PREMIERA

2011.03.22

CANAL+ PREMIUM

Miasto życia i śmierci

Nanjing! Nanjing!

Chiny/Hong Kong, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film wojenny

czas trwania: 130 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1937, początek drugiej wojny chińsko-japońskiej. W ciągu zaledwie kilku dni Armia Cesarstwa Japońskiego zajmuje stolicę Chin - Nankin. Żołnierze dokonują na mieszkańcach miasta brutalnych gwałtów, okaleczeń, upokarzają ich i torturują.

W ciągu kilku tygodni zostaje wymordowanych kilkaset tysięcy jeńców wojennych i cywilów. W scenerii zrujnowanego miasta, po obu stron konfliktu rozgrywają się ludzkie dramaty. Wrażliwy japoński żołnierz Kadokawa (Hideo Nakaizumi) zakochuje się w prostytutce Yuriko. Pomaga także chińskiej dziewczynie, wykorzystywanej przez japońskich żołnierzy. John Rabe (John Paisley), niemiecki biznesmen i zdeklarowany nazista, w utworzonej przez siebie na terenie ambasady Międzynarodowej Strefie Bezpieczeństwa, daje schronienie tysiącom chińskich kobiet, dzieci, starców i rannych żołnierzy. Jego wieloletni asystent pan Tang (Wei Fan) wraz z młodą nauczycielką, panią Jiang (Yuanyuan Gao), zajmują się sprawami organizacyjnymi i próbują uchronić kobiety przed gwałtem. Mimo uprzywilejowanej pozycji, pan Tang nie jest w stanie zapobiec krzywdzie swoich bliskich.

Masakra nankińska, mająca miejsce w czasie II wojny chińsko-japońskiej w ówczesnej stolicy Chin, jest jedną z najkrwawszych i najbardziej bestialskich zbrodni wojennych w historii ludzkości. Dokonana przez japońskich żołnierzy na przełomie 1937 i 38 roku rzeź chińskich żołnierzy i cywili pochłonęła według różnych szacunków życie od 50 000 do nawet 400 000 ludzi. Za cichym przyzwoleniem dowódców zdemoralizowani japońscy żołnierze dopuszczali się okrutnych tortur, egzekucji i bandyckich rabunków. Nie szczędzili starców, dzieci i kobiet. W czasie niespełna 6 tygodni trwania masakry zgwałcono co najmniej 20 tysięcy kobiet.

Nagrodzone Złotą Muszlą na festiwalu w San Sebastián i szeregiem krajowych wyróżnień "Miasto życia i śmierci" powraca do ciągle budzących emocje wydarzeń z lat 30 ubiegłego wieku. Jak bolesną zadrą w świadomości obu azjatyckich narodów jest masakra w Nankinie, pokazują chociażby pogróżki w anonimowych listach do reżysera i scenarzysty filmu CHUAN LU. Co ciekawe, autorami krytyki byli również rodacy reżysera, którym nie przypadło do gustu pokazanie ludzkiej twarzy niektórych Japończyków. Chuan Lu w swoim trzecim pełnometrażowym obrazie, łączącym rozmach inscenizacji z kameralnością ludzkich historii, zdecydował się na użycie taśmy czarno-białej. Odważny artystyczny zabieg, a zarazem wzorowanie się na istniejących materiałach dokumentalnych, spotęgowały wrażenie autentyzmu filmu. Na jednym planie znalazły się postaci historyczne - niemiecki przedsiębiorca John Rabe, misjonarka Minnie Vautrin - jak i szereg fikcyjnych bohaterów. Wcielili się w nich między innymi: Ye Liu ("Przysięga", "Cesarzowa"), Yuanyuan Gao ("Niania w akcji", "Szanghajskie sny") i Wei Fan ("Wonna droga").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

cadaver

Film wstrząsający ale godny polecenia.
Pomimo drastycznych scen uderza w głowę niczym obuch...
I fenomenalna scena rytualnego tańca japońskich żołnierzy !
Polecam ...

kokskroton

Wspaniały film. Dla europejczyków raczej nieznani aktorzy, co zapewnia czysty odbór bez żadnych uprzedzeń i zbliża ten film do dokumentu. Film porusza wiele wątków w wyjątkowo płynny sposó. Bardzo ważne jest również orginalny i mało znany w europie temat, oraz powiew świeżego azjatyckiego spojrzenia, na tak dogłębnie przestudiowany w europie temat. POLECAM :D

GAZO

Rewelacja, kolejne świadectwo, że nie trzeba wielu ,często zbędnych dialogów
aby ukazać pięknie tak brutalną historię z kart ludzkości.
Przepiękne kino historyczne dla każdego konesera wykwintnego filmu.
Świetna reżyseria "skośnookiego"Spielberga, doskonały scenariusz a za zdjęcia do tego filmu OSCAR!!
Trzeba zobaczyć- POLECAM!!!
Miasto życia i śmierci
reżyseria:
Chiny/Hong Kong, 2009
Rok 1937, początek drugiej wojny chińsko-japońskiej. W ciągu zaledwie kilku dni Armia Cesarstwa Japońskiego zajmuje stolicę Chin - Nankin. Żołnierze dokonują na mieszkańcach miasta brutalnych gwałtów, okaleczeń, upokarzają ich i torturują.
film wojenny
Miasto życia i śmierci
4,5 5 1 13