PREMIERA

2008.06.02

CANAL+ PREMIUM

MIASTO ŚMIERCI

Bordertown

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lauren Adrian (Jennifer Lopez) jest dziennikarką marzącą o relacjonowaniu wojny w Iraku. Jej szef George Morgan (Martin Sheen) ma jednak dla niej inne zadanie. Chce, by Lauren zajęła się sprawą morderstw dokonywanych na młodych kobietach w meksykańskim mieście Juarez.

Ofiary poddawane są torturom, gwałcone, po czym zabijane i porzucane w odludnych częściach miasta i na pobliskiej pustyni. Bezkarni mordercy korzystają z cichego przyzwolenia meksykańskich władz, które nie robią nic, by ich złapać. Na miejscu dziennikarka spotyka redaktora lokalnej gazety Alfonso Diaza (Antonio Banderas), swojego byłego narzeczonego i współpracownika. Oboje angażują się w śledztwo. Lauren poznaje Evę (Maya Zapata), która pracuje w jednej z fabryk wykorzystujących tanią siłę roboczą, tzw. maquiladoras. Wracająca z pracy dziewczyna zostaje napadnięta i zgwałcona, ale udaje jej się przeżyć. Cudem ocalała próbuje z pomocą dziennikarzy odszukać napastników i wymierzyć im sprawiedliwość. W dotarciu do prawdy przeszkadza im policja, prawnicy, a nawet mieszkańcy miasteczka.

Autor scenariusza i reżyser GREGORY NAVA ma w swoim dorobku m.in. scenariusz do głośnej "Fridy" Julie Taymor. Jak sam twierdzi, tym razem inspiracją był dla niego magiczny realizm Gabriela Garcii Marqueza, twórczość gwatemalskiego noblisty Miguela Ángela Asturiasa oraz zaangażowane społecznie powieści Charlesa Dickensa. Jest to także powrót Navy do tego rodzaju twórczości, która przyniosła mu wcześniej Oscara. Nagrodzony w 1983 roku scenariusz do "El Norte" napisał na podstawie wywiadów, które sam przeprowadził. W ten sam sposób pracował przy "Mieście śmierci". Juarez, w którym rozgrywa się akcja filmu, jest oddzielone od amerykańskiego El Paso rzeką Rio Grande. Złą sławę przyniosły mu tajemnicze morderstwa blisko 400 młodych kobiet, które miały tam miejsce począwszy od 1993 roku.

Wydarzenia z Juarez nie po raz pierwszy inspirują pisarzy i filmowców, którzy umiejscawiają w nim akcję swoich dzieł, począwszy od klasycznych thrillerów, na kinie interwencyjnym kończąc. Połączeniem właśnie tych dwóch gatunków jest "Miasto śmierci" Gregory'ego Navy. Kiedy reżyser dowiedział się o mrożących krew w żyłach wydarzeniach z Juarez, postanowił zrobić film, który nagłośniłby sprawę zaginięć kobiet. Rolę niestrudzonej dziennikarki powierzył Jennifer Lopez, która o swoim zaangażowaniu w projekt mówiła: "Kiedy w 1998 usłyszałam od Gregora Navy o okrucieństwie, jakie spotyka kobiety z Juarez, wiedziałam że chcę o tym opowiedzieć. Zaczęłam pracę nad tym filmem, by zwrócić uwagę świata na tę tragedię i wywrzeć presję na meksykańskim rządzie, by ukarał ludzi za nią odpowiedzialnych". Lopez nie tylko zagrała w "Mieście śmierci" główną rolę, ale została także jedną z producentek filmu. Jako Alfonso partneruje jej Antonio Banderas, trzykrotnie nominowany do Złotego Globu, m.in. za rolę w "Evicie" Alana Parkera i w "Masce Zorro" Martina Campbella.

W 2007 roku na festiwalu w Berlinie Jenifer Lopez otrzymała nagrodę specjalną organizacji Amnesty International za wkład w powstanie filmu. Gregory Nava był za niego nominowany do nagrody głównej, Złotego Niedźwiedzia.

WASZE OPINIE

Mikey

Osobiście radzę raczej przeczytać książkę "Córki Juarez" niż oglądać ten film, jeśli ktoś jest zainteresowany tematem. Jeśli ktoś lubi filmiki sensacyjne średniej klasy lub J.Lo to z kolei może sobie obejrzeć po prostu ignorując fakt, że jest on oparty na prawdziwej historii. A zresztą paradoksalnie jest to i tak najlepszy film w którym wzięła udział J.Lo, więc reszty nie warto komentować...

Bartolomeusz

Gdyby nie udział latynoskiej ''piosenkarki'', znanej jako J.Lo, czy jakoś tak, to dałoby się to oglądać. Nie żartuję :) . Nudne to było, a temat zasługiwał na lepsze rozwinięcie. Szkoda zmarnowanego potencjału w tej historii. A końcówka to już zupełny misz-masz.

tomek6996

Hm, to kto i za co dał te 5-ki? Wytrwałem 15 minut...
MIASTO ŚMIERCI
reżyseria:
USA, 2006
Lauren Adrian (Jennifer Lopez) jest dziennikarką marzącą o relacjonowaniu wojny w Iraku. Jej szef George Morgan (Martin Sheen) ma jednak dla niej inne zadanie. Chce, by Lauren zajęła się sprawą morderstw dokonywanych na młodych kobietach w meksykańskim mieście Juarez.
film sensacyjny
MIASTO ŚMIERCI
3,4 5 1 14