Fox

PREMIERA

2009.12.19

CANAL+ PREMIUM

MAX PAYNE

USA/Kanada, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Max Payne (Mark Wahlberg) jest detektywem w nowojorskim wydziale spraw uznanych za nierozwiązywalne. Przed trzema laty nieznani sprawcy zamordowali jego żonę Michelle i małą córeczkę. Nie zważając na konsekwencje, ogarnięty żądzą zemsty Max prowadzi prywatne śledztwo, próbując rozwikłać tajemnicę ich śmierci.

Poszukując informacji poznaje Natashę Sax (Olga Kurylenko), która zaraz po spotkaniu z nim zostaje zabita, a on staje się głównym podejrzanym. W trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Payne próbuje mu pomóc były partner, Alex Balder (Donal Logue). Detektyw ustala, że Natasha miała na ramieniu taki sam tatuaż, jak jeden z zastrzelonych napastników, którzy zaatakowali Michelle. Wkrótce potem również Balder zostaje zamordowany. Na Payne'a napada tymczasem Mona Sax (Mila Kunis), która szuka zemsty za śmierć siostry. Maksowi udaje się ją przekonać, że jest niewinny. Łączą siły w walce z wspólnym wrogiem, który jest gotów na wszystko, aby prawda nie ujrzała światła dziennego.

Wydana w 2001 roku gra komputerowa "Max Payne" była inspirowana sensacyjnymi obrazami Johna Woo, starymi kryminałami noir i "Matriksem". Z miejsca stała się wielkim przebojem, miała bowiem rozbudowaną, intrygującą fabułę, posiadała tzw. bullet time, czyli możliwość gry w zwolnionym tempie, ale przede wszystkim gracz był w niej jednocześnie bohaterem i widzem. W zasadzie rewolucyjność "Maksa Payne'a" polegała na tym, że był pierwszym interaktywnym filmem z widzem-bohaterem w roli głównej. Nawiązująca do kinowych wzorców fabuła gry z łatwością stała się kanwą filmowego scenariusza. Reżyserem kinowej wersji został JOHN MOORE ("Za linią wroga", "Lot Feniksa", "Omen"), a scenariusz napisał debiutant Beau Thorne, który wzorował się na grze, ale ze względu na obszerność materiału przeniesienie jej w całości na ekran nie było możliwe. Przyjmując liczne odwołania do wersji komputerowej, Thorne uprościł opowieść i dodał wątki nadprzyrodzone wywodzące się z mitologii nordyckiej. "Max Payne" to połączenie thrillera i kina akcji z wykorzystaniem bullet time. Na szczególną uwagę zasługuje scenografia Daniela T. Dorrance'a ("Linia czasu", "Zakładnik"), która idealnie odwzorowuje lokalizacje z gry, a więc mroczny, złowrogi i zdominowany przez przestępców Nowy Jork.

Do roli tytułowej zaangażowano Marka Wahlberga, aktora nominowanego do Oscara i Złotego Globu za "Infiltrację", który stał się bohaterem kina akcji po występie w "Strzelcu" Antoine'a Faqua'y. Widzowie znają go także z takich przebojów, jak "Królowie nocy", Włoska robota", "Planeta małp" czy "Zdarzenie". Na planie partneruje mu Mila Kunis ("Sztuka rozstania", "Przeprowadzka McAllistera", "Chłopaki też płaczą") w roli Mony Sax, ważnej persony przestępczego podziemia, która przyłącza się do Maksa, aby pomścić śmierć siostry. Kunis gra bezwzględną zabójczynię, która we władaniu bronią niczym nie ustępuje Payne'owi. Aktorka, która nigdy wcześniej nie miała w ręku pistoletu, przed rozpoczęciem zdjęć przeszła specjalne szkolenie i trenowała elementy sztuk walki. Ważną postacią filmu jest także BB Hensley, były policjant, mentor Maksa, który pomaga mu w rozwiązaniu intrygi. Wciela się w niego Beau Bridges ("Powstali z popiołów", "Pajęczyna Charlotty", "Dobry Niemiec"), dwukrotny laureat Złotego Globu i trzykrotny Emmy. Kiedy Payne staje się podejrzany o zabójstwo Natashy, do akcji wkracza Jim Bravura, porucznik z wydziału spraw wewnętrznych. Błyskotliwy detektyw w wykonaniu znanego rapera Chrisa "Ludacrisa" Bridgesa ("Za szybcy, za wściekli", "Miasto gniewu") szybko orientuje się, że Payne jest wrabiany. Po drugiej strony barykady jest Jack Lupino, handlujący narkotykami boss świata przestępczego. Kiedyś jako sierżant armii amerykańskiej zgłosił się na ochotnika do testowania narkotykowego specyfiku i został ofiarą nieudanego eksperymentu. Zagrał go Amaura Nolasco ("Siła uderzenia", "Transformers", "Królowie ulicy"), znany także z roli Fernanda Sucre w serialu "Skazany na śmierć". Nominowany do Złotego Globu za "Zapach kobiety" Chris O'Donnel ("Batman i Robin", "Kawaler", "Kto zabił ciotkę Cookie?") zagrał Jasona Colvina, kierownika firmy farmaceutycznej Aesir Pharmaceuticals, związanej ze śmiercią żony Maxa.

WASZE OPINIE

son

Gra mi się jakoś lepiej widzi niż film

Origami Hunter

szkoda czasu...

arti

Bardzo sprawnie zrealizowany film sensacyjny. Sporo fajnych akcji i efektów specjalnych. Podobała mi się rola Wahlberga i uważam że przekonująco zagrał swojego bohatera.Oczywiście mamy tu kilka śmiesznych sens jak np strzelanina w biurze kiedy kilkunastu gości strzela z karabinów maszynowych do głównego bohatera a ten nie dość że nie obrywa to jeszcze kilku zabija ale ogólnie nie jest źle. Film ma swój charakterystyczny klimat potęgowany przez wszechogarniający śnieg. Reasumując film to 90 minut fajnej sensacyjnej rozrywki bez zbędnych dłużyzn dlatego polecam go fanom tego typu dzieł
MAX PAYNE
reżyseria:
USA/Kanada, 2008
Max Payne (Mark Wahlberg) jest detektywem w nowojorskim wydziale spraw uznanych za nierozwiązywalne. Przed trzema laty nieznani sprawcy zamordowali jego żonę Michelle i małą córeczkę. Nie zważając na konsekwencje, ogarnięty żądzą zemsty Max prowadzi prywatne śledztwo, próbując rozwikłać tajemnicę ich śmierci.
film sensacyjny
MAX PAYNE
3,9 5 1 61