PREMIERA

2008.11.28

CANAL+ PREMIUM

MĘSKA HISTORIA

The History Boys

Wlk. Brytania, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wielka Brytania, burzliwe lata 80. Nadgorliwy i zbyt ambitny dyrektor (Clive Merrison) Cutlers' Grammar School w Sheffield wyznacza grupę uczniów, którzy mają z powodzeniem przejść przez zasieki egzaminów wstępnych na najbardziej prestiżowe angielskie uczelnie Oxford i Cambridge.

Aby pomóc ośmiu wybrańcom w przygotowaniach, zatrudnia nowego nauczyciela, świeżego absolwenta Oxfordu, Irwina (Stephen Campbell Moore). Jego zadaniem jest nauczyć młodzian pewnych chwytów i sztuczek, które umożliwią im dotarcie na wyżyny. Irwin okazuje się dość kontrowersyjną postacią, a jego postawa zupełnie nie pasuje do stylu Hectora (Richard Griffiths), nauczyciela historii sprawującego pieczę nad edukacją grupy razem z nim. Młody absolwent stawia na przebojowość i ogólną, ale umiejętnie sprzedaną wiedzę, zaś Hector kładzie nacisk na mądrość i humanizm. Obaj wychowawcy, cieszący się szacunkiem i wielką sympatią uczniów, zaczynają między sobą ostrą rywalizację.

Sztuka Alana Bennetta, której ekranizacją jest "Męska historia", wywołała prawdziwy entuzjazm. Chociaż rozgrywa się w specyficznych brytyjskich realiach lat 80., za oceanem spotkała się z równym powodzeniem, co w rodzimej Anglii. W dramacie wyróżnionym 6 prestiżowymi nagrodami Tony dopatrywano się świeżego ładunku emocji i porównywano go z innym manifestem wieku dojrzewania "Stowarzyszeniem Umarłych Poetów". To wystarczyło, by NICHOLAS HYTNER ("Czarownice z Salem"), reżyser premierowego spektaklu z maja 2004 roku, wraz z autorem sztuki zapragnęli nakręcić film na jego motywach.

Już w momencie podjęcia decyzji o ekranizacji obydwaj byli zgodni, że obsada z teatralnych desek musi pozostać niezmieniona. Hytner mówił: "Nie zdarza się często, że dysponuje się taką obsadą, doskonałą w każdym calu. Kiedy jednak tak się zdarza, nie wolno tego marnować, ale dążyć do uzyskania jeszcze lepszego efektu". I tak w filmie pojawiają się laureaci Tony: Richard Griffiths (wuj Vernon Dursley z serii "Harry Potter") i Frances de la Tour ("Harry Potter i Czara Ognia"), a także Stephen Campbell Moore ("Angielska robota") jako Irwin i wcielający się w rolę nieprzeciętnych uczniów Samuel Barnett, Dominik Cooper, James Corden, Jamie Parker, Russell Tovey, Samuel Anderson, Sacha Dhawana i Andrew Knott. Reżyser i scenarzysta, którzy mieli już okazję pracować ze sobą przy okazji nominowanego do Oscara "Szaleństwa króla Jerzego", bezzwłocznie przystąpili do realizacji filmu. Rekordowe tempo pracy nad zdjęciami, które zakończyły się w zaledwie 5 tygodni nie odbiło się negatywnie na efekcie końcowym, czego dowodem są m.in. 2 nominacje do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) i 4 do Nagrody Brytyjskiego Kina Niezależnego (BIFA).

WASZE OPINIE

suchy101

Film dobry+ ocena 4/5 Polecam!

conradec

Dla mnie ten film to totalna rewelacja, jeden z ciekawszych jakie w ostatnim czasie udało mi sie obejrzeć. Polecam z czystym sumieniem, bo to film polecenia na pewno wart

qarloz

(film ogladnac warto bo nie jest to modne obecnie fantasy lub murzynski film gansterski. bardzo sympatycznie smaczki ze spiewajacym uczniem. ciekawy motyw hektora i nic wiecej. pozostala czesc mozna wyciac.
rok 1983 to ciekawy czas w uk, w filmie tego nie ma. nie ma nic o uczniach - o srodowisku, zainteresowaniach (te czasy to ciekawy czas w muzyce) czy o pasjach (czas radykalizmu politycznego). ZERO. zycie tych chlopcow sprowadza sie do kwestii sexualnych z megawatkiem homosexualizmu.
jezeli osia filmu mial byc egzamin to przechodzi on przez film niemrawie i bez emocji. gdy zdawalem mature i egzaminy na studia ewentualne niepowodzenie oznaczalo 2-3 lata wojska i pozniejsza prace gdzies w kopalni. tu w ogole nie ma tych emocji. nie jest wiadomym dlaczego ci ludzie wybieraja najlepsza uczelnie).
MĘSKA HISTORIA
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2006
Wielka Brytania, burzliwe lata 80. Nadgorliwy i zbyt ambitny dyrektor (Clive Merrison) Cutlers' Grammar School w Sheffield wyznacza grupę uczniów, którzy mają z powodzeniem przejść przez zasieki egzaminów wstępnych na najbardziej prestiżowe angielskie uczelnie Oxford i Cambridge.
komediodramat
MĘSKA HISTORIA
3,8 5 1 38