Miasto 44

Polska, 2014

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat, wojenny

Ocena filmu

0.00

Opis

Zrealizowana z ogromnym rozmachem opowieść o młodości, odwadze i miłości w apokaliptycznej scenerii Powstania Warszawskiego. Dzieło Jana Komasy, młodego (rocznik 1981) reżysera o wielkim talencie, autora obsypanej nagrodami "Sali samobójców". "Miasto 44" zdobyło cztery Złote Lwy, cztery Polskie Nagrody Filmowe - Orły, w tym za debiuty Zofii Wichłacz i Sebastiana Fabjańskiego.

Warszawa, lato 1944 roku. Stefan (Józef Pawłowski) mieszka z matką (Monika Kwiatkowska) i młodszym bratem w kamienicy na warszawskiej Woli. Ojciec - oficer Wojska Polskiego - zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pomimo obietnicy złożonej matce, chłopak wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie i ma nadzieję, że po wojnie będą razem. On tymczasem zakochuje się w subtelnej Biedronce (Zofia Wichłacz), którą poznaje niedługo przed wybuchem Powstania. 1 sierpnia Stefan wraz z Kamą, Biedronką, Góralem (Maurycy Popiel), Rogalem (Filip Gurłacz) i Beksą (Antoni Królikowski) trafiają pod komendę charyzmatycznego Kobry (Tomasz Schuchardt). Przechodzą krwawy szlak bojowy od Woli, przez Starówkę i Śródmieście, po Czerniaków. Po euforii i nadziei pierwszych dni Powstania przychodzi im doświadczyć grozy, rozpaczy i niewyobrażalnego okrucieństwa wojny.

Reżyser "Miasta 44" JAN KOMASA o projekcie pokazującym Powstanie zaczął myśleć już w 2005 roku, kiedy realizował swój fabularny debiut - segment "Warszawa" w "Odzie do radości". Prowadził rozmowy ze świadkami i uczestnikami Powstania, przejrzał setki dokumentów, mieszkał i pracował w Muzeum Powstania Warszawskiego, a nawet wstąpił do jednej z grup rekonstrukcyjnych. Ale sukces filmu to nie tylko gruntowne przygotowanie historyczne autora. To także jego wizja, którą pomógł mu zrealizować hollywoodzki specjalista od efektów specjalnych Richard Bain i czeska firma UPP. Bain wniósł do produkcji ogromne doświadczenie wyniesione z takich produkcji, jak "Nędznicy" Toma Hoppera, "Casino Royale" Martina Campbella, "King Kong" Petera Jacksona czy "Incepcji" Christophera Nolana. Nad scenografią, która nigdy nie pojawia się w filmie dwa razy pracował duet Marek Warszewski i Grzegorz Piątkowski, o kostiumy zadbały Dorota Roqueplo i Magdalena Rutkiewicz-Luterek. Ich praca zaowocowała Polskimi Nagrodami Filmowymi - Orłami. Za zdjęcia odpowiedzialny był Marian Prokop, autor zdjęć m.in. do filmu "Wojna polsko-ruska".

Prapremierowy pokaz "Miasta 44" na Stadionie Narodowym w Warszawie obejrzało ponad 12 tysięcy widzów, a wśród nich Warszawscy Powstańcy, którzy przyjechali z różnych stron kraju i świata na obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wielu z nich bardzo przeżyło seans. "... po raz pierwszy poczułam, że ja to przeżyłam. To jest moje Powstanie" - mówiła po projekcji Anna Jakubowska, ps. "Paulinka". "Film mówi wiele prawdy o Powstaniu. Tak było naprawdę" - potwierdzał Wojciech Barański, ps. "Bar". Jan Komasa za "Miasto 44" zdobył Paszport "Polityki" za "wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski".


"MIASTO 44" FAKTY:
- zdjęcia do filmu trwały 63 dni - tyle, ile Powstanie Warszawskie
- na sukces tego filmu pracowało 500 osób
- w ogólnopolskich castingach wzięło udział ponad 7 000 osób
- przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów
- na potrzeby filmu użyto 5 000 ton gruzu
- dekoracje budowało 10 odrębnych ekip
- użyto ponad 3000 tysiące kostiumów, w tym ok. 1000 wojskowych, 200 panterek niemieckich, ok. 600 par butów wojskowych
- główni bohaterowie są wyposażeni w oryginalną, pochodzącą z lat 30. i 40. broń, która być może brała nawet udział w Powstaniu Warszawskim
- na planie pojawiło się ok. 30 modeli różnych epokowych pojazdów: od rowerów poprzez motocykle do ciężarówek


NAGRODY:
Gdynia Film Festival 2014:
nagroda za dźwięk (Bartosz Putkiewicz),
nagroda za efekty specjalne (Vit Komrzy),
nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą (Zofia Wichłacz),
nagroda za debiut aktorski (Sebastian Fabijański, znany m.in. z serialu CANAL+ "Misja: Afganistan"),
Wschodząca Gwiazda "Elle" (Anna Próchniak)

