Paramount Pictures

PREMIERA

2006.09.04

CANAL+ PREMIUM

MAYDAY

USA, 2005

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Uczestnicy tajnej misji wojskowej na Oceanie Spokojnym pomyłkowo ostrzeliwują samolot pasażerski.

Znajdujący się 12 mil nad oceanem Jumbo Jet zostaje uszkodzony, a jego załoga i pasażerowie w większości zabici lub ciężko ranni. Na pokładzie jest między innymi John Barry (Aidan Quinn), który na ziemi zostawił ukochanego syna i stewardessa Sharon (Kelly Hu). Razem muszą podjąć desperacką próbę sprowadzenia rozszalałej maszyny na ziemię i uratowania garstki pasażerów, którzy przeżyli atak. Tymczasem odpowiedzialni za atak decydują się zataić cały incydent.

Film T. J. Scotta powstał na bazie bestsellerowej powieści Nelsona DeMille'a, amerykańskiego pisarza, który w latach 60. służył w Wietnamie w siłach powietrznych. Tam wielokrotnie był odznaczany za męstwo. Po powrocie podjął pracę jako korespondent "Law Officer Magazine", a jednocześnie doskonalił swoje umiejętności literackie. Sławę przyniosła mu już pierwsza powieść wydana pod własnym nazwiskiem - "Nad rzekami Bibilonu" (1978). Niemal każda następna książka DeMille'a trafiała na listy bestsellerów, toteż wkrótce autorem zainteresowały się wytwórnie filmowe. Universal i Paramount zakupiły prawo do czterech jego powieści, za każdą z nich płacąc ponad pół miliona dolarów.

T.J. SCOTT, reżyser "Mayday", jest współtwórcą wielu znanych seriali, np. "Xena: wojownicza księżniczka" czy "Nikita". Zanim zajął się reżyserią, pracował jako kaskader (m.in. w III i IV części "Akademii Policyjnej"). Główną rolę w "Mayday" twórca powierzył Aidanowi Quinnowi. Ten zdolny, pochodzący z Irlandii aktor, znany jest m.in. z takich filmów, jak "Wczesny mróz" (1985), za który był nominowany do nagrody Emmy, "Rozpaczliwie poszukując Susan" (1985), "Wichry namiętności" (1994) czy "Łowczyni piosenek" (2000), za który otrzymał aktorską nagrodę w Sundance. Swoją rolę życia mógł zagrać w kontrowersyjnym obrazie Martina Scorsese "Ostatnie kuszenie Chrystusa", gdzie miał wcielić się w postać Jezusa, ale wytwórnia Paramount, która miała produkować film, wycofała się z projektu. Kiedy prawa do scenariusza odkupił Universal zdecydowano, że główną rolę zagra Willem Dafoe.
MAYDAY
reżyseria:
USA, 2005
Uczestnicy tajnej misji wojskowej na Oceanie Spokojnym pomyłkowo ostrzeliwują samolot pasażerski.
film sensacyjny
MAYDAY
3,6 5 1 16