• Oscar

EMISJE

WT | 27.10 | 15:55

CANAL+ FAMILY

SO | 31.10 | 19:10

CANAL+ PREMIUM

Między piekłem a niebem

What Dreams May Come

Nowa Zelandia/USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: obyczajowy

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Chris (Robin Williams) jest studentem medycyny, a Annie (Annabella Sciorra) studiuje plastykę. Poznają się w dość niefortunnych okolicznościach, jednak od razu pojawia się między nimi na tyle silne uczucie, że wkrótce widzimy ich już jako szczęśliwe małżeństwo.

Idylla kończy się, kiedy w wypadku samochodowym giną ich dorastające dzieci. Annie nie potrafi przezwyciężyć żałoby, obsesyjnie myśli o samobójstwie, odwraca się od świata. Z biegiem czasu, dzięki mężowi powoli wraca do równowagi, znów zaczyna malować. Jednak los szykuje dla niej nową próbę - Chris również ma zginąć w wypadku samochodowym, by zaraz później trafić do raju. Raj wygląda jak bajecznie kolorowe płótna Annie, a w tłumie zamieszkujących go istot udaje się Chrisowi odnaleźć dzieci. Aby skompletować rodzinę brakuje im tylko Annie, ale ona jest już dalej, niż sięga boska władza. Aby ją odnaleźć, Chris rusza w drogę, której nikomu jeszcze nie udało się przebyć.

VINCENT WARD, twórca "Między piekłem a niebem", to jedna z ciekawszych postaci Hollywood. Urodzony w Nowej Zelandii reżyser nie od razu trafił do Fabryki Snów, a kiedy już go tam zaproszono, dał się poznać jako outsider, który do Ameryki przyjechał z własnymi, żelaznymi zasadami. Absolwent Akademii Sztuk Plastycznych w Christchurch zadebiutował jako reżyser w 1984 roku filmem "Vigil", który w historii kina zapisał się jako pierwszy nowozelandzki obraz walczący o Złotą Palmę w Cannes. Kolejny film Warda, "Nawigator", również stoczył bitwę w canneńskim konkursie głównym, a późniejszą o pięć lat "Mapę ludzkiego serca" Ward mógł już zrealizować w potężnej międzynarodowej koprodukcji. Później filmowiec czekał już tylko na zaproszenie z Hollywood, którego rezultatem było właśnie "Między piekłem a niebem". W filmie zagrał Robin Williams, a towarzyszyła mu nieznana szerzej Annabella Sciorra, choć producenci naciskali, aby zagrała Anette Bening. Reżyserowie nie udało się - jak przyznawał później w wywiadach - przeforsować własnego zakończenia. "Miedzy piekłem a niebem" wyraźnie jednak odróżnia się na tle amerykańskiego kina. Przez krytyków z USA film został nawet okrzyknięty pierwszym hollywoodzkim przykładem kina filozoficznego, nawiązującego do twórczości Tarkowskiego. Opierając się na scenariuszu, który z kolei jest adaptacją powieści Richarda Mathesona, Vincent Ward stworzył własną, indywidualną mieszankę różnych filozofii i religii: chrześcijaństwa, buddyzmu, mitologii greckiej, ale i ideologii New Age. Jego niebo przypomina nie tylko palety Renoire'a, ale też - jak zauważyli niektórzy - obraz rzeczywistości widziany po zażyciu LSD. Film zdobył Oscara za efekty specjalne, pokonując m.in. "Armageddon".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Nagrody filmowe

Najlepsze efekty specjalne, Joel Hynek, Nicholas Brooks, Stuart Robertson, Kevin Scott Mack, Między piekłem a niebem

WASZE OPINIE

Stasio i Jasio

A ja standardowo ponarzekam.

Za Słownikiem Języka Polskiego PWN:
premiera - pierwszy publiczny pokaz sztuki teatralnej, opery, filmu itp

Za Słownikiem Języka Polskiego:
premiera - wystawienie danej sztuki, inscenizacji lub zaprezentowanie filmu po raz pierwszy w danym miejscu

Za Wikisłownikiem:
premiera - pierwsze publiczne przedstawienie utworu, zwłaszcza scenicznego lub filmu.

Mogę nawet zakupić ww. słownik PWN i wysłać "specjalistom" od marketingu C+. Może zrozumiejom co piszom. I że człeki nie idioty sie nie nabierajom.

Blue-Grey

Co prawda sama ta melodramatyczno-eschatologiczna opowieść jakoś mnie nie przekonuje - zresztą mojego anioła stróża również (pewnie dlatego, że ona zna teologiczno-eschatologiczne sprawy od anielskiej podszewki i nie musi się posiłkować hollywoodzkim fantazjowaniem), ale strona wizualna filmu niezmiennie nas obojga do dzisiaj zachwyca.

Już choćby ze względu na te wspaniałe, rozświetlone krajobrazy zaświatów - jak też ze względu na niezwykłe popisy Robina Williamsa - warto ten film, nawet po raz kolejny, obejrzeć.
Między piekłem a niebem
reżyseria:
Nowa Zelandia/USA, 1998
Chris (Robin Williams) jest studentem medycyny, a Annie (Annabella Sciorra) studiuje plastykę. Poznają się w dość niefortunnych okolicznościach, jednak od razu pojawia się między nimi na tyle silne uczucie, że wkrótce widzimy ich już jako szczęśliwe małżeństwo.
obyczajowy
Między piekłem a niebem
4,6 5 1 89