Orły - Polskie Nagrody Filmowe 2015:
scenografia (Marek Warszewski i Grzegorz Piątkowski),
kostiumy (Dorota Roqueplo i Magdalena Rutkiewicz-Luterek),
montaż (Michał Czarnecki),
Odkrycie Roku (Zofia Wichłacz)

Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) - Nagroda Publiczności
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) - Nagroda za debiut im. Andrzeja Konica (Sebastian Fabijański)

Nagrody filmowe

Najlepsza scenografia, Grzegorz Piątkowski, Marek Warszewski, Miasto 44
Najlepsze kostiumy, Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek, Dorota Roqueplo, Miasto 44
Najlepszy montaż, Michał Czarnecki, Miasto 44
Odkrycie roku - Zofia Wichłacz, film Miasto 44

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Być może pomyślałeś, Tufta, o tym, jak mogę pisać o jakiejś "niezniszczalnej mocy", skoro hitlerowcy po prostu mordują ludzi, których łączy miłość. Jednak właśnie takie jest moje spojrzenie idealisty: zło może wprawdzie zabić kochanków, ale nie potrafi zniszczyć ich miłości. Rzecz jasna, można patrzeć na ten dziwny świat li tylko materialistycznie, uważając, że tzw. dusza, świadomość czy psychika to jedynie przelotny wykwit białkowego organizmu, egzystujący między nicością a nicością... Ale czy w obliczu takiego poglądu wszystko nie staje się bezsensowne?

Tufta

Czy my oglądaliśmy ten sam film?

Blue-Grey

Od czasu obejrzenia Imagine Andrzeja Jakimowskiego żaden film polskiego reżysera nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak właśnie Miasto 44 Jana Komasy.

Wyjątkowa dbałość o szczegóły historyczno-scenograficzne, o kostiumy, o oddanie specyfiki języka, dobrej jakości efekty specjalne, dynamiczna reżyseria i wartki tok filmowej narracji - wszystko to sprawia, że istotnie magia kina - czy choćby tylko telewizyjnego ekranu - przenosi nas w trudny dzisiaj do pojęcia, dramatyczny świat Warszawy z roku 1944.

Jednak sercem i duszą filmu jest przede wszystkim scenariusz oraz gra aktorska. I tutaj szczególne wyrazy uznania należą się Janowi Komasie za napisanie Miasta 44 i wyreżyserowanie tej opowieści oraz całemu zespołowi aktorskiemu - zwłaszcza temu młodemu - za jej ożywienie. Po prostu się czuje, że młodzi aktorzy autentycznie rozumieją przeżycia i duchowe rozterki bohaterów, których grają. A nawet więcej, co jest bardzo budujące: jest się przekonanym, że gdyby - nie daj Boże - miała się realnie powtórzyć sytuacja podobna tej filmowej, to cała ta współczesna młodzież zdałaby swój życiowy egzamin tak samo wzorowo jak filmowe Biedronki, Kamy, Beksy, Górale, Rogale czy Kobry.

Twórcom Miasta 44, dzięki sięgnięciu do takich bezcennych źródeł jak wspomnienia świadków, autentyczne dokumenty czy filmy nakręcone przez samych powstańców, udało się wspaniale odtworzyć rzeczywistość Powstania Warszawskiego. Film jest nader sugestywną lekcją historii, ale i jednocześnie ostrzeżeniem, bo oto oglądamy, jak szaleńcze ideologie mogą doprowadzić cywilizowanych ludzi do okrucieństw, w które trudno uwierzyć. Tutaj niczego nie owija się w bawełnę, nie ma miejsca na romantyczne piękno walki z wrogiem. Groza sytuacji wgniata w fotel swoim realizmem. Od śmigających pocisków wytryskują strugi krwi, rozrywające się granaty masakrują ciała, a w słoneczny dzień - po wybuchu czołgu-bomby - na ziemię spada deszcz krwi i grad rozszarpanych ludzkich szczątków.

Miasto 44 to przejmująca opowieść o tragedii Powstania Warszawskiego, o patriotyzmie i bezprzykładnym bohaterstwie jego uczestników, ale także to wzruszający, niezwykły melodramat. Bez jakiejkolwiek ckliwości czy koturnowości. Zakochani w sobie ludzie zostają postawieni w sytuacji krańcowej, rzuceni w otchłań piekła. A jednak właśnie wtedy ich miłość pokazuje całą swoją niezniszczalną moc.

I to jest bodaj najbardziej wartościowe przesłanie tego filmu.

Polecam z całego serca.
Miasto 44
reżyseria:
Polska, 2014
Zrealizowana z ogromnym rozmachem opowieść o młodości, odwadze i miłości w apokaliptycznej scenerii Powstania Warszawskiego. Dzieło Jana Komasy, młodego (rocznik 1981) reżysera o wielkim talencie, autora obsypanej nagrodami "Sali samobójców". "Miasto 44" zdobyło cztery Złote Lwy, cztery Polskie Nagrody Filmowe - Orły, w tym za debiuty Zofii Wichłacz i Sebastiana Fabjańskiego.
dramat, wojenny
Miasto 44
3,9 5 1 156