PREMIERA

2011.07.13

CANAL+ PREMIUM

Milczenie jest złotem

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Inge (Aneta Todorczuk-Perchuć) jest pełną wdzięku, młodą kobietą. Zawodowo zajmuje się dubbingiem i oprawą dźwiękową reklam radiowych. Marzy o śpiewaniu, tymczasem musi znosić coraz dziwaczniejsze wymagania klientów.

Brakuje jej pewności siebie i przebojowości, a poczucie własnej wartości obniża dodatkowo apodyktyczna szefowa (Maria Gładkowska) i zdrada narzeczonego Roberta (Michał Lesień). Pewnego dnia, na ulicy, nieznajomy, przystojny mężczyzna wręcza jej bukiet kwiatów, całuje w usta i odchodzi bez słowa. Zaskoczona Inge z wrażenia traci głos. W pracy ukrywa ten fakt, montując swoje wypowiedzi z archiwalnych nagrań. Poddaje się psychoterapii, choreoterapii i innym dźwiękowym eksperymentom. Bez rezultatu. Dochodzi do wniosku, że "odczarować" może ją tylko nieznajomy i zaczyna go szukać. Nie wie, że zafascynowany nią Piotr Strykowski (Jan Wieczorkowski) również rozpoczął poszukiwania. Choć mijają się wielokrotnie, chodzą do tego samego pubu, pracują dla tego samego klienta, nie mogą się spotkać.

EWA PYTKA, reżyserka, scenarzystka, poetka, wokalistka i producentka, jest autorką wielu filmów dokumentalnych, w tym do prestiżowej serii Terra X dla ZDF i Arte oraz dla TVP (m.in. "Czesława Miłosza historia literatury polskiej XX wieku", "Jan Kott - teatr mojego wieku", "Stefan Chwin - archeolog pamięci", "Dwa ołtarze. Dwie pielgrzymki. Polacy 87/99"). Dla polskiej telewizji reżyserowała odcinki seriali: "Będziesz moja", "O czym szumią kierpce" i "Plebania" oraz teatry TV: "Zima pod stołem" wg Rolanda Topora i "Operacja Reszka" Włodzimierza Kuligowskiego. Za dokument "Przełamując ciszę" otrzymała nominację ze strony redakcji "Wysokich Obcasów" do tytułu "Kobieta Roku 2007". "Milczenie jest złotem" to jej reżyserski i scenariuszowy debiut kinowy, który miał światową prapremierę podczas festiwalu w Cannes w 2010 roku na tzw. markecie. Podczas pisania scenariusza autorka szukała optymizmu, radości i magii w życiu. Postanowiła zrobić film, który podnosi na duchu, daje ludziom wiarę, że coś się może skończyć dobrze. Zdaniem Pytki jest to opowieść o odzyskiwaniu głosu w sposób fizyczny, ale i metaforyczny, ponieważ prawdziwa miłość kryje się między słowami. Najpierw trzeba uważnie przyjrzeć się otaczającej nas rzeczywistości i dobrze poznać siebie, aby być gotowym na wielkie uczucie.

Główna bohaterka, grana przez Anetę Todorczuk-Perchuć (seriale: "Samo życie", "Determinator", "Instynkt") - jest pracowita, obdarzona wyjątkowym głosem, wierna i idealistycznie nastawiona do miłości. W portrecie Inge jest delikatność i swego rodzaju poetyka. Nieznajomego, którego poszukuje, gra Jan Wieczorkowski ("Pora mroku", "Nigdy nie mów nigdy", "U Pana Boga za miedzą"). Piotr ma powierzchowność playboya, ale jest nieśmiały i wrażliwy. Ilustruje książki dla dzieci, rysuje także komiksy. Jego nowa komiksowa superbohaterka łudząco przypomina obdarowaną kwiatami i pocałunkiem dziewczynę, a to, co rysuje, dzieje się później w życiu Inge. Przeciwieństwem Piotra jest jego przyjaciel Jurek, nastawiony na szybki seks i życie bez zobowiązań. Kreuje go Bartek Kasprzykowski ("Nie ma zmiłuj" , "Karol - człowiek, który został papieżem", seriale: "Magda M.", "Ranczo", "Dom nad rozlewiskiem"). Jedna z przyjaciółek głównej bohaterki - Irmina - ma pesymistyczne podejście do życia i gustuje w bogatych starszych panach. Gra ją Magdalena Schejbal ("Głośniej od bomb", "Nie kłam kochanie", seriale: "Kryminalni", "Szpilki na Giewoncie"). Druga - Aga - jest optymistką i umawia się z paroma "ciachami" naraz. W tej roli występuje Anna Antonowicz ("Nightwatching", "Jeszcze raz"). Kolorową, szaloną postacią, która porusza ważne problemy emocjonalne, jest siostra Piotra - Ewa w interpretacji Edyty Olszówki ("Tam i z powrotem" "Lejdis", "Cisza"). W epizodach na uwagę zasługują: Dorota Stalińska jako choreoterapuetka, Krzysztof Globisz jako psychoanalityk , Zofia Czerwińska w roli wróżki tarocistki oraz Jan Frycz jako leczący dźwiękami ekscentryczny Ben. Autorem zdjęć jest Waldemar Szmidt ("To nie tak, jak myślisz kotku", "Skorumpowani", serial "Tajemnica twierdzy szyfrów"). Muzykę w tonacji smooth-jazzu skomponował Jakub Grzegorek, a Ewa Pytka śpiewa 5 piosenek do własnych tekstów z tomu poezji "Kiedy modlitwa graniczy z bluźnierstwem". Za film "Milczenie jest złotem" nominację do nagrody Złota Kaczka w sezonie 2009/2010 otrzymali: Ewa Pytka w kategorii najlepszy scenarzysta, Aneta Todorczuk-Perchuć w kategorii najlepsza aktorka, Bartek Kasprzykowski w kategorii najlepszy aktor oraz Waldemar Schmidt za najlepsze zdjęcia.

WASZE OPINIE

BeruZadra

Nie próbowałam jeszcze oglądać "Milczenia..." po piwie, ale na trzeźwo nie przeszedł. Przepraszam. Starałam się, ale byłam w stanie wytrzymać co najwyżej jedną scenę. Nie wchodzi mi i już. Jest jest na to jakiś zbyt mdły i ckliwy.

neck

Nie da się tego oglądać, nawet po 2 piwach ;p

gonia1708

Witajcie ja podobnie jak Blue-Grey ;) zauważyłam bo było to znacząco zauważalne ,że jak na polski film nie " biło łaciną" - trudno aż w to uwierzyć .Film był taki sobie - nijaki :) POZDROWIONKA
Milczenie jest złotem
reżyseria:
Polska, 2010
Inge (Aneta Todorczuk-Perchuć) jest pełną wdzięku, młodą kobietą. Zawodowo zajmuje się dubbingiem i oprawą dźwiękową reklam radiowych. Marzy o śpiewaniu, tymczasem musi znosić coraz dziwaczniejsze wymagania klientów.
komedia romantyczna
Milczenie jest złotem
3,8 5 1 4