PREMIERA

2012.02.06

CANAL+ PREMIUM

Męski erotyk

The Erotic Man/Erotiske menneske

Dania, 2010

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Duński dokumentalista JORGEN LETH to legenda filmu dokumentalnego, profesor Państwowej Szkoły Filmowej w Kopenhadze, w której nauczał m.in. Larsa Von Triera. Wspólnie ze swym najsłynniejszym studentem zrealizował głośne "Pięć nieczystych zagrań", zapewniając sobie uznanie i popularność także poza rodzinną Danią.

Zrealizowany w wieku 74 lat "Męski erotyk" jest sentymentalnym esejem, prywatną kolekcją erotycznych wspomnień. Twórca odwiedził Haiti, Filipiny, Senegal, Brazylię, Argentynę i Panamę i w każdym z tych miejsc nakręcił bliźniaczo podobną scenę z udziałem nagiej młodej dziewczyny, która opuszczona przez europejskiego kochanka przeżywa swoją samotność w hotelowym pokoju. Na odtwórczynie roli porzuconej kochanki Leth wybierał kobiety, przypominające mu bohaterki jego romansów. W efekcie mamy do czynienia z osobistą refleksją nad naturą erotyzmu, zmysłowością kobiecego ciała oraz męską seksualnością. Ten szczery, miejscami kontrowersyjny film uderza siłą kontrastu. Wysublimowane portrety młodego kobiecego ciała zostają bowiem przeciwstawione przekwitającej witalności Letha. "Męski erotyk" staje się tym samym także elegią o utraconej namiętności.

"Ten kreacyjny dokument nikogo nie pozostawi obojętnym. Jedni uznają jego twórcę Jørgena Letha za erotomana, który folgując własnym fantazjom, uprzedmiotowia kobiety. Inni dostrzegą w nim przede wszystkim pean na cześć kobiecego ciała i zmysłowości" - pisał recenzent "Rzeczpospolitej" Rafał Świątek. "(...) Dla Letha ważniejsze od linearnej narracji są poszczególne obrazy - "fragmenty czasu", jak je nazywa. Jakby rekonstruował okruchy wspomnień i próbował ułożyć z nich wzorzec, który przypomniałby mu erotyczny klimat dawnych zbliżeń, atmosferę odwiedzanych w przeszłości miejsc".

Podczas 8. edycji festiwalu PLANETE DOC "Męski erotyk" został zakwalifikowany do konkursu głównego (Millennium Award) oraz walczył o Canon Cinematography Award.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Jamal

Joergen Leth przyznaje otwarcie, ze tak jak wiekszosc reżyserów ma swoje ulubione motywy które powracają w ich filmach, tak jego ulubionym elementem po który czesto sięga jest kobiece piekno i nagość. W "Męskim erotyku" cały film poświecił swojemu ulubionemu motywowi, spoglądając wstecz w swoje życie i wspominając najpiekniejsze kobiety z którymi przezył przygody erotyczne. Leth postanowił uchwycić tęsknotę za tym co piekne ale przeszłe przywołując wspomnienia i próbując je odtworzyć. Czy mozna jednak uchwycić ponownie przeżyty erotyzm ? Co własciwie jest tym erotyzmem ? Wszystko opakowane ciekawą muzyką i pieknymi obrazami. Film trudny w odbiorze ale ciekawy.

Nie znajduję jednak żadnego wytłumaczenia dla oznakowania go "kluczykiem" i umieszczenia w porze po 23. Przecież w tym filmie nie było żadnej pornografii a tylko nagość. Czy naprawdę sądzicie że przypadkowa młodzież przebrnie przez choćby kilka minut tego filmu ? Przecież oni znudzą się od razu i żadna naga pierś nie będzie motywacją by oglądać dalej, bo przecież ostrzejsze rzeczy są dostępne w internecie i to przez całą dobę a nie tylko po 23. Czy tak pokazany erotyzm jest tak szkodliwy, że przesuwa się go na późna porę ? A może warto pokazać młodzieży że tę piekna sferę życia mozna pokazać w delikatny sposób ? Obawiam sie, że dochodzimy do absurdu a przewrażliwiona osoba z Canal+ przesadnie znakuje ten film kluczykiem bez żadnego uzasadnienia by mieć spokojną głowę. Tak juz bywało w ostatnich latach gdy dany film był od 18 lat w C+ i pokazywany w nocy a kilka miesiecy później w TVP o godz. 20.00. Zamiast martwić się o spokojną głowę, proponuję najpierw nią ruszyć.

zalogowany

No właśnie, "megalomańskie", jak napisał Blue-Grey. To chyba słowo kluczowe do tego filmu, na który szkoda czasu. Tylko tych pięknych kobiet żal.

rass

oryginalny tytuł oddaje sens filmu.
Nie sądzę za to, by warto czekać do późnej nocy na pokaz tego gniotka.
Męski erotyk
reżyseria:
Dania, 2010
Duński dokumentalista JORGEN LETH to legenda filmu dokumentalnego, profesor Państwowej Szkoły Filmowej w Kopenhadze, w której nauczał m.in. Larsa Von Triera. Wspólnie ze swym najsłynniejszym studentem zrealizował głośne "Pięć nieczystych zagrań", zapewniając sobie uznanie i popularność także poza rodzinną Danią.
dokument socjologiczny
Męski erotyk
3,4 5 1 17