PREMIERA

2009.03.25

CANAL+ PREMIUM

MĘSTWO I HONOR

Jacquou le croquant

Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 144 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1815, Francja tuż po klęsce Napoleona. Mały Jacquou (Gaspard Ulliel) wychowuje się w wiejskiej rodzinie, wyzyskiwanej przez aroganckiego hrabiego Nansac (Jocelyn Quivrin).

Ojciec chłopca, były napoleoński pułkownik (Albert Dupontel), nie może pogodzić się z bezwzględnością arystokraty, co prowadzi do rodzinnej tragedii. Były żołnierz zostaje oskarżony o zabójstwo służących hrabiego i wtrącony do więzienia. Jacquou traci wkrótce również matkę. Sierotę przygarnia miejscowy ksiądz Boral (Olivier Gourmet). Chłopak wyrasta na krzepkiego mężczyznę (Gaspard Ulliel), który pamięta o ojcowskich ideałach i honorze. Dąży do zemsty na potężnym szlachcicu za śmierć rodziców i poprzysięga walkę z niesprawiedliwością.

"Męstwo i honor" jest ekranizacją książki "Jacquou le croquant" Eugene'a Le Roya, popularnego francuskiego powieściopisarza tworzącego w połowie XIX i na początku XX wieku. Odświeżenia prawie nieznanego poza Francją tekstu podjął się kompozytor LAURENT BOUTONNAT, dla którego reżyseria jest obok muzyki drugą wielką miłością. Za kamerą debiutował jeszcze w 1980 roku "Ballade de la feconductrice", ale od tamtej pory znacznie częściej podejmował się reżyserii wideoklipów dla odkrytej i wylansowanej przez siebie piosenkarki Mylene Farmer, która zawdzięcza mu poczesne miejsce na francuskiej scenie muzycznej. Jego trwające niekiedy kilkanaście minut teledyski to niemal odrębne filmy, dopracowane pod każdym względem, pełne odniesień do świata filmu, literatury i historii.

Warto zwrócić uwagę na obsadę "Męstwa i honoru". Rolę ogarniętego żądzą zemsty chłopskiego potomka zagrał Gaspard Ulliel, wielka nadzieja francuskiego kina, którego można było zobaczyć m.in. w "Bardzo długich zaręczynach" (Cezar w kategorii najbardziej obiecujący aktor), "Braterstwie wilków", "Zakochanym Paryżu", a przede wszystkim we thrillerze "Hannibal. Po drugiej stronie maski", w którym wcielił się w rolę tytułową. Na planie "Męstwa i honoru" partnerowali mu m.in. Marie-Josee Croze ("Złodziej życia", "Monachium"), Albert Dupontel ("Nieodwracalne", "Bardzo długie zaręczyny", "Niebo nad Paryżem") i Jocelyn Quivrin ("Imperium wilków", "Syriana", "99 franków"), a także Olivier Gourmet, najlepszy aktor festiwalu w Cannes 2002 za rolę w filmie "Syn".

Film Boutonnata został odebrany jako twórcze nawiązanie do bogatej tradycji francuskich filmów kostiumowych. W 2008 roku ta "żarliwa saga rodzinna", jak określił "Męstwo i honor" krytyk z redakcji amerykańskiego magazynu Variety, została nominowana w dwóch kategoriach do Cezara: za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy.

WASZE OPINIE

lars

Czy będzie jeszcze emisja tego filmu? Bo go przegapiłem a żona mi tego nie daruje...

ese

blad w opisie! Malego Jacquou gral Léo Legrand, a pozniej dopiero Gaspard Ulliel, jako dorosly Jacquou.

Ewa

fajna rozrywka na pochmurne popoludnie
MĘSTWO I HONOR
reżyseria:
Francja, 2007
Rok 1815, Francja tuż po klęsce Napoleona. Mały Jacquou (Gaspard Ulliel) wychowuje się w wiejskiej rodzinie, wyzyskiwanej przez aroganckiego hrabiego Nansac (Jocelyn Quivrin).
dramat kostiumowy
MĘSTWO I HONOR
4,4 5 1 46