PREMIERA

2004.11.02

CANAL+ PREMIUM

MIASTO BOGA

Cidade de Deus/City of God

Brazylia/Francja/USA, 2002

,

obsada: , , , ,

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 125 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nominowana do czterech Oscarów, nagrodzona Złotą Żabą na festiwalu Camerimage porywająca opowieść rozgrywająca się w najniebezpieczniejszych brazylijskich slumsach.

Tytułowe Miasto Boga - Cidade de Deus - na początku było tylko pustym placem, na którym brazylijski rząd w latach 60. rozpoczął budowę osiedli dla ubogich. Ten gest władz dał początek istnieniu najmroczniejszej dzielnicy Rio de Janeiro, której rzeczywistość boleśnie kontrastuje z - traktowaną już wyłącznie ironicznie - nazwą. W Cidade de Deus rządzą młodzieżowe gangi, oszałamiający plon zbierają handlarze narkotyków, kwitnie prostytucja, a prawo ulicy jest wartością nadrzędną. Codziennie ktoś tu ginie od strzału, przedawkowania, pobicia. Niektórzy sami odbierają sobie życie, inni próbują uciec, ale wracają, jeszcze inni zaciągają się do gangów, żeby skończyć z biedą. Przed takim wyborem stoi też Busca-Pé Rocket (Alexandre Rodrigues), czarnoskóry nastolatek mieszkający w tej wyjętej spod prawa dzielnicy. I choć jego koledzy płyną z prądem ulicy, on próbuje uciec od życia gangstera. Odkrywa w sobie zdolność patrzenia na świat oczami artysty, zaczyna fotografować otaczający go koszmar. I wierzyć, że to może być szansa, aby wygrać dla siebie inne życie.

Nagrodzony Złotą Żabą na festiwalu Camerimage i nominowany w czterech kategoriach do Oscara (m.in. za reżyserię i zdjęcia) dramat sensacyjny FERNANDO MEIRELLESA to jeden z najbardziej sugestywnych filmów opowiadających o życiu w slumsach Rio de Janeiro. Dzielnica CDD - jak nazywają ją miejscowi - istnieje naprawdę. Rząd ufundował to betonowe getto, aby stopniowo przenosić mieszkańców faweli z centrum miasta na jego obrzeża. Efekt tej "przeprowadzki" jest przerażający - sam Fernando Meirelles mówił po premierze filmu, że gdyby wcześniej wiedział, jak niebezpieczne jest Miasto Boga, nie odważyłby się kręcić tam zdjęć.

Autorzy postanowili ubrać opowieść w lekką, uwodzicielską formę. Porywające zdjęcia, zmontowane z wideoklipową niemal brawurą, zrobił Cesar Charlone, jeden z najbliższych współpracowników Meirellesa. W szczególny sposób Meirelles dobrał aktorów: chciał pracować z ludźmi, którzy naprawdę żyli w fawelach. W ich poszukiwaniu pomogła mu Katia Lund, młoda reżyserka, która w fawelach zrealizowała wcześniej kilka małych filmowych projektów i dobrze poznała to środowisko. To ona wyszukiwała młodych aktorów w slumsach i wraz ze znanym brazylijskim aktorem, Gutim Fragą, organizowała warsztaty aktorskie, aby dzięki nim wyłonić najzdolniejszych. W zamian za pomoc Meirelles uczynił Lund współreżyserką swojego filmu. "Miasto Boga" zdobyło BAFTĘ za najlepszy montaż i British Independent Film Award jako najlepszy film zagraniczny. Film otrzymał również nagrodę nowojorskich krytyków oraz nagrodę na festiwalu w Toronto za szczególną wrażliwość wizualną.

