PREMIERA

2007.07.31

CANAL+ PREMIUM

MEDIUM

Polska, 1985

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

3 października 1933 roku okazał się jedną z najbardziej tajemniczych dat w historii Sopotu. Tego właśnie dnia Andrzej Gaszewski (Jerzy Zelnik) przyjeżdża pociągiem z Warszawy i ze zdumieniem stwierdza, że jest nad morzem. Na plaży budzi się również komisarz Selin (Władysław Kowalski), który nie ma pojęcia, dlaczego się tu znalazł i co się z nim wcześniej działo.

Tymczasem nauczycielka Luiza (Grażyna Szapołowska) wybiega nagle z lekcji, kradnie z muzeum starą suknię i idzie z nią na plażę. Wszyscy - podobnie jak spotkany przez Luizę po drodze garbaty mężczyzna - zachowują się tak, jakby pozostawali pod wpływem hipnozy. Niewyjaśnione zdarzenia mają związek ze słynnym okultystą Wagnerem (Jerzy Nowak) i jego medium Gretą (Ewa Dałkowska), która wyczuwa śmiertelnie chorą istotę o niezwykle silnej mocy. Okazuje się, że dla wyjaśnienia zagadkowych zdarzeń ważne są fakty z przeszłości - zwłaszcza postać garbatego Georga Netza (Jerzy Stuhr), który zamordował kiedyś trzy osoby.

JACEK KOPROWICZ, z wykształcenia reżyser, operator i teoretyk filmu, a z zamiłowania fotograf, debiutował "Przeznaczeniem" (1983), kontrowersyjną biografią poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Równie zaskakujące były jego kolejne obrazy, takie jak właśnie "Medium" czy "Alchemik", który opowiada o cienkiej granicy między nauką i hochsztaplerstwem, magią i zabobonem. Na podstawie "Alchemika" powstał 4-odcinkowy serial telewizyjny "Alchemik Sendivius". Koprowicz zrealizował też w Teatrze Telewizji "Łowcę jasnowidzów" (1995) o będących na usługach hitlerowskich Niemiec jasnowidzach, dzięki którym jeden z bohaterów zaskakująco wcześnie poznaje prawdę o mordzie w Katyniu. W 2002 roku m.in. dzięki Koprowiczowi powstała w Szczecinie Szkoła Filmu i Telewizji, a sam reżyser zajął się również pisaniem dramatów. Jego sztuka "Love me tender" - inspirowana życiem najbogatszej kobiety świata Cristiny Onassis - została wystawiona w 2004 roku w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdyni przez Dorotę Stalińską, która zagrała główną rolę.

"Medium" to najsłynniejszy film Koprowicza i - jak podkreślali krytycy - pierwszy w Polsce fabularny obraz poświęcony problemom parapsychologii i okultyzmu. Reżyser, którego porównywano m.in. do Andrzeja Żuławskiego i Lecha Majewskiego, wykorzystał elementy kina akcji, thrillera, horroru i filmu psychologicznego. Brawurowo połączył magiczność fabuły z poetycko-surrealistyczną wyobraźnią. Duża w tym zasługa operatorów, którzy wówczas rozpoczynali już kariery za granicą. Wit Dąbal pracował później w Wielkiej Brytanii, a Jerzy Zieliński, który jest m.in. autorem zdjęć do popularnego serialu "Detektyw Monk", w USA. W "Medium" jako kompozytor muzyki filmowej zadebiutował Krzesimir Dębski, który w tym samym roku znalazł się na liście 10 najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. W jednej z głównych ról wystąpił Michał Bajor, stały współpracownik Koprowicza (m.in. "Przeznaczenie" i "Alchemik"), ale pamiętną i najbardziej docenioną przez krytyków rolę stworzyła w "Medium" Grażyna Szapołowska.

WASZE OPINIE

pedro

Moim zdaniem to jeden z lepszych polskich filmów lat 80-tych. Zawsze bardzo mi się podobał. Obejrzę ten film ponownie.

Jesse

Najlepszy polski horror. A właściwie jedyny ewidentnie dobry polski horror jaki znam. Nie trzeba go oglądać z przymrużeniem oka, raczej z szacunkiem i poczuciem dumy. Że my też potrafimy nakręcić horror. Dobry, zagadkowy, świetnie pomyślany i znakomicie zagrany przez całą obsadę film. Z klimatem, z zagadką. W klimacie filmów z duchami i tajemnicą przeszłości. Znakomite zdjęcia, soundtrack też na poziomie.

Wciąga i trzyma w napięciu. Szczerze polecam
MEDIUM
reżyseria:
Polska, 1985
3 października 1933 roku okazał się jedną z najbardziej tajemniczych dat w historii Sopotu. Tego właśnie dnia Andrzej Gaszewski (Jerzy Zelnik) przyjeżdża pociągiem z Warszawy i ze zdumieniem stwierdza, że jest nad morzem. Na plaży budzi się również komisarz Selin (Władysław Kowalski), który nie ma pojęcia, dlaczego się tu znalazł i co się z nim wcześniej działo.
horror
MEDIUM
4,6 5 1 38