PREMIERA

2010.04.02

CANAL+ PREMIUM

MIASTO CIENIA

City of Ember

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy fantasy

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bliżej nieokreślona przyszłość. Na Ziemi dochodzi do apokaliptycznej katastrofy. Naukowcy, architekci i inżynierowie orzekają, że trzeba zbudować podziemne miasto, które zapewni bezpieczeństwo przyszłym pokoleniom. Ustalają, że pobyt pod ziemią powinien trwać 200 lat.

Informacje na ten temat zostają zamknięte w metalowym pudełku z cyfrowym zamkiem. Burmistrzowie miasta Ember mają obowiązek przekazywać je następcom. Pudełko otworzy się samo, kiedy przyjdzie na to czas. Tymczasem 47 lat przed planowanym terminem jeden z burmistrzów nagle umiera i łańcuch zostaje przerwany. Zapomniane, ukryte na dnie szafy pudełko otwiera się o czasie, ale nikt tego nie zauważa. Mieszkańcy Ember są natomiast zaniepokojeni coraz gorszym stanem technicznym generatora, który jest ich jedynym źródłem energii. Jeżeli zabraknie prądu, wszyscy zginą. Jedynym rozwiązaniem staje się ewakuacja ludzi z podziemnego miasta. O tym, jak tego dokonać, dowiadują się absolwenci Ember City School, posłaniec Lina Mayfleet (Saoirse Ronan) i pracownik wodociągów Doon Harrow (Harry Treadaway).

"Miasto cienia" wyreżyserował GIL KENAN, nominowany w 2007 roku do Oscara za najlepszy długometrażowy film animowany "Straszny dom". Scenariusz autorstwa Caroline Thompson ("Edward Nożycoręki", "Gnijąca panna młoda Tima Burtona", "Pachnidło: Historia mordercy") powstał na podstawie powieści Jeanne Duprau "City of Ember" (2003). Główną rolę zagrała Saoirse Ronan ("Cudowne święta Jonatana", "Pokuta", "Nigdy nie będę twoja"), aktorka nominowana m.in. do Oscara, Złotego Globu i dwukrotnie do nagrody BAFTA. Jej bohaterka Lina Mayfleet jest potomkinią Podda Morethwarta, siódmego burmistrza Ember City. Dziewczyna opiekuje się babcią Granny i małą siostrzyczką Poppy. Podczas "Dnia Przydziałów" los wyznacza jej pracę hydraulika, ale Lina zamienia się na posadę gońca. Hydraulikiem chce bowiem zostać jej szkolny kolega, który marzy o naprawie generatora, a praca przy wodociągach pozwoli mu być blisko tego urządzenia. W roli Doona Harrowa wystąpił Harry Treadaway ("Bracia syjamscy", "Control"). Młodym aktorom towarzyszy jako burmistrz Cole Bill Murray ("Dzień świstaka", "Między słowami", "Broken Flowers"), nominowany do Oscara, laureat Złotego Globu i nagrody BAFTA. W "Mieście cienia" zagrał charyzmatycznego polityka, pozornie troszczącego się o dobro mieszkańców, który w rzeczywistości umiejętnie manipuluje wydarzeniami, wykorzystuje pozycję, popleczników i zaufanie mieszkańców dla własnych celów. Ciekawą rolę stworzył także zdobywca statuetki Akademii i trzykrotny laureat Złotego Globu Martin Landau ("Tucker - konstruktor marzeń", "Zbrodnie i wykroczenia", "Ed Wood") jako Sul, mentor Doona Harrowa.

"Miasto cienia" to familijne kino fantasy ze wszystkimi charakterystycznymi atrybutami tego gatunku. Występuje klarowny podział na dobro i zło. Film mówi o przyjaźni i konieczności niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Uwagę zwraca ciekawa wizja podziemnego miasta: wnętrza sali generatora, pomieszczeń mieszkalnych i ulic wykonane są z dbałością o szczegóły.

WASZE OPINIE

iAAnrHpyWyOdZzl

57l4wn <a href="http://gdhyvgameear.com/">gdhyvgameear</a>, [url=http://vicvuexroxgv.com/]vicvuexroxgv[/url], [link=http://fcbzvkmmakvr.com/]fcbzvkmmakvr[/link], http://jxjntmhxffss.com/

matt_crew

kret byl dobry :D takiego jeszcze nie zlapałem :D
film poza tym wart obejzenia. bez podniecen.

star

Fajny film familijny
MIASTO CIENIA
reżyseria:
USA, 2008
Bliżej nieokreślona przyszłość. Na Ziemi dochodzi do apokaliptycznej katastrofy. Naukowcy, architekci i inżynierowie orzekają, że trzeba zbudować podziemne miasto, które zapewni bezpieczeństwo przyszłym pokoleniom. Ustalają, że pobyt pod ziemią powinien trwać 200 lat.
film przygodowy fantasy
MIASTO CIENIA
4,3 5 1 42