PREMIERA

2009.09.03

CANAL+ PREMIUM

MENTALISTA

The Mentalist

USA, 2009

, ,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial detektywistyczny

czas trwania: 41 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mentalista - osoba obdarzona przenikliwością, posługuje się hipnozą i/lub sugestią, zdolna do manipulowania ludzkimi myślami i zachowaniami. Serial "Mentalista" to opowieść o detektywie, który dzięki talentowi, wysokorozwiniętemu zmysłowi obserwacji i dedukcji oraz szczególnego rodzaju trikom przez wiele lat udawał medium i utrzymywał się wykorzystując ludzką naiwność.

Kiedy jego żona i córka zostają zamordowani przez seryjnego mordercę Czerwonego Johna, który nigdy nie został ujęty, Patrick Jane (Simon Baker) postanowił zostać niezależnym detektywem i pomagać agentom z Kalifornijskiego Biura Śledczego rozwiązywać zagadki kryminalne. Dzięki genialnemu instynktowi, z pomocą którego czyta w ludziach jak w otwartych księgach, i wykorzystaniu bardzo niekonwencjonalnych metod, jak manipulowanie ludźmi, sugestia czy hipnoza, jest bardzo skuteczny w dochodzeniu prawdy.

Na co dzień pracuje z grupą specjalistów pod dowództwem agentki Teresy Lisbon (Robin Tunney), która niechętnie uznaje talenty Jane'a i przy każdej okazji krytykuje go za teatralność, narcyzm i notoryczne nieprzestrzeganie regulaminu. W skład zespołu Lisbon wchodzą także agenci Kimball Cho (Tim Kang) i Wayne Rigsby (Owain Yeoman) oraz nowicjuszka Grace Van Pelt (Amanda Righetti). Wszyscy oni uważają Patricka za megalomana i efekciarza, ale podziwiają jego urok i niewątpliwy talent do rozwiązywania zagadek.

Pomysłodawcą "Mentalisty" jest Brytyjczyk Bruno Heller, scenarzysta osławiony pracą przy wielkich przebojach małego ekranu, jak "Rzym" oraz "Dotyk zła". Heller odpowiedzialny jest także za wykreowanie fabuły większości odcinków cyklu poświęconego detektywowi-mentaliście. Przy pozostałych pracował zaś cały zastęp doświadczonych autorów, którzy wcześniej objawili swoje talenty przy realizacji takich seriali, jak "Agentka o stu twarzach", "Strong Medicine" czy "Buffy: Postrach wampirów". Podobnie bogatym doświadczeniem może pochwalić się tercet reżyserów "Mentalisty" w składzie: DAVID BARRETT ("Tajemnice Smallville", "Dowody zbrodni"), CHRIS LONG ("Czarodziejki", "Roswell: W kręgu tajemnic", "Cień anioła", "Detektyw Monk") i DAVID NUTTER ("Z Archiwum X", "Ostry dyżur", "Millennium", nagroda Emmy za "Kompanię braci"). Można więc śmiało stwierdzić, że w ekipie realizującej serial o niezwykłym śledczym doszło do spotkania na szczycie twórców ze ścisłej czołówki telewizyjnej rozrywki.

Na odtwórcę roli Patricka Jane'a wybrano Australijczyka Simona Bakera ("Afera naszyjnikowa", "Ziemia żywych trupów", "Diabeł ubiera się u Prady"). Partneruje mu m.in.: Robin Tunney (seriale "Dr House" i "Skazany na śmierć"), Tim Kang ("Życie, którego nie było", "John Rambo"), Owain Yeoman ("Troja") oraz Amanda Righetti, znana z remake'u "Piątku 13.".

"Mentalista" bije w USA rekordy popularności. W bardzo krótkim czasie awansował do miana jednego z najchętniej oglądanych seriali za oceanem. Już odcinek pilotażowy zgromadził 23 września 2008 roku blisko 16-milionową widownię, a gdy ponownie nadano go trzy dni później, przed telewizorami zasiadło kolejne 8 milionów. "Mentalista" był także w pewnym momencie najpopularniejszym programem stacji CBS, co jak na serial w pierwszym sezonie emisji jest wielkim osiągnięciem (wcześniej udało się to "Gotowym na wszystko" 4 lata wcześniej). Produkcję wyróżniono także Kryształową Statuetką, czyli Nagrodą Amerykańskiej Publiczności (People's Choice Award) w kategorii "nowy serial dramatyczny".

Zdaniem krytyków "Mentalista" zawdzięcza tak wielki sukces przede wszystkim świetnej kreacji Simona Bakera, który stworzył najbardziej czarującego, intrygującego, uwodzicielskiego, charyzmatycznego i tajemniczego detektywa wszech czasów. Chwalą także znaną z serialu "Skazany na śmierć" Robin Tunney jako przełożoną Patricka oraz zalety scenariusza, który zgrabnie konstruuje zagadki, pozwalając Patrickowi na prowadzenie śledztwa w stylu Sherlocka Holmesa, a jednocześnie pozostaje prawdopodobny w opisie zbrodni i dochodzenia. Widzowie cenią serial za to, że bazuje na iluzji i bawi się ich percepcją. Prawda jest zawsze widoczna, o ile wiadomo, gdzie jej szukać. Dlatego nie trzeba być jasnowidzem - i Patrick Jane nim nie jest - żeby rozwiązać zagadki kolejnych zbrodni. Wystarczy tak jak on uważnie patrzeć.


WIĘCEJ INFORMACJI O SERIALU

WASZE OPINIE

mrmx

czy będzie emitowana 4 seria ? jestem bardzo ciekawy co sie stanie dajej

admin

Ticho, będziemy emitować 3. sezon Mentalisty. Na przyszłość zapraszam z takimi pytaniami (kontynuacje, powtórki) do pokoju Seriale.

Ticho

Witam. Jestem, fanką tego serialu i użytkownikiem C+, mam pytanie czy będzie emitowany 3 sezon tego serialu? No i kiedy?
Dziekuję za jakąkolwiek odpowiedź ; )
MENTALISTA
USA, 2009
Mentalista - osoba obdarzona przenikliwością, posługuje się hipnozą i/lub sugestią, zdolna do manipulowania ludzkimi myślami i zachowaniami. Serial "Mentalista" to opowieść o detektywie, który dzięki talentowi, wysokorozwiniętemu zmysłowi obserwacji i dedukcji oraz szczególnego rodzaju trikom przez wiele lat udawał medium i utrzymywał się wykorzystując ludzką naiwność.
serial detektywistyczny
MENTALISTA
4,6 5 1 186