• Oscar

PREMIERA

2008.12.07

CANAL+ PREMIUM

MICHAEL CLAYTON

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Były prokurator okręgowy, dziś nałogowy hazardzista Michael Clayton (George Clooney) pracuje dla potężnej nowojorskiej korporacji prawniczej Kenner, Bach & Ledeen. Powierzane mu są sprawy problematyczne, z którymi nikt nie może sobie poradzić, a mogące zagrozić reputacji firmy.

Clayton rozwiązuje je dzięki błyskotliwości i licznym znajomościom w policji i prokuraturze. Mimo że nie raz już ratował firmę z opresji, szefowie nie proponują mu udziałów w spółce ze względu na rujnującą Michaela słabość do alkoholu i kart. Proszą go tymczasem, by zajął się procesem kluczowego klienta, firmy U/North, którą zarządza przedsiębiorcza i bezwzględna Karen Crowder (Tilda Swinton). Wartą 3 miliony dolarów sprawę prowadził dotychczas przyjaciel Claytona, Arthur Edens (Tom Wilkinson), który z niewiadomych powodów załamał się nerwowo, wystawiając interesy korporacji na poważny szwank. Próbując zapoznać się z sytuacją i naprawić błędy kolegi Clayton odkrywa, że w grę wchodzi nie tylko reputacja firmy, ale też niejedno ludzkie życie.

"Michael Clayton", klasyczny thriller prawniczy, to udany, wyróżniony 2 nominacjami do Oscara debiut reżyserski cenionego scenarzysty TONY'EGO GILROYA. Spod ręki uchodzącego za specjalistę od inteligentnego kina akcji autora wyszły m.in. 3 ekranizacje przygód agenta Jasona Bourne'a. Nowojorskie środowisko prawnicze posłużyło zaś Gilroyowi za inspirację po raz pierwszy podczas pisania scenariusza do "Adwokata diabła". Charakterystycznym motywem jego twórczości jest pokazywanie zawodów, jak lekarze ("Krytyczna terapia"), negocjatorzy ("Dowód życia") czy prawnicy ze wszystkimi detalami, często odzierając je z aury szlachetności. "Fascynuje mnie, czym ludzie się zajmują, jak zarabiają na życie, jakie mają dylematy i pragnienia oraz jak dokonują ważnych wyborów" - mówił Gilroy.

W "Michaelu Claytonie" idealnym kandydatem do tytułowej roli przechodzącego metamorfozę, znudzonego speca od brudnej roboty od początku wydawał się George Clooney, który zdobył popularność jako doktor Doug Ross w serialu "Ostry dyżur". Dziś Clooney chętnie uczestniczy w projektach podejmujących tematy polityczne. Drugoplanowa rola w thrillerze "Syriana", naświetlającym wieloletnią politykę USA na Bliskim Wschodzie, przyniosła mu Oscara, zaś 2 nominacje do Statuetki otrzymał za scenariusz i reżyserię "Good Night, and Good Luck", w którym opowiadał o dziennikarzu stającym do medialnej wojny z osławionym tropicielem komunistów, senatorem Josephem McCarthym. "Michael Clayton", za którego Clooney dostał kolejną nominację do Oscara, piętnuje bezduszne korporacje prawnicze, które przedkładają finansowe zyski nad podstawowe zasady moralne.

Wśród aktorów partnerujących Clooneyowi nie zabrakło gwiazd dużego formatu. Zachwyt krytyków, Oscara i BAFTĘ zyskała Tilda Swinton, dawniej muza outsidera brytyjskiego kina Dereka Jarmana ("Caravaggio", "Wittgenstein"). O swojej zimnej jak lód postaci z "Michaela Claytona" Swinton mówi: "Karen to samuraj, którego cesarzem jest firma, to żołnierz gotowy do wykonania każdego rozkazu. Jej garnitur jest równie dehumanizujący jak wojskowy mundur. Korporacyjny świat zamienia ludzi w perfekcyjne roboty, wypiera ich osobowości. Rozmawiałam z wieloma pracownikami biurowymi, którzy byli przekonani, że straciliby pracę, gdyby włożyli nieodpowiednią koszulę albo skarpetki w złym kolorze. (...) W klasycznym filmie moja postać byłaby mężczyzną, ale w filmie Gilroya zajmująca wysokie stanowisko bohaterka jest kobietą. I płeć zwraca na nią uwagę w korporacyjnej strukturze, w której najlepiej jest się nie wyróżniać. Musi być bezbłędna, pokonać "szklany sufit" i udowodnić, że zasługuje na duże pieniądze, które jej płacą. Przerażające". Sama aktorka z nonszalancją odniosła się do statuetki przyznanej jej przez Akademię z Los Angeles. Swoją niechęć do Fabryki Snów wyraziła oddając nagrodę swojemu amerykańskiemu agentowi. Wśród aktorów wcielających się w kolegów z pracy głównego bohatera, znaleźli się ponadto popularny brytyjski aktor Tom Wilkinson (nominacja do Oscara) i żywa legenda kina, reżyser, producent i aktor Sydney Pollack.

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Tilda Swinton, film MICHAEL CLAYTON

WASZE OPINIE

Sowarek

Wiem, że się powtórzę, ale muszę ;) Genialny film

BeruZadra

Właściwie o filmie zostało powiedziane wszystko.
Interesująco prowadzony, sugestywny,miejscami ciężkawy i dość schematyczny nie mniej przyzwoicie zrobiony i - co ważniejsze - przekonująco zagrany. Bez wątpienia wyróżnia się tu Tilda Swinton, jednak całkiem niezgorzej zaprezentował się Clooney. (wielki komplement ze strony kogoś, kto za osobą Clooneya nie przepada).
Bez wątpienia film można spokojnie polecić każdemu, kto miałby ochotę na kawałek ciekawego kina mejd in USA.

Jamal

Omijajac hollywoodzkie produkcje, od czasu do czasu zasiadam do obejrzenia czegos made in USA polegajac na recenzjach, Oscarach itp. Czasem sie nabiorę, czasami jestem pozytywnie zaskoczony. "Michale Clayton" to wlasnie film drugiego typu. Mimo sensacyjnej fabuły, rezyser nie kładł głownego nacisku na rozwoj szybkiej akcji ale na naświetlenie dramtycznych wyborów glownego bohatera, problemy etyczne w zawodzie. To atut tego filmu, ze mimo rozrywkowego charakteru nie jest typowym "sensacyjniakiem" ale czyms wiecej. To cieszy, ze jeszcze takie filmy powstaja.

A ze fabuła przewidywalna ... no coż, przecieziez to Hollywood.
MICHAEL CLAYTON
reżyseria:
USA, 2007
Były prokurator okręgowy, dziś nałogowy hazardzista Michael Clayton (George Clooney) pracuje dla potężnej nowojorskiej korporacji prawniczej Kenner, Bach & Ledeen. Powierzane mu są sprawy problematyczne, z którymi nikt nie może sobie poradzić, a mogące zagrozić reputacji firmy.
film sensacyjny
MICHAEL CLAYTON
4,3 5 1 26