PREMIERA

2012.10.01

CANAL+ PREMIUM

Michael Jackson: Życie ikony

Michael Jackson: The Life of an Icon

USA, 2011

reżyseria:

gatunek: dokument muzyczny

czas trwania: 148 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jest tylko jedna osoba bardziej znana z księżycowego kroku niż pierwszy człowiek na Srebrnym Globie Neil Armstrong. Jest to Michael Jackson.

Dokument "Michael Jackson - Życie ikony" w reżyserii Davida Gesta - bliskiego przyjaciela zmarłego w 2009 roku artysty - to portret Króla Popu, naszkicowany przez członków jego najbliższej rodziny: matkę Katherine, brata Tito i siostrę Rebbie. Dokument zawiera archiwalne nagrania i ekskluzywne wywiady ze znanymi przyjaciółmi piosenkarza, takimi jak: Smokey Robinson, Dionne Warwick, Nick Ashford i Valerie Simpson.

Urodzony w 1958 w amerykańskim stanie Indiana, Michael Jackson rozpoczął występy na scenie w wieku 7 lat wraz z rodzinnym zespołem The Jackson 5. Po 20 roku życia rozpoczął karierę solową. Wydaną w 1979 roku płytę "Off The Wall" można uznać za zapowiedź nadejścia Króla Popu. Jednak prawdziwą sławę i muzyczną nieśmiertelność zapewnił sobie wydając w 1982 roku przełomowy "Thriller". Album nie schodził z listy Billboardu przez ponad 2 lata, w tym przez 9 miesięcy z pierwszego miejsca i został najlepiej sprzedającą się płytą w historii. Od tego momentu rozpoczął się okres świetności Jacksona. Pięć lat później pojawił się kolejny krążek artysty "Bad", który dodatkowo umocnił jego pozycję na rynku fonograficznym. Szczyt popularności Michaela Jacksona przypadł na lata 80. i 90. To wtedy został okrzyknięty Królem Popu. Droga do sławy nie prowadziła w jego przypadku wyłącznie przez muzykę. Do historii przeszły teledyski, które oprócz towarzyszenia piosenkom, stanowią wartość samą w sobie poprzez przekaz, staranność wykonania i walory artystyczne.

Wiek XXI to powolny upadek gwiazdy. Niegdyś uwielbiany wokalista zniszczył zdrowie operacjami plastycznymi, uzależnił się od leków, a jego reputacja została zszargana za sprawą oskarżeń o pedofilię. Zaszył się w posiadłości Neverland Ranch w Kalifornii, a opinię publiczną bardziej interesowało jego życie osobiste, niż twórczość artystyczna. Kiedy Jacksonowi wieszczono już smutny koniec, świat obiegła sensacyjna informacja o jego nowej trasie koncertowej zaplanowanej na 50 występów. Bilety zostały wyprzedane z prędkością 11 sztuk na sekundę, całość została rozprowadzona w kilka godzin. Świat znowu chciał ujrzeć króla, jak za dawnych lat. Niestety kilka tygodni przed rozpoczęciem tournée, 25 czerwca 2009 roku Michael Jackson zmarł na skutek nagłego zatrzymania akcji serca.

WASZE OPINIE

gonia1708

Podpisuje sie pod opinia moich poprzedników bardzo dobry dokument ,wart obejrzenia .Szkoda ,ze Michaela już nie ma wśród nas ale pozostał po nim piękny testament w postaci wspaniałej muzyki .Dla mnie tak samo jak dla Pedra był, jest i będzie królem popu .Polecam dokument warto go obejrzeć :)

pedro

Wychowałem się na muzyce ikon tj. Michel Jackson, Madonna, Tina Turner, Prince czy zespół Queen i dużym zaciekawieniem obejrzałem niedzielny dokument. Film o życiu i karierze Michaela Jacksona - Króla popu (moim zdaniem jest królem nadal) był dość interesujący. począwszy od najmłodszych lat życie Michela to muzyka i występy. Ciekawe były też wypowiedzi rodziny i przyjaciół. Warto zobaczyć ten film, by dowiedzieć się jak "bezinteresowną przyjaciółką" była Liz Taylor, jaka była rywalizacja między braćmi w zespole, czy tez o uzależnieniu od leków Jacksona. Jednak największe wrażenie zbiło na mnie powolnie prokuratury i mediów na piosenkarza i zaszczucie go. Dlaczego? Po śmierci Michaela wzrosła liczba sprzedanych płyt, a media rozpływały się nad Jacko i jego muzyką. Dlaczego nikt nie był z nim, gdy niesłusznie go oskarżano?
Dokument wart zobaczenia.

WhoIsIt

Bardzo dziękuję canal + za przejmujący, rzetelny i cenny materiał o Michaelu Jacksonie. Film ukazuje niezastąpioną i niedoścignioną Gwiazdę wszechczasów, Jego życie i twórczość oraz pozwala zrozumieć pewne decyzje i wybory, których dokonał. Z filmu wypływa jedno z ważnych pytań, które warto zacytowac - Dlaczego nie kochaliśmy Go bardziej ...?
Michael Jackson: Życie ikony
reżyseria:
USA, 2011
Jest tylko jedna osoba bardziej znana z księżycowego kroku niż pierwszy człowiek na Srebrnym Globie Neil Armstrong. Jest to Michael Jackson.
dokument muzyczny
Michael Jackson: Życie ikony
4,9 5 1 16