PREMIERA

2008.07.06

CANAL+ PREMIUM

Miłość i inne nieszczęścia

Love and Other Disasters

Wlk. Brytania/Francja, 2006

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Emily Jackson (Brittany Murphy), dla przyjaciół Jacks, trafia jako praktykantka do redakcji brytyjskiej edycji magazynu Vogue.

Dziewczyna wiedzie życie młodej kobiety sukcesu: jeździ eleganckim Mini, jada lunche z angielskimi arystokratkami, mieszka i przyjaźni się z gejem Peterem (Matthew Rhys). Jacks, mimo iż ciągle poszukuje prawdziwej miłości, jest bardziej zajęta swataniem przyjaciół, niż skupianiem się na własnych sercowych dylematach. Gdy więc w redakcji pojawia się nowy asystent fotografa, przystojny Paolo (Santiago Cabrera), Emily postanawia poznać go ze swoim współlokatorem.

ALEK KESHISHIAN to reżyser, który w 1991 roku zasłynął kontrowersyjnym obrazem "W łóżku z Madonną". Tym zaprezentowanym poza konkursem na Festiwalu w Cannes dokumentem o intymnych momentach z życia gwiazdy Keshishian udowodnił, że lubi wyzwania gatunkowe. Również w "Miłości i innych nieszczęściach" widoczne jest niestandardowe podejście do tematu, jakim jest komedia romantyczna. Autor wprowadza widownię w zabawę konwencjami i w myśl zasady, że ludzie chętniej utożsamiają się z bohaterami charakterystycznymi, przedstawia im nietuzinkowe postacie.

Nad filmem unosi się duch takich produkcji, jak "Seks w wielkim mieście" czy "Śniadanie u Tiffany'ego", ale w wywiadach Keshishian odżegnuje się od odniesień do serialowego przeboju. Równocześnie jednak podkreśla, że bliski jest mu klasyk komedii romantycznej według Trumana Capote'a. Holly Golightly, bohaterka "Śniadania u Tiffany'ego" była pierwowzorem Emily Jackson. Szukając dalszych podobieństw do słynnego obrazu z 1961 roku warto zwrócić uwagę na wątek przyjaźni Jacks i Petera. W książce Capote'a, bohaterka również przyjaźni się z gejem, jednak w filmowej adaptacji studio usunęło ten wątek. Także ścieżka dźwiękowa filmu Keshishiana nawiązuje do wielkiego kina lat 60. Reżyser przyznaje, że chciał złożyć w ten sposób hołd Nino Rocie, kompozytorowi muzyki do obrazów Felliniego i Viscontiego. Kostiumy autorstwa Michale Clapton odwołują się do kreacji noszonych przez Audrey Hepburn w jej życiowej roli. Choć świat mody jest jednym z wątków filmu, reżyser przyznaje, że mimo przyjaźni z wieloma kreatorami, sam ma ambiwalentny stosunek do tej branży.

Keshishian rozpoczął kompletowanie zespołu aktorów od przydzielenia roli Britanny Murphy, znanej z autentyzmu ról w takich filmach, jak "Przerwana lekcja muzyki", "8. Mila" czy kontrowersyjny "Sin City - Miasto grzechu". Chcąc przygotować się do roli, aktorka na własną rękę przyjechała wcześniej do Londynu, by poznać kulturę tego miasta. Według reżysera Murphy idealnie dopasowała się do roli uroczej, choć nieświadomej swoich wad Jacks, która jest w mniemaniu reżysera kwintesencją cech bohaterki komedii romantycznych.

WASZE OPINIE

gaff

Film lekki,zwiewny,można obejrzeć:)Przyjemnie się ogląda:)

yacoutie

[quote Anglik01 napisał 18.07.2008 00:07]
Film bardzo mierny, nawet jak na standardy komedii romantycznej. Daleko mu do takich brytyjskich klasyków tego gatunku, jak "Cztery wesela i pogrzeb", "Notting Hill", "Był sobie chłopiec" czy "To właśnie miłość". Ciągłe aluzje do "Śniadania u Tiffany'ego" zaczęły mnie po pewnym czasie bardzo męczyć.
[/quote]

Mam ochote uwierzyc w te recenzje i darowac sobie ten film.

Bartolomeusz

Zwykła letnia komedyjka, którą przyjemnie się ogląda i z równą przyjemnością się o niej zapomina po seansie.
Miłość i inne nieszczęścia
reżyseria:
Wlk. Brytania/Francja, 2006
Emily Jackson (Brittany Murphy), dla przyjaciół Jacks, trafia jako praktykantka do redakcji brytyjskiej edycji magazynu Vogue.
komedia romantyczna
Miłość i inne nieszczęścia
4,7 5 1 26