PREMIERA

2002.09.13

CANAL+ PREMIUM

MILCZENIE OWIEC

The Silence of the Lamb

1991, USA

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wystarczy przytoczyć jedynie kilka tytułów prasowych, żeby przekonać się, że mamy do czynienia z arcydziełem: "Ten film to nokaut" - napisał New York Times, "kapitalny" - dorzucił Los Angeles Times a znający się na rzeczy The Hollywood Reporter znalazł tu słówko "urzekający".

Czyżbyśmy aż tak bardzo lubili się bać? Wygląda na to, że tak, gdyż "Milczenie owiec" trzyma nas w uścisku paraliżującego strachu od pierwszej do ostatniej sekundy. Czyja to zasługa? Najpierw pisarza Thomasa Harrisa, który jak nikt inny potrafi tworzyć thrillery. Potem reżysera Jonathana Demme'a i wreszcie niezrównanej pary aktorskiej Jodie Foster i Anthony'ego Hopkinsa. Ona gra tu młodą kadetkę FBI Clarice Starling, która zostaje przydzielona do śledztwa mającego wyjaśnić serię wstrząsających morderstw dokonanych na kobietach na Środkowym Zachodzie USA. Niedoświadczona Clarice zostaje rzucona od razu na głęboką wodę. Jej przełożeni wpadają bowiem na desperacki pomysł, że na trop szaleńca może naprowadzić FBI jedynie ktoś o podobnych skłonnościach. To doktor Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), ludożerca trzymany w strzeżonym więzieniu, gdzie odsiaduje wyrok za swoje potworne zbrodnie. Teraz rozpoczyna się skomplikowana gra, w której szalony i niewątpliwie genialny Lecter prowadzi za rękę Clarice. Powolutku dozuje jej informacje i tropy, a w zamian chce tylko by opowiedziała mu o swojej przeszłości. Od razu wyczuł, że w życiu dziewczyny zaszło coś, co stara się ukryć. Tymczasem morderca porwał kolejną ofiarę. Clarice jest coraz bliżej wyjaśnienia zagadki, lecz i Lecter stawia nowe żądania. Jemu zależy nie tyle na wykryciu tamtego zbrodniarza, co na odzyskaniu wolności. Czy uwalniając świat od jednego szaleńca trzeba będzie wypuścić na wolność drugiego? Ani FBI ani Clarice nie biorą takiej ewentualności pod uwagę. Lecz to Hannibal Lecter dyktuje reguły gry.

Film dostał pięć Oskarów, w tym za reżyserię, najlepszy film, główną rolę kobiecą i męską. Amerykański Instytut Filmowy zaliczył go do setki najważniejszych filmów w historii kina.

WASZE OPINIE

Primo

Majstersztyk! Tak powinny wyglądać filmy, które w zamierzeniu mają trzymać widza w napięciu i przerażeniu. Koniecznie!
Ocena: 10/10

Orson

Arcydzieło! "Milczenie owiec" jest drugim po "Psychodzie" najbardziej sugestywnym thrillerem w historii kina. Ten postmodernistyczny w duchu film wywarł ogromny wpływ na kino lat 90-ych i nadal, mimo upływu lat robi porazające wrażenie na każdym widzu. Wstrząsający, szokujący i piekielni inteligentny to jedne z wielu pozytywnych epitetów jakimi można okreslić "Milczenie..." Psychologiczna, przewrotna gra pomiedzy Clarise Starling i Hannibalem Lecterem została tutaj przedstawiona po mistrzowsku. Rzadko zdarza się, aby film z załozenia komercyjny osiągnął tak wysoki poziom artystyczny, przewyższający nawet najwybitniejsze dzieła kinematografii ambitnej.

Mateusz

Zdecydowanie najlepszy thriller ostatnich lat,który żaden kinoman przegapić nie można.Zdecydowanie przyznaję mu piąteczkę.
MILCZENIE OWIEC
reżyseria:
1991, USA
Wystarczy przytoczyć jedynie kilka tytułów prasowych, żeby przekonać się, że mamy do czynienia z arcydziełem: "Ten film to nokaut" - napisał New York Times, "kapitalny" - dorzucił Los Angeles Times a znający się na rzeczy The Hollywood Reporter znalazł tu słówko "urzekający".
thriller
MILCZENIE OWIEC
4,9 5 1 90