• Oscar
  • Złote Globy
  • Orzeł
  • Cezar

PREMIERA

2013.10.13

CANAL+ PREMIUM

Miłość

Amour

Austria/Francja/Niemcy, 2012

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Ostatni jak dotąd film Michaela Haneke - jednego z najciekawszych i najbardziej skandalizujących współczesnych reżyserów, uważanego za narodowego moralistę Austrii. Tym razem Haneke próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest miłość i jak pomóc ukochanej osobie odejść z godnością. Obraz był filmowym wydarzeniem roku 2013 - zdobył m.in. Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Złotą Palmę w Cannes, 2 nagrody BAFTA, Złoty Glob w kategorii najlepszy film zagraniczny i 5 Cezarów.

Georges (Jean-Louis Trintignant) i Anne (Emmanuelle Riva) to mieszkające w Paryżu małżeństwo z 50-letnim stażem. Ich córka (Isabelle Huppert) wraz z rodziną mieszka za granicą. Pewnego dnia w wyniku wylewu krwi do mózgu stan zdrowia Anne dramatycznie się pogarsza. Po nieudanej operacji Anne poprosi męża, by nigdy więcej nie posyłał jej do szpitala. Oznacza to powolne pogarszanie się jej stanu. Alexandre przystaje na tę prośbę i z pełnym poświęceniem zaczyna się nią opiekować. Odrzuca pomoc rodziny, nie zgadza się wysłać żony do domu opieki. W końcu jednak i on jest u kresu sił.

W swoim najnowszym filmie Michael Haneke pokazuje bolesną sytuację, w której jego bohater musi zmierzyć się z powolnym umieraniem ukochanej osoby. Dla reżysera miłością jest szacunek i spełnianie woli partnera wbrew wszystkiemu. "Miłość" była filmowym wydarzeniem 2013 roku - zdobyła m.in. Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Złotą Palmę w Cannes, nagrodę BAFTA i Złoty Glob. Międzynarodowa krytyka doceniła aktorów wcielających się w parę głównych bohaterów - Emmanuelle Riva była nominowana do Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską, zdobyła BAFTĘ, Cezara i Europejską Nagrodę Filmową a partnerujący jej na ekranie Jean-Louis Trintignant - Cezara i Europejską Nagrodę Filmową.

MICHAEL HANEKE był krytykiem filmowym, pracował w telewizji jako montażysta, później jako dramaturg wystawiał klasykę w teatrze i operze. Dziś jest niezależnym scenarzystą i reżyserem, bodaj największym moralistą w europejskim kinie. Jego dzieła zdobyły szereg renomowanych nagród. W 1997 roku na festiwalu w Chicago został uhonorowany nagrodą Silver Hugo za "Funny Games". W 2004 roku thriller "Ukryte" otrzymał w Cannes nagrodę za reżyserię, wyróżnienie krytyków oraz Jury Ekumenicznego, a Europejska Akademia Filmowa przyznała mu 5 nagród (za najlepszy europejski film roku, reżyserię, rolę Daniela Auteuila, montaż oraz Prix FIPRESCI). Jury w Cannes nagradzało także jego "Pianistkę" (Grand Prix, nagrody za kreacje Isabelle Huppert i Benoît Magimela) i "Kod nieznany" (Nagroda Jury Ekumenicznego). "Pianistka" była nominowana również do Europejskiej Nagrody Filmowej za scenariusz i do BAFTY za najlepszy film obcojęzyczny.

Nagrody filmowe

Najlepszy film nieanglojęzyczny, Miłość
Najlepszy film zagraniczny, Miłość
Najlepszy film europejski, Miłość
Najlepszy film, Miłość
Najlepszy aktor - Jean-Louis Trintignant, film Miłość
Najlepsza aktorka - Emmanuelle Riva, film Miłość
Najlepszy reżyser - Michael Haneke, film Miłość
Najlepszy scenariusz oryginalny - -1-1-1-1-, film Miłość

WASZE OPINIE

art1970

Najlepszy film ubiegłego roku (dla mnie). Ból, cierpienie, radość, pasja i tytułowa miłość zamknięte w stu dwudziestu sześciu minutach arcydzieła Michaela Haneke. Cezar, Złota Palma, Złoty Glob i Oscar. Wszystko, co było do zebrania na największych festiwalach filmowych w ubiegłym roku trafiło w "zasłużone ręce". Pozycja obowiązkowa.

zalogowany

Jacek, albo jesteś bardzo młodziutki, albo życie szło ci dotąd jak po maśle i w związku z tym ten film jest po prostu nie dla ciebie. Nie masz po co oglądać go drugi raz, ponieważ jego podstawową cechą jest maksymalna prostota i nie ma w nim żadnych, jak to nazywasz, niuansów do wyłapywania, treść jest przekazywane wprost, niemal bije po oczach. Scena, w której Georges uderza Anne w twarz, mówi praktycznie wszystko o złożoności i ułomności ludzkiej natury i chyba jest wystarczająco dobitna, by pojąć jej sens w jednej chwili, wręcz instynktownie.
Oczywiście nie mam do ciebie pretensji o to, że ten film nie wywarł na tobie wielkiego wrażenia. Są różne filmy i różni odbiorcy. Takie życie. Doceniam twoją chęć powtórnego podejścia do Miłości, ale raczej nie miałoby ono sensu. Ten film został tak zrobiony, że jego przekaz powinien być jasny już w chwili oglądania, co najwyżej pewne sceny mogą nabrać dodatkowego znaczenia wraz z rozwojem akcji. Słowo "akcja" jest tu jakby nie na miejscu, ale nie potrafię znaleźć odpowiedniejszego terminu.

Jacekturysta

Film dobry. I tyle. Jak dla mnie wielki zawód. Oskary, Cezary i inne nagrody. Do tego wychwalanie przez wielu forumowiczów, jakie to arcydzieło. A tu nic wielkiego. Irańskie "Rozstanie" poruszyło mnie dużo bardziej. Może jak obejrzę go drugi raz, to wyłapie niuanse. A na razie 6/10.
Miłość
reżyseria:
Austria/Francja/Niemcy, 2012
Ostatni jak dotąd film Michaela Haneke - jednego z najciekawszych i najbardziej skandalizujących współczesnych reżyserów, uważanego za narodowego moralistę Austrii. Tym razem Haneke próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest miłość i jak pomóc ukochanej osobie odejść z godnością. Obraz był filmowym wydarzeniem roku 2013 - zdobył m.in. Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Złotą Palmę w Cannes, 2 nagrody BAFTA, Złoty Glob w kategorii najlepszy film zagraniczny i 5 Cezarów.
dramat
Miłość
4,2 5 1 18