. W jednym z wywiadów przyznał, że w latach 60. w młodych ludziach tkwiła magia łącząca kino, politykę, jazz, rock'n'roll, seks, filozofię i narkotyki. Trudne zadanie przeniesienia na ekran idei pisarza i reżysera przypadło trójce młodych aktorów. Do roli Matthew przesłuchano aż 200 kandydatów w Nowym Jorku i Los Angeles (początkowo oferowano ją Leonardo DiCaprio). Ostatecznie zaangażowano do niej znanego ze "Śmiertelnej wyliczanki" i "Szukając siebie" Michaela Pitta. Postać Theo powierzono Louisowi Garrelowi ("Ceci est mon corps"), synowi reżysera Philippe'a Garrela ("Powiew nocy"), z którym Bertolucci przyjaźnił się w czasach swojej młodości. Isabelle zagrała aktorka teatralna Eva Green, dla której "Marzyciele" są debiutem na kinowym ekranie. W międzynarodowej obsadzie znaleźli się również: Brytyjka Anna Chancellor ("Cztery wesela i pogrzeb", "Wpadka") i Francuz Robin Renucci ("Fort Saganne", "Nędznicy"). Zdjęcia kręcono w naturalnych wnętrzach i na ulicach Paryża, a o oddanie klimatu magicznego miasta zadbał ceniony francuski scenograf Jean Rabasse ("Vatel"). "Marzycieli" nominowano do nagrody GOYA (hiszpańskie Oscary) w kategorii najlepszy film zagraniczny. Premierę filmu na MFF w Wenecji przyjęto owacją na stojąco.

WASZE OPINIE

luccaass

Dobry film :)

broda

Gdyby nie Eva Green, byłoby co najwyrzej średnio. A tak, można ją pożerać wzrokiem przez 1,5 godziny. To już któryś film Bertolucciego, po którym zastanawiam się za co Berni jest tak sławiony?

Orton

Mógł być lepszy, kontrowersyjne sytuacje jak w żadnym innym filmie Bertolucciego tutaj akurat przysłaniają i tak średnio wyeksploatowny temat filmu. Duże brawa natomiast dla odtwórców głównych ról za odważne kreacje
MARZYCIELE
Wlk. Brytania/Włochy/Francja/USA, 2003
Paryż wiosną 1968 roku. Do stolicy Francji przyjeżdża na studia młody Amerykanin Matthew (Michael Pitt). 20-letni chłopak jest typowym przedstawicielem amerykańskiej klasy średniej: wychowywał się na przedmieściach San Diego w rodzinie o surowych zasadach moralnych.
dramat obyczajowy
MARZYCIELE
4,3 5 1 60