PREMIERA

2012.04.14

CANAL+ PREMIUM

Między światami

Rabbit Hole

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rebecca (Nicole Kidman) i Howie (Aaron Eckhart) Corbettowie są typowym małżeństwem z amerykańskiego przedmieścia. Wiodą wygodne i szczęśliwe życie do czasu, gdy ginie ich czteroletni synek Danny (Phoenix List).

Malec wybiegł na ulicę za psem i został śmiertelnie potrącony przez samochód, który prowadził nastoletni kierowca. Po stracie dziecka Rebecca i Howie próbują uporać się z bólem i cierpieniem. Howie pielęgnuje wszystko to, co pozostało po zmarłym. Uczęszcza na spotkania tzw. grupy wsparcia i zaprzyjaźnia się z sympatyczną Azjatką Gaby (Sandra Oh). Zebrania dla Rebekki to strata czasu, usuwa pamiątki po Dannym, czuje się nierozumiana przez męża, odrzuca myśl o następnym dziecku. Ich związek zaczyna się rozpadać. Pogrążonej w bólu kobiecie niespodziewane ukojenie przynoszą spotkania z licealistą Jasonem (Miles Teller), pod którego samochód wpadł jej syn. Młodzieniec rysuje komiks z króliczą norą, przez którą można się dostać do "równoległego świata", aby spotkać tych, którzy zmarli.

Dramat "Rabbit Hole" odniósł wielki sukces na nowojorskich scenach teatralnych. Jego autor, David Lindsay-Abaire, dramatopisarz ("Fuddy Meers", "Kimberly Akimbo, "Wonder of the World oraz "A Devil Inside"), scenarzysta ("Roboty", "Atramentowe sere") i twórca tekstów piosenek, dostał za tę sztukę pięć nominacji do Tony, a w 2007 roku otrzymał Pulitzera. Lindsay-Abaire zaadaptował "Rabbit Hole" na potrzeby filmu. Ekranizacji dokonał JOHN CAMERON MITCHELL ("Shortbus"), któremu obraz "Cal do szczęścia" (2001) przyniósł nagrodę dla najlepszego reżysera i wyróżnienie publiczności na festiwalu kina niezależnego Sundance, a także nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora. Mitchell ma także w dorobku teledyski Bright Eyes i Scissor Sisters, produkcję słynnego dokumentu Jonathana Caouette'a "Tarnation" oraz animację "The Ruined Cat".

"Między światami" opowiada o dramacie osób zmagających się z traumą po śmierci dziecka. Film nie narzuca sposobu przeżywania żałoby, pokazuje raczej, że w czasie żałoby wszystkie emocje są usprawiedliwione. Tytuł sztuki (po polsku "Królicza nora"), odwołujący się do zgłębiania odmiennej rzeczywistości w "Alicji w krainie czarów", nawiązuje do surrealistycznych doznań osoby pogrążonej w bólu. Główne postaci psychodramy funkcjonują jako biegunowe przeciwieństwa. Rebecca stara się zapomnieć o wszystkich elementach bolesnej przeszłości. Jest w niej, w porównaniu z mężem, znacznie więcej wściekłości. Unika grupy wsparcia, szczególnie irytują ją padające na zebraniach argumenty natury religijnej. Usuwa ślady po tym, że kiedykolwiek miała dziecko. Rzeczywistość dookoła niej jej nie sprzyja: młodsza siostra Izzy (Tammy Blanchard - "Dobry agent", "Sybil", "Żywy dowód") zachodzi w ciążę, a matka Nat (Dianne Wiest: "Hannah i jej siostry", "Strzały na Broadwayu", "Synekdocha, Nowy Jork") wspomina syna, którego straciła, gdy córki były małe. Howie Corbett reaguje inaczej, chociaż skrywa całe pokłady żalu, pielęgnuje pamięć o synu. Potrafi dzielić się swoim bólem i aktywnie uczestniczy w zajęciach grupy wsparcia.

