Fox

PREMIERA

2009.10.01

CANAL+ PREMIUM

MASH

USA, 1970

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: wojenny

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes jeden z najgłośniejszych filmów Roberta Altmana. W rolach głównych m.in. Donald Sutherland, Robert Duvall i Tom Skerritt.

Podczas wojny w Korei do amerykańskiego szpitala polowego nr 4077 zostaje sprowadzonych dwóch nowych chirurgów: kapitan Benjamin Franklin "Sokole Oko" Pierce (Donald Sutherland) i kapitan Augustus Forrest (Tom Skerritt).Szybko okazuje się, że obaj są niezdyscyplinowanymi wichrzycielami, co nie podoba się mieszkającemu z nimi w jednym namiocie majorowi Frankowi Burnsowi (Robert Duvall) oraz przełożonej pielęgniarek, major Margaret "Gorące wargi"O'Houlihan (Sally Kellerman). "Sokole Oko" i Augustus potrafią jednak spacyfikować przeciwników i zdominować dyrektora szpitala, pułkownika Henry'ego Blake'a (Roger Bowen). Kiedy dołącza do nich kapitan John "Trapper"McIntyre (Elliott Gould), trzech chirurgów zaprowadza w szpitalu nr 4077 własne rządy.

"Rzadki przykład powiązania komedii sytuacyjnej z tematyką polityczną" - pisał o "MASH" Jerzy Płażewski w "Historii kina". ROBERT ALTMAN w swoim pierwszym docenionym przez krytykę filmie postanowił zakpić z kilku świętości współczesnej Ameryki, m.in. z wojskowej dyscypliny, moralności frontowej i religii. W mocno sarkastycznym obrazie, ukazującym kilka miesięcy z życia szpitala polowego armii amerykańskiej w Korei, odezwały się echa kontrkultury i rewolucji obyczajowej schyłku lat 60. Podszyty gorzką refleksją "MASH" zjednał sobie zarówno publiczność, jak i krytyków. Opowieść o chirurgach buntownikach zapewniła Altmanowi Złotą Palmę w Cannes, a także Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, Złoty Glob w kategorii "najlepsza komedia lub musical" oraz szereg innych nagród i nominacji. Film pomimo upływu czasu wciąż śmieszy, stanowiąc przy tym jedno ze szczytowych osiągnięć w długoletniej karierze zmarłego w 2006 roku Altmana.

WASZE OPINIE

tomek6996

Ktoś kto oglądał serial może być nieco zawiedziony. Film jakoś inaczej się ogląda. Inni aktorzy, i najbardziej mimo wszystko brakuje sitcomowego śmiechu.
MASH
reżyseria:
USA, 1970
Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes jeden z najgłośniejszych filmów Roberta Altmana. W rolach głównych m.in. Donald Sutherland, Robert Duvall i Tom Skerritt.
wojenny
MASH
4,9 5 1 82