PREMIERA

2006.11.15

CANAL+ PREMIUM

MAX

Kanada/Węgry/Wlk. Brytania, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Max Hoffman (John Cusack) jest żydowskim artystą malarzem, który podczas I wojny światowej stracił prawą rękę. Nie może już malować, więc zarabia na życie handlując sztuką.

Pewnego dnia do jego małej galerii w Monachium zagląda młody, ambitny adept malarstwa, którego nikt jeszcze nie zna, ale za parę lat usłyszą o nim wszyscy. To jednak nie talent przyniesie mu sławę. Max przyjmuje na staż samego Adolfa Hitlera (Noah Taylor), wtedy jeszcze tylko spragnionego sławy początkującego malarza. Miedzy mężczyznami powoli rodzi się przyjaźń, choć dzielą ich zdecydowanie temperamenty. Adolf jest młody, pełen wiary i pomysłów, Max - dawno wycofał się z życia i dystansuje się od problemów tego świata. Pewne napięcia powoduje też fakt, że Max jest Żydem, a Adolf zdaje się mieć poglądy antysemickie, choć gorąco temu zaprzecza. Obaj prowadzą ciekawe rozmowy, spierają się i próbują zrozumieć wzajemne racje. Od przyjaźni ważniejsze jednak zdaje się być pragnienie Adolfa, aby jego prace zostały docenione. To jednak konsekwentnie nie następuje. Co gorsze rozbity między sztuką a polityką trzydziestoletni Hitler ma obok żydowskiego marszanda innego mentora - kapitana Meyera (Ulrich Thomsen), który zachęca go do kariery politycznej. Co ostatecznie wybierze Adolf niestety wiemy wszyscy aż za dobrze.

Debiutancki film MENNO MEYJESA, scenarzysty "Koloru purpury" i "Imperium słońca", wzbudził kontrowersje zanim jeszcze ekipa weszła na plan zdjęciowy. Projektem interesował się sam Steven Spielberg, ale kiedy przeczytał scenariusz wycofał się z realizacji, stwierdzając że nie może finansować filmu, który mógłby obrazić uczucia ocalałych z Holocaustu. Ostatecznie jednym z producentów został sam John Cusack, odtwórca głównej roli, który - aby udało się sfinansować projekt - zrezygnował nawet ze swojego honorarium. Film wszedł na ekrany w aurze skandalu, a po premierze głosy krytyki skrajnie się podzieliły. Jedni chwalili Meyjesa za odwagę, psychologiczne podejście i próbę odkrywania źródeł zła, inni oburzeni byli zazwyczaj tym, że Hitler w "Maksie" pokazany jest z zaskakującą sympatią. "Nie od razu miał mentalność zbrodniarza. Potworem stał się dopiero, gdy życie okazało się dla niego zbyt trudne, a wymarzona sława artysty przestała być możliwa" - bronił swojego filmu reżyser. Krytycy zgodni byli natomiast co do tego, że głównym atutem filmu jest wyważona gra Cusacka i wspaniałe zdjęcia wybitnego węgierskiego operatora Lajosa Koltaia, które wydają się przenosić akcję filmu w bardziej uniwersalny, wolny od historycznego znaczenia wymiar.

Ryzykowny film nie zaszkodził w karierze występujących w nim aktorów. Cusack, nominowany do Independent Spirit Award za rolę w "Być jak John Malkovich" i do Złotego Globu za "Przeboje i podboje" zagrał wkrótce w dobrze przyjętym na świecie horrorze "Tożsamość" (2003) i komedii "Facet z ogłoszenia" (2005). Noah Taylor, który u Meyjesa wcielił się w postać przyszłego Führera, wystąpił w "Podwodnym życiu ze Stevem Zissou" (2004), "Propozycji" (2005) według scenariusza Nicka Cave'a oraz w ostatnim dziele Tima Burtona "Charlie i fabryka czekolady" (2005).
MAX
reżyseria:
Kanada/Węgry/Wlk. Brytania, 2002
Max Hoffman (John Cusack) jest żydowskim artystą malarzem, który podczas I wojny światowej stracił prawą rękę. Nie może już malować, więc zarabia na życie handlując sztuką.
dramat
MAX
3,9 5 1 7