PREMIERA

2010.11.30

CANAL+ PREMIUM

MIASTO Z MORZA

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film historyczny

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wiosna 1923 roku. Krzysztof Grabień (Jakub Strzelecki), syn nauczyciela ze wsi pod Przeworskiem, przyjeżdża na polskie wybrzeże zachęcony informacjami o budowie portu w Gdyni.

Chętnych do pracy jest jednak bardzo wielu. Obok punktu werbującego robotników Krzysztof spotyka Wołodię Jazowieckiego (Paweł Domagała). Rówieśnik namawia go na nielegalny, ale opłacalny interes. W garkuchni pracuje Łucka Konka (Julia Pietrucha), której Krzysztof podoba się ze wzajemnością. Początkowo Grabień nocuje na plaży, potem mieszka w łodzi rybackiej razem z Sewerynem (Mariusz Słupiński) i Leonem Majką (Dariusz Toczek), chłopakami poznanymi przy budowie linii kolejowej. Wołodia poznaje francuskich inżynierów, którzy mają pomagać w budowie nabrzeży przyszłego portu. Znając język, załatwia pracę sobie i Krzysztofowi. Obaj zostają zatrudnieni w biurze naczelnika budowy i projektanta portu, którym jest inżynier Wenda (Olgierd Łukaszewicz ). Po pracy francuscy inżynierowie, Krzysztof i Wołodia często bywają w restauracji pani Heleny (Małgorzata Foremniak).

Kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, tuż po zakończeniu wojny z bolszewikami, władze II Rzeczypospolitej podjęły niebywale odważną decyzję o budowie polskiego portu nad Bałtykiem w okolicy wsi rybackiej Gdynia. Z byłych trzech zaborów przyjechały tysiące ludzi w poszukiwaniu pracy i miejsca na ziemi. Na tle tych wydarzeń "Miasto z morza" prezentuje losy czwórki bohaterów, które przeplatają się zarówno z losami mieszkańców, jak i z historią autentycznych postaci związanych z Kaszubami.

Film ANDRZEJA KOTKOWSKIEGO ("Olimpiada'40" - nominacja do nagrody Złote Lwy, "Spokojne lata", "Obywatel Piszczyk" - Srebrne Lwy Gdańskie za reżyserię) to opowieść o pracy, przyjaźni, nadziejach i porażkach, ale przede wszystkim historia miłości. Scenariusz autorstwa reżysera jest oparty na motywach powieści Stanisławy Fleszarowej Muskat "Tak trzymać". Jej akcja rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ale film jest adaptacją zaledwie pierwszego tomu, którego finałem jest przyznanie Gdyni praw miejskich w lutym 1926 roku. "Tak trzymać" posłużyło autorowi scenariusza jedynie jako materiał do przemyśleń o tamtych czasach. Krzysztof, którego gra Jakub Strzelecki ("Pora mroku", seriale: "Dwie strony medalu", "Teraz albo nigdy") jest postacią, która symbolizuje losy setek Polaków, poszukujących po wojnie pracy i szansy na nowe życie. Jest kimś w rodzaju protoplasty dzisiejszych mieszkańców Gdyni. Film był zapowiadany jako epicki obraz opisujący jeden z przełomowych momentów w odradzającej się Polsce po roku 1918. Projekt nie został w pełni zrealizowany, ale "Miasto z morza" jako jeden z niewielu filmów o początkach II Rzeczypospolitej jest dobrą lekcją historii.

WASZE OPINIE

klll

fajny

BOGDAN

Przeuroczy, BARDZO POLSKI film!
MIASTO Z MORZA
reżyseria:
Polska, 2009
Wiosna 1923 roku. Krzysztof Grabień (Jakub Strzelecki), syn nauczyciela ze wsi pod Przeworskiem, przyjeżdża na polskie wybrzeże zachęcony informacjami o budowie portu w Gdyni.
film historyczny
MIASTO Z MORZA
4,4 5 1 7