PREMIERA

2007.03.23

CANAL+ PREMIUM

MĘŻCZYZNA IDEALNY

Román pro zeny

Czechy, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jana (Simona Stasová), tłumaczka angielskiego, nie ma szczęścia do mężczyzn. Jest kobietą światową, z powodzeniem uwodzi cudzoziemców i choć dobrze radzi sobie również z rodzimym "towarem", wciąż nie może znaleźć tego jedynego.

Kiedyś wydawało jej się, że będzie nim Olivier (Marek Vaąsut), ale pewnego dnia pojawił się w teatrze w narciarskim swetrze i czar prysł. Złudzenia wobec innego kandydata zniknęły, kiedy zdecydowała się za niego wyjść. "Książę" w jednej chwili zamienił się w gbura i na dodatek zmarł na zawał w wigilię Bożego Narodzenia. Pozostawił jej jednak córkę, Laurę (Zuzana Kanóczová), która radzi sobie z facetami równie źle, co jej matka. Laura pracuje w redakcji kobiecego tygodnika "Zrównoważona kobieta" i bezskutecznie - nie zawsze w zrównoważony sposób - szuka wielkiej miłości. Rozczarował ją sprzedawca telefonów komórkowych, który myślał tylko o elektronice i lektor angielskiego, Amerykanin, który podobał się również jej matce. Kiedy wreszcie Laura zakochuje się na poważnie, jej wybranek okazuje się być pełen wad, z największą taką, że jest byłym kochankiem jej matki. W dodatku tym samym, który pojawił się w teatrze w swetrze.

"Mężczyzna idealny" wchodził do kin reklamowany jako czeski "Dziennik Bridget Jones". Odniósł niebywały sukces i otrzymał Box Office Award podczas rozdania Czeskich Lwów. Zrealizowana zgodnie z zasadami gatunku komedia romantyczna zachowała czeski klimat absurdu i wdzięk rodem z "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" czy "Guzikowców" Petra Zelenki. To sprawiło, że "Mężczyzna idealny" w oczywisty sposób wyróżnia się na tle produkcji hollywoodzkich. Reżyser FILIP RENC podkreślał zresztą, że nie oglądał ani jednej części "Bridget Jones" i nie zna zbyt wielu tego typu produkcji, więc nie miał szansy na nikim się wzorować. Serca polskiej publiczności natomiast zaskarbił sobie przede wszystkim sceną, w której Jana z obrzydzeniem odrzuca umizgi Niemca po tym, jak dowiaduje się, że nie cierpi on Polaków. Film Renca to adaptacja bardzo popularnej w Czechach książki "Powieść dla kobiet" Michaela Viewegha, którego twórczość od paru lat zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów. Viewegh, który napisał scenariusz do "Mężczyzny idealnego", z mistrzowskim wyczuciem szczegółu i inteligentną ironią, opisuje skutki przemiany obyczajowej, która w ostatnich latach nastąpiła w Czechach. W swoich powieściach odrysowuje świat, który w równej mierze tworzą cukierkowe reklamy i kolorowe okładki kobiecych pism, co bita przez męża redaktorka wyemancypowanej gazety czy szare blokowisko z wystającym na balkonie sąsiadem-nałogowym palaczem.

Wielkie znaczenie dla filmu miały również odtwórczynie głównych ról. O ile Simona Stasová ma już na koncie wiele znakomitych ról (m.in. w "Szczęściu" Bohdana Slámy, "Babim lecie" Vladimíra Michálka czy "Musimy sobie pomagać" Jana Hrebejka), to Zuzana Kanóczová rolą w "Mężczyźnie idealnym" debiutowała na wielkim ekranie. Renc bardzo często zatrudnia zresztą debiutantów. "To jakaś moja wewnętrzna zarozumiałość, żeby nie sięgać po aktorów, których odkrył już ktoś inny. Myślę, że utalentowanych ludzi jest u nas i na Słowacji dosyć i trzeba ich tylko poszukać" - mówił reżyser. W tytułowego "mężczyznę idealnego" wcielił się Marek Vasąut - czeski aktor o światowym dorobku. Vasąut zagrał m.in. w biograficznym filmie o Beethovenie "Wieczna miłość" (1994), horrorze "Blade - wieczny łowca 2" czy komedii romantycznej "Córka prezydenta". Wystąpił także obok Toma Cruise'a w pierwszej części "Mission: Impossible".

WASZE OPINIE

pedro

Świetny film. Czeska komedia romantyczna z dawką czeskiego humoru. Zdecydowanie lepszy film od polskich produkcji typu "Tylko mnie kochaj". Warto obejrzeć ten film
MĘŻCZYZNA IDEALNY
reżyseria:
Czechy, 2005
Jana (Simona Stasová), tłumaczka angielskiego, nie ma szczęścia do mężczyzn. Jest kobietą światową, z powodzeniem uwodzi cudzoziemców i choć dobrze radzi sobie również z rodzimym "towarem", wciąż nie może znaleźć tego jedynego.
komedia romantyczna
MĘŻCZYZNA IDEALNY
3,8 5 1 19