PREMIERA

2009.06.01

CANAL+ PREMIUM

MIĘDZY ŻYCIEM A ŚMIERCIĄ

On the Edge of Life and Death

Holandia, 2007

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 57 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wcześniakami powszechnie nazywa się dzieci urodzone między 28. a 37. tygodniem ciąży.

Takie noworodki cechuje waga poniżej 2500 g, cienka, żywoczerwona skóra, pokryta meszkiem płodowym, maleńka twarz, mięciutkie paznokcie, pępek bliżej spojenia łonowego, u dziewczynek srom ziejący, u chłopców brak jąder w worku mosznowym, często także typowa niedojrzałość poszczególnych narządów. Wcześniaki wykazują się szczególną skłonnością do zakażeń, niedokrwistości i krzywicy. Zdecydowanie wymagają wyjątkowej opieki i żywienia.

Oddział Intensywnej Opieki Neonatologicznej w jednym z holenderskich szpitali to miejsce przeznaczone dla zbyt przedwcześnie urodzonych, maleńkich pacjentów, w których ledwie tli się życie, gdzie lekarze gotowi są walczyć o każdego z nich, nawet tego najbardziej kruchego... Ale czy rzeczywiście ta walka zawsze ma sens? Czy warto ją toczyć wtedy, gdy pojawiają się pytania o jakość tego, niejednokrotnie cudem uratowanego życia?

Niezwykle poruszający dokument o stawianiu etycznych granic przy podejmowaniu tych najbardziej dramatycznych, najtrudniejszych decyzji, zarówno przez lekarzy jak i rodziców.

WASZE OPINIE

ewa

Film chwytający za serce...........zwłaszcza dla Rodziców Wcześniaczków.............co prawda dla mnie decyzja podjęta w dokumencie była zaskakująca, każda polska Mama Wcześniaka zapewne wie dlaczego..........ale to moje subiektywne odczucie. Ogólnie można zobaczyć jak wgląda opieka nad przedwcześnie urodzonymi Dzieciątkami w innym kraju. Dla nieobytych w temacie.........choć tak naprawdę żaden film nie oddaje widoku takiej kruszyny "na żywo" jednak zawsze to jakaś lekcja poglądowa - choćby w kwestii tego, że Wcześniaczki to nie takie zwykłe noworodki tylko chudsze i mniejsze..........tu jaskrawo ukazano problemy z jakimi borykają się takie Maleństwa zaraz po porodzie a także jakie są rokowania dla tak wcześnie urodzonych Dzieci (choć nie zawsze się sprawdzają - moje Dzieci są tego przykładem, ale nie tylko moje) i jakie nieraz ciężkie decyzje przychodzi podejmować Rodzicom...........
Ja jako matka Bliźniaków - Wcześniaków już obecnie 2,5 letnich ale jednak z bardzo dramatycznym startem i ponad 2 m-cznym pobycie Maluszków w szpitalu po obejrzeniu dokumentu kolejny raz uświadomiłam sobie jakie szczęście wielkie mnie spotkało..........i jak wiele daje wiara w Maluszka walczącego o życie, jak takiemu Okruszkowi ta wiara Rodziców jest niezbędna,jak ona dodaje Mu/Im sił i determinacji w drodze do lepszego..........
Oczywiście powyłam się jak bóbr...........:)
MIĘDZY ŻYCIEM A ŚMIERCIĄ
Holandia, 2007
Wcześniakami powszechnie nazywa się dzieci urodzone między 28. a 37. tygodniem ciąży.
film dokumentalny
MIĘDZY ŻYCIEM A ŚMIERCIĄ
3,9 5 1 10