PREMIERA

2006.05.08

CANAL+ PREMIUM

MECHANIK

El Maquinista

Hiszpania, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trevor Reznik (Christian Bale) nie śpi już od roku. Wygląda jak szkielet, cierpi na manie prześladowcze, a jego kontakty towarzyskie ograniczają się do wizyt u sympatycznej prostytutki Stevie (Jennifer Jason Leigh) oraz pogawędek z kelnerką Marie (Aitana Sánchez-Gijón) z nocnego baru na lotnisku.

Trevor jest operatorem maszyn w fabryce. Pewnego dnia powoduje nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego jeden z jego kolegów traci rękę. Reznik jest przekonany, że tragedię w rzeczywistości spowodował ktoś inny. Zaczyna zauważać wokół siebie coraz bardziej zaskakujące rzeczy i dziwne postaci. Przede wszystkim mało sympatycznego, łysego Ivana (John Sharian), który przedstawia się jako pracownik fabryki, ale nikt poza Trevorem go nie zna. W dodatku na drzwiach lodówki w mieszkaniu Reznika ktoś pod jego nieobecność przykleja karteczki z rysunkiem ludzika znanego z zabawy w szubienicę. Trevor zaczyna podejrzewać, że wokół niego zawiązał się tajemny spisek. Z czasem zdaje sobie jednak sprawę, że kluczem do zagadki mogą być wydarzenia z jego przeszłości.

Na długo przed premierą filmu głośno było o fizycznej zmianie, jaką Christian Bale, odtwórca głównej roli, przeszedł na potrzeby "Mechanika". Aktor, który normalnie waży 82 kg, aby przekonująco zagrać wyczerpanego psychicznie Trevora, schudł do 55 kg. Jego dieta, jak twierdzi, składała się z puszki tuńczyka i jednego jabłka dziennie. Scenarzysta filmu Scott Kosar ("Teksańska masakra piłą mechaniczną", "Amityville") przyznał później, że "w najśmielszych snach nie przypuszczał, że znajdzie się aktor gotowy na głodzenie się dla osiągnięcia takiej transformacji". Wtórował mu reżyser BRAD ANDERSON: "Mógłbym nakręcić cały film o poczuciu winy, jakiego doznawałem patrząc na Christiana w trakcie codziennych zdjęć".

"Mechanik" realizowany był w autentycznej fabryce nocą, kiedy prawdziwi pracownicy opuszczali maszyny. O szóstej rano pierwsi robotnicy zmieniali aktorów i dawali im cenne rady, jak obsługiwać specjalistyczny sprzęt. Nierzeczywisty charakter robotniczej hali udało się uzyskać dzięki świetnym zdjęciom Xaviego Giméneza nominowanego do hiszpańskiej nagrody Goya za "Intacto" (2001). To właśnie Giménez nadał kadrom "Mechanika" szaroniebieski, metaliczny charakter, który sugerował, że przedstawiane na ekranie zdarzenia są tylko halucynacją.

Krytycy docenili poświęcenie Christiana Bale'a, znanego przede wszystkim dzięki występowi w "American Psycho" (2000) i roli Batmana w "Batman - Początek" (2005), a jego stonowane, przekonujące aktorstwo publiczność nagrodziła nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej. Pochwały otrzymał również reżyser Brad Anderson, który do tej pory dwukrotnie walczył o główną nagrodę festiwalu w Sundance (filmami "The Darien Gap" oraz "Razem i oddzielnie"), a szerokiej publiczności znany był jako twórca komedii romantycznej "Szczęśliwy traf" (2000) i thrillera psychologicznego "Dziewiąta sesja" (2001). Spodobał się stworzony przez niego mroczny, hipnotyzujący klimat "Mechanika", porównywany do obrazów Davida Finchera ("Siedem", "Gra") czy obsypanego nagrodami "Memento" (2000) Christophera Nolana. Niezawodna okazała się też w roli ciepłej i głęboko nieszczęśliwej prostytutki Jennifer Jason Leigh - jedna z najciekawszych współczesnych aktorek niezależnych, znana m.in. z "Autostopowicza" (1986) Roberta Harmona, "Sublokatorki" (1992) Barbeta Schroedera, "Pani Parker i kręgu jej przyjaciół" (1993) Alana Rudolpha (za rolę w tym filmie otrzymała nominację do Złotego Globu), "Placu Waszyngtona" (1997) Agnieszki Holland czy "Tatuażu" (2003) Jane Campion.

WASZE OPINIE

hajaszek

Własśnie wczoraj obejrzałem.Rewelacja!

tnf

dla mnie bomba!

Sobri

Bardzo dobry ,ale zakrecony film.
Brawo Canal+
MECHANIK
reżyseria:
Hiszpania, 2004
Trevor Reznik (Christian Bale) nie śpi już od roku. Wygląda jak szkielet, cierpi na manie prześladowcze, a jego kontakty towarzyskie ograniczają się do wizyt u sympatycznej prostytutki Stevie (Jennifer Jason Leigh) oraz pogawędek z kelnerką Marie (Aitana Sánchez-Gijón) z nocnego baru na lotnisku.
thriller
MECHANIK
4,4 5 1 70