PREMIERA

2008.12.06

CANAL+ PREMIUM

MGŁA

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Małe miasteczko w stanie Maine. Po niespodziewanej, gwałtownej nawałnicy lokalny supermarket przeżywa prawdziwe oblężenie. Mieszkańcy muszą kupić niezbędne artykuły potrzebne do naprawy uszkodzonych w czasie burzy domów i na wszelki wypadek uzupełnić zapasy.

W trakcie zakupów miasto spowija podejrzanie gęsta mgła. Niektórzy łączą zaskakujące zjawiska pogodowe z eksperymentami przeprowadzanymi w położonej nieopodal bazie wojskowej. Ale prawda jest jeszcze bardziej przerażająca, bowiem okazuje się, że we mgle czają się drapieżne potwory. Uwięzieni w markecie ludzie ulegają panice, podsycanej przez wieszczącą apokalipsę fanatyczkę religijną, panią Carmody (Marcia Gay Harden). Zbiorowemu wybuchowi szaleństwa próbuje oprzeć się artysta David Drayton (Thomas Jane), który wybrał się na zakupy z synkiem Billym (Nathan Gamble). Drayton postanawia zorganizować obronę przed czatującymi na zewnątrz bestiami, a kiedy nadarza się możliwość uciec.

"Mgła" jest ekranizacją noweli ze zbioru "Szkieletowa załoga" Stephena Kinga. To kolejny owoc współpracy pisarza z reżyserem FRANKIEM DARABONTEM. Twórcy zrealizowali już wcześniej znakomite filmy, takie jak "Skazani na Shawshank" (siedem nominacji do Oscara) czy "Zielona mila" z Tomem Hanksem (cztery nominacje do Oscara). Początek znajomości Darabonta z Kingiem datuje się na koniec lat 70. King, który zaczął odnosić wówczas wielkie sukcesy postanowił w oryginalny sposób wesprzeć młodych filmowców, udostępniając im prawa do adaptacji swoich opowiadań za symboliczną cenę jednego dolara. Wśród śmiałków znalazł się 23-letni wówczas Frank Darabont, który na podstawie tekstu "Dollar Babies" nakręcił film "The Woman in the Room", historię nieuleczalnie chorej kobiety, która pragnie śmierci. Obraz bardzo spodobał się Kingowi, a początkującemu reżyserowi zapewnił pracę w Hollywood. W kolejnych latach Darabont napisał scenariusze do filmów, takich jak "Koszmar z ulicy Wiązów 3" czy "Mucha II" oraz niektórych odcinków "Opowieści z krypty" i "Kronik młodego Indiany Jonesa". W końcu spłacił dług wobec Kinga w 1994 roku "Skazanymi na Shawshank". O swoim przywiązaniu do twórczości Króla Horroru mówił: "Jest coś takiego w prozie Stephena, co zawsze na mnie oddziaływało. Jego twórczość przemawia do mnie, jego postacie do mnie mówią. Jest mistrzem opowiadania, a jego książki po prostu mnie powalają. I inspirują".

O ekranizacji "Mgły" Darabont rozmyślał od dawna. "Uwielbiam "Mgłę" odkąd ją przeczytałem po raz pierwszy w 1980 roku" - wspominał filmowiec - "Pamiętam, że czytałem tę historię na długo przed rozpoczęciem kariery filmowej i pomyślałem, że chciałbym kiedyś zrobić z tego film". Zmierzył się z literackim pierwowzorem 27 lat później. Efekt tej konfrontacji okazał się bardzo zadowalający dla wielbicieli opowieści grozy. Filmowa "Mgła" spotkała się z przychylnym odzewem ze strony kinomanów, a najwięcej kontrowersji wywołała scena finałowa, w której reżyser w przeciwieństwie do Kinga postawił przysłowiową kropkę nad "i", pozostawiając widza w przerażeniu i osłupieniu. "Mgła" dostała 2 nominacje do nagrody Saturna (najlepszy horror i reżyseria), a statuetkę zdobyła Marcia Gay Harden za rolę demonicznej pani Carmody.

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

strachy na lachy ..tylko tyle ze dodatkowo we mgle:)))

arti

Film taki sobie. Po przeczytaniu ksiązki Kinga kilka ładnych lat temu myślałem że to doskonały materiał na film. Jednak ten obraz nie oddaje moim zdaniem napięcia i klimatu który znajdujemy w oryginale. Ale obejrzeć w wolnej chwili albo w czasei bezsennej nocy można.

marioo

w 100% zgadzam się z opinią @dezertera
MGŁA
reżyseria:
USA, 2007
Małe miasteczko w stanie Maine. Po niespodziewanej, gwałtownej nawałnicy lokalny supermarket przeżywa prawdziwe oblężenie. Mieszkańcy muszą kupić niezbędne artykuły potrzebne do naprawy uszkodzonych w czasie burzy domów i na wszelki wypadek uzupełnić zapasy.
horror
MGŁA
3,6 5 1 90