Wiarygodne odtworzenie na taśmie filmowej atmosfery CDD było możliwe dzięki fenomenalnej książce "Cidade de Deus" autorstwa Paolo Linsa. Lins urodził się i dorastał w Cidade de Deus. Udało mu się dostać na studia, a później wrócić do faweli jako antropolog. Jego ośmioletnie badania stały się materiałem na książkę, ta zaś - przyjęta entuzjastycznie przez brazylijskich krytyków - trafiła wreszcie w ręce Meirellesa. "Nie znałem swojego kraju" - mówił później reżyser. "Czytałem dużo o fawelach i wydawało mi się, że coś wiem o społecznym apartheidzie Brazylii. Ale ta książka zupełnie zmieniła sposób, w jaki patrzyłem na ten świat. Zafascynowała mnie monotonna powtarzalność życia mieszkańców faweli. W osiedlu Cidade de Deus 16-letni chłopak wie, że jeśli będzie miał szczęście, pożyje jeszcze trzy lub cztery lata... Niska wartość życia to temat tego filmu".

CIEKAWOSTKI: - większość obsady filmu nigdy wcześniej nie miała do czynienia z aktorstwem. Reżyser zatrudnił do produkcji prawdziwych mieszkańców "Miasta Boga", - Leandro Firmino naprawdę pochodzi z Miasta Boga i wcale nie miał ambicji aktorskich. Na przesłuchanie poszedł jedynie, by dotrzymać towarzystwa kolegom, - Seu Jorge, grający Kurczaka Mane, to znany w Brazylii piosenkarz. Jedna z jego piosenek znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu, - w scenariuszu nie było sceny modlitwy gangu przed wojną. Podczas zdjęć młody chłopiec, który był kiedyś członkiem prawdziwego gangu, zapytał reżysera, czy grupa nie zamierza zmówić modlitwy, tak jak to zawsze robiono w gangu przed każdą ważną konfrontacją z wrogiem. Meirelles poprosił go o jej poprowadzenie i uwiecznił ten moment na filmie, - rakieta to postać oparta na losach Paulo Linsy - autora powieści "Miasto Boga" oraz na postaci jego przyjaciela, który marzył, by zostać fotografem, - w jednej z wypowiedzi reżyser filmu przyznał, że gdyby wcześniej był świadomy niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z robieniem zdjęć w Mieście Boga, nie zdecydowałby się na zrobienie filmu.

WASZE OPINIE

matost8

Film, który trzeba obejrzeć kilka razy aby go w pełni zrozumieć. Wiele wątków, które bardzo płączą się pod koniec plus zaciemnione i migające obrazy powodują mniejsze zrozumienie filmu. Obraz ten w doskonały i autentyczny sposób przedstawia świat przestęczy na przedmieściach Rio - głównie wśród dzieci i młodzieży, dla których życiowym celem staje się awansowanie w hierarchii gangsterskiej. Dwie główne jego zalety to to, że jest odpowiadany z perspektywy chłopaka, który chce zostać fotografem i gdyby nie to, że zewnętrzny świat wywiera na nim taką presję, nie interesowałby się światem przestępczym. Drugą, ogromną zaletą jest to, że film jest opowiadany i kręcony w stylu filmu akcji a nie dramatu, co opozwala mu dobrze oddać atmosferę panującą w Mieście Boga. Dzięki temu film spodoba się też ludziom wolącym mniej ambitniejsze kino. Kolejnym plusem jest to, że w filmie tym grają zwykli ludzie, którzy naprawdę tam mieszkają, a nie profesjonalni aktorzy - to dodaje autentyczności. Mocne sceny nakręcone w nerwowym tempie i scenariusz to także wielkie atuty tego filmu. Głębokie i mocne kino sumienia. Polecam.

lAluNIA

ten film ma moc!to jest to,rewelacja!

Franklin

Świetny fim,czekam z niecierpliwościa na jeszcze jedna emisje.
MIASTO BOGA
Brazylia/Francja/USA, 2002
Nominowana do czterech Oscarów, nagrodzona Złotą Żabą na festiwalu Camerimage porywająca opowieść rozgrywająca się w najniebezpieczniejszych brazylijskich slumsach.
dramat sensacyjny
MIASTO BOGA
4,7 5 1 254