Fox

PREMIERA

2007.01.07

CANAL+ PREMIUM

Miłosna zagrywka

Fever Pitch

USA, 2005

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Oparta na prawdziwej historii romantyczna komedia o związku zagorzałego fana baseballu z zaradną bizneswoman. Czy tak niedobrana para ma przed sobą świetlaną przyszłość? W rolach głównych występują Drew Barrymore i Jimmy Fallon.

Ben Wrightman (Jimmy Fallon) jest licealnym nauczycielem uwielbianym przez swoich uczniów. Jest też zagorzałym fanem baseballu, a zwłaszcza drużyny, której od dziecka kibicuje - Red Sox. Sportową pasją zaraził go wuj, który w spadku zostawił mu dożywotnie karnety na wszystkie mecze Red Soxów. Przez całe życie baseball był jedyną miłością Bena. Wszystko zmienia się jednak, kiedy podczas szkolnej wycieczki poznaje on Lindsey (Drew Barrymore), ambitną bizneswoman. Za namową uczniów Ben zaprasza ją na randkę i wkrótce stają się parą. Dzieli ich niemal wszystko: ona jest pracoholiczką i robi zawrotną karierę zawodową, on ma wolne całe lato i jak uczniak ekscytuje się każdym meczem baseballu. Ich miłość jednak pokonuje wszystkie różnice i odnosi zwycięstwo. I kiedy wszystko już zmierza do happy endu, zaczynają się wiosenne treningi Red Soxów, a z Bena wychodzi Mr Hyde - fanatyczny i szalony kibic. Przerażona Lindsey, która nie umie odróżnić piłki od kija, jest gotowa odejść. Ben ma więc dwa wyjścia: albo będzie musiał wybrać między ukochaną kobietą a ukochaną drużyną, albo spróbuje zarazić Lindsey swoją pasją. Tymczasem zdesperowana bizneswoman sama obmyśla "miłosne zagranie", godne mistrzowskiego pucharu.

Historia opowiedziana w "Miłosnej zagrywce" wydarzyła się naprawdę, a opisał ją w swojej autobiograficznej powieści "Futbolowa gorączka" Nick Hornby, obsesyjny kibic angielskiego futbolu. Pierwszą ekranizacją powieści był pokazywany również w polskiej telewizji film "Miłość kibica" (1997) z Colinem Firthem w roli głównej, scenariusz do amerykańskiej adaptacji napisali natomiast Lowell Ganz i Babaloo Mandel, duet odpowiedzialny m.in. za "Nocną zmianę", "Spokojnie, tatuśku" czy przebój animacji komputerowej "Roboty". "Uważamy, że współczesne komedie romantyczne tak naprawdę wcale nie są romantyczne. My chcieliśmy napisać scenariusz, którego bohaterami będzie dwoje ludzi po uszy w sobie zakochanych. Taki potencjał od początku zobaczyliśmy w historii opowiedzianej w "Miłosnej zagrywce" - mówił Mandel. Gotowy scenariusz trafił do firmy producenckiej Flower Films, której właścicielkami są Nancy Juvonen i Drew Barrymore. "Scenariusz zachwycił mnie, dałam go więc do przeczytania Drew, która lubi czytać w samolocie. Kiedy coś jej się naprawdę spodoba, dzwoni do mnie jeszcze z pokładu. Tym razem było podobnie" - opowiadała później Juvonen. Barrymore, która sama zdecydowała się zagrać główną rolę, zaproponowała, żeby na planie towarzyszył jej Jimmy Fallon, z którym występowała w programie "Saturday Night Live". Reżyserię natomiast Flower Films powierzyło braciom FARRELLY, twórcom tak ryzykownych komedii, jak "Płytki facet", "Sposób na blondynkę" czy "Ja, Irena i ja". "Nie ulega wątpliwości, że realizowaliśmy dotąd filmy inne niż "Miłosna zagrywka". To dobra, nieco staroświecka opowieść o miłości, w której nie ma miejsca na zwariowane gagi i ekscentryczny humor. Musieliśmy się nieźle namęczyć, by wzięto nas pod uwagę. Na szczęście producentki z Flower Films gotowe były zaryzykować i zgodziły się, byśmy wyreżyserowali ich film" - mówił Peter Farrelly, który ponoć po przeczytaniu pierwszych 50 stron scenariusza był pewien, że chce zrobić ten film.