PREMIERA

2012.06.11

CANAL+ PREMIUM

Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem

Flickan som lekte med Elden

Szwecja/Dania, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/dramat

czas trwania: 124 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sztokholmski dziennikarz Mikael Blomqvist (Michael Nyqvist) odkrywa zabójstwo kolegi z redakcji oraz jego dziewczyny. Oboje zajmowali się sprawą przemytu kobiet wykorzystywanych w branży erotycznej.

Głównym podejrzanym o popełnienie zbrodni jest dobrze znana Blomqvistowi superhakerka Lisbeth Salander (Noomi Rapace) - jej odciski palców znajdują się bowiem na broni, z której zamordowano parę. Mikael odkrywa, że Salander - choć z ukrycia - podąża tropem swojej mrocznej przeszłości. Tymczasem media przedstawiają ją jako wroga publicznego nr 1. Mikael stara się rozwiązać tajemnicę zabójstw, jak również przyjrzeć się aferze, którą badali zamordowani. Okazuje się, że zaangażowanych w nią jest wielu ludzi postawionych na bardzo wysokich szczeblach szwedzkiego społeczeństwa.

"Dziewczyna, która igrała z ogniem" to druga część w cyklu ekranizacji popularnej trylogii kryminalnej "Millenium" Stiega Larssona. Jej akcja rozgrywa się rok po wydarzeniach przedstawionych w kasowym przeboju "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", a nowa intryga ponownie skupia się wokół barwnych postaci dziennikarza Mikaela Blomqvista i ekscentrycznej hakerki Lisbeth Salander. Na ekranie znów gości znakomity aktorski duet odtwórców głównych ról: Michaela Nyqvista i Noomi Rapace, jednak reżysera poprzedniego filmu, Nielsa Ardena Opleva zastąpił DANIEL ALFREDSON. Alfredson, znany jako twórca świetnie przyjętego dramatu "Wilk", miał przed sobą trudne wyzwanie utrzymania poziomu poprzednika. Cel osiągnął. Na ekranie udało mu się zręcznie przedstawić skomplikowaną fabułę literackiego pierwowzoru, a sposób ukazania mrocznych stron sztokholmskiej metropolii imponuje. Efektem wysiłków Szweda jest mroczny i niepokojący thriller kryminalny, zrealizowany zgodnie z najlepszymi wzorcami gatunku. - Film noir nigdy wcześniej nie był tak mroczny - pisał o "Dziewczynie..." dziennikarz tygodnika "The Hollywood Reporter" Kirk Honeycutt, z kolei recenzent popularnego portalu Reel Views James Berardinelli wyrokował w równie entuzjastycznym tonie: - Prawdziwy fajerwerk - świetnie napisany scenariusz, znakomita gra aktorska, szybkie tempo. Warto też wspomnieć, że "Dziewczyna, która igrała z ogniem" doczekała się nominacji do nagrody publiczności Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "najlepszy film europejski", a w Szwecji rywalizowała w dwóch kategoriach o Złotego Żuka, laur Szwedzkiego Instytutu Filmowego. Tym wyrazom uznania towarzyszył sukces komercyjny: na świecie produkcja zarobiła blisko 70 milionów dolarów.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

pedro

Miałem okazję zobaczyć całą trylogię jako szwedzki serial. Postanowiłem zobaczyć też skróconą wersję fabularną w C+. Jednak przed jego obejrzeniem czytałem wszystkie tomy powieści.
Moim skromnym zdaniem najlepsza jest część pierwsza. W przypadku "Dziewczyny, która igrała z ogniem" zarówno książka, jak i film wypadają najsłabiej z całej Trylogii. Wiele wątków pominięto, a reżyser skupił się tylko na Lisbeth. Ciekawe było też życie prywatne mocno związane z zawodowym Blomkvista (romanse itd. które były ważne dla całej opowieści, czyt tez artykuł o traffikingu). Natomiast bardzo dobrze zrealizowano "Zamek z piasku..." Pominięto też kilka wątków, ale ta część wypada dużo lepiej niż ekranizacja drugiego tomu.
Mimo kilku równic warto było zobaczyć szwedzką wersję "Millenium". Chociażby dla gry Noomi Rapace i Michaeal Nyqvista.

zalogowany

Znacznie słabsze od części pierwszej. Brak nastroju. Akcja rozwija się ospale, a wątek rodzinny Salander jak z telenoweli. Dobrze, że C+ zdecydował się na pokazanie kinowej, krótszej wersji.
Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem
reżyseria:
Szwecja/Dania, 2009
Sztokholmski dziennikarz Mikael Blomqvist (Michael Nyqvist) odkrywa zabójstwo kolegi z redakcji oraz jego dziewczyny. Oboje zajmowali się sprawą przemytu kobiet wykorzystywanych w branży erotycznej.
thriller/dramat
Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem
5,0 5 1 8