PREMIERA

2015.07.08

CANAL+ FILM

Medicus

The Physician

Niemcy, 2013

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny/przygodowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Zachwycająca rozmachem opowieść o utalentowanym chłopcu, który przemierzył świat, by uczyć się medycyny u najznamienitszego lekarza epoki. Adaptacja bestsellerowej powieści Noah Gordona. Przebój kinowy w Niemczech, gdzie film obejrzało milion widzów w zaledwie 10 dni.

Anglia, XI wiek. Kościół bezwzględnie walczy z czarną magią. Hołdując zabobonom, nie tylko powstrzymuje rozwój wiedzy medycznej, ale też zaprzepaszcza dokonania starożytnych mistrzów, takich jak Hipokrates. Po śmierci matki 9-letni Rob Cole (Tom Payne) zostaje przygarnięty przez wędrownego znachora (Stellan Skarsgard). Uczy się do niech nie tylko reguł rządzących światem, ale także podstaw medycyny. Kiedy opiekun zapada na kataraktę, Cole szuka dla niego pomocy u prawdziwego lekarza. Dzięki niemu dowiaduje się co nieco o Żydach, a także o słynnym lekarzu perskich królów, Ibn Sinie (Ben Kingsley), który naucza w arabskim Isfahaniu. Od tej pory Cole marzy tylko o tym, żeby pobierać nauki u mistrza. Wyrusza w podróż do Persji. Aby dostać się na uczelnię, na którą nie są przyjmowani chrześcijanie, udaje Żyda. Zanim powróci do Londynu z tytułem hakima, spotka go wiele przygód i zagrożeń.

Główną role zagrał debiutujący na wielkim ekranie Ton Payne. Partneruje mu w roli mistrza Abu Ali Ibn Siny wspaniały, jak zawsze, sir Ben Kingsley, legendarny brytyjski aktor, laureat Oscara® za rolę w "Gandhim" Richarda Attenborough'a. Szacha Ala ad-Daulę zagrał Olivier Martinez, a wędrownego cyrulika, pierwszego opiekuna Roba - Stellan Skarsgård, znany z takich filmów, jak "Przełamując fale" Larsa von Triera, "Anioły i demony" Rona Howarda, "Thor" Kennetha Branagha czy "Dziewczyna z tatuażem" Davida Finchera.

WASZE OPINIE

pedro

"Medicus" to film zrobiony z rozmachem, z pięknymi zdjęciami, scenografią i kostiumami. Prawdziwe hollywoodzkie kino chociaż produkcja jest europejska. Scenariusz na podstawie powieści też jest ciekawy. Akcja dzieje się we wczesnym średniowieczu. W Anglii mały chłopiec Rob chce uratować od śmierci swoją matkę, ale nie udaje mus się to. Chłopiec chce zostać medykiem. Terminuje u starego mistrza. Z czasem rusza w świat by poznać sekrety ksiąg i uczyć się na Bliskim Wschodzie. Aby to uczynić przeżywa liczne przygody, musi zmienić wiarę, zakochuje się. W "Medicusie" mam wszystko miłość, przyjaźń, zdradę na tle historii i polityki jakże dziś aktualnej.
Film porusza wiele kwestii, które są aktualne do dziś. Przykładem może być fanatyzm religijny (nie tylko islamski), który doprowadza do licznych nieszczęść, pycha, żądza władzy za wszelką cenę i wtrącający się do polityki faceci w sukienkach. Warto zobaczyć!
Medicus
reżyseria:
Niemcy, 2013
Zachwycająca rozmachem opowieść o utalentowanym chłopcu, który przemierzył świat, by uczyć się medycyny u najznamienitszego lekarza epoki. Adaptacja bestsellerowej powieści Noah Gordona. Przebój kinowy w Niemczech, gdzie film obejrzało milion widzów w zaledwie 10 dni.
dramat historyczny/przygodowy
Medicus
3,8 5 1 49