Rebeccę gra laureatka Oscara, nagrody BAFTA, Złotego Globu i Srebrnego Niedźwiedzia za "Godziny" Nicole Kidman ("Za wszelką cenę" - Złoty Glob, nominacja BAFTA, "Moulin Rouge!" - nominacja do Oscara, nagroda Złoty Glob, "Australia", "Żona na niby"). Za swoją kreację w "Między światami" - okrzykniętą przez krytyków najlepszą w dorobku - otrzymała nominację do Oscara, Złotego Globu, Independent Spirit, nagrody Aktor i Satelity. Partneruje jej Aaron Eckhart ("Dziękujemy za palenie" - nominacja do Złotego Globu, "Czarna Dalia", "Mroczny rycerz"). Na wyróżnienie zasługuje także debiutujący Miles Teller, którego komiksowa opowieść o przenikających się światach - rozmaitych wersjach naszej rzeczywistości - jest metaforą przesłania filmu. W filmie Johna Camerona Mitchella można dostrzec komediowe akcenty, które odwracają uwagę od tragedii i niosą pocieszenie. "Bez humoru historia pozbawiona byłaby realizmu, to nieodłączna część codziennego życia i podstawowe narzędzie przetrwania, także w związkach" - podsumowuje reżyser. "Między światami" kręcono w Nowym Jorku, głównie w luksusowej dzielnicy Queens -Douglaston, za zdjęcia odpowiedzialny był Frank G. DeMarco ("W pogoni za sławą", "Zwycięski sezon", "Chciwość"), autorem muzyki jest Anton Sanko, który przygotował kompozycje do ponad 25 filmów, m.in. "Przypadkowe piekło", "Wtyczka", i "W pogoni za sławą".

WASZE OPINIE

Arkon

Drogi tufto nie smętny, ale refleksyjny i nie bójmy się tego słowa wzruszający film. Na takie dzieła czas jest zawsze niezależnie czy to jest sobotni wieczór czy poniedziałkowe popołudnie. Brak łatwych pocieszeń, dróg na skróty- ze stratą dziecka nie da się nigdy pogodzić, ale można przynajmniej próbować żyć dalej. Fantastyczna rola Nicole Kidman. Gorąco polecam- dla mnie drugi najlepszy film tego miesiąca po Lourdes.

zalogowany

Zaskakujące, że reżyserem tego filmu jest John Cameron Mitchell, łączony dotąd z kinem undergroundowym. Jego "Shortbus" jest tak... hm... bezpruderyjny, że dotąd żadna polska stacja tv nie odważyła się go pokazać nawet po północy. A szkoda, bo finałowa sekwencja to coś zupełnie niesamowitego. "Między światami" nie niesie może żadnych odkrywczych myśli. Wielka strata (tu chodzi o stratę dziecka, ale można to rozciągnąć na wszystkie nazbyt traumatyczne przeżycia) jest dla człowieka jak zadra, z która można najwyżej nauczyć się żyć, ale której w żaden sposób nie da się usunąć. Siła tego filmu tkwi jednak w jego realizacji. JCM nie traktuje widza jak odbiorcy krzepiących historyjek rodzinnych w stylu dawnego Hallmarku. Film jest pozbawiony sentymentalizmu, za to pokazuje prawdę ludzkich odczuć. A zrobiony jest bardzo starannie i elegancko, muzyka świetnie w nim współgra z obrazem.
Choć fakt, że nie jest to odpowiednia propozycja na sobotni wieczór. Szczęśliwie tydzień nie składa się samych sobót.

tufta

Strasznie smętny był ten film.Na filmwebie dałem mu zaledwie 4 punkty.Co Wy widzicie w tego tupu obrazach? Nic tylko siąść i płakać z rozpaczy ,że w sobotni wieczór Canal+ serwuje nam taki chłam.Oj,strasznie mi się nie podobało,oj strasznie.
Między światami
USA, 2010
Rebecca (Nicole Kidman) i Howie (Aaron Eckhart) Corbettowie są typowym małżeństwem z amerykańskiego przedmieścia. Wiodą wygodne i szczęśliwe życie do czasu, gdy ginie ich czteroletni synek Danny (Phoenix List).
dramat
Między światami
4,7 5 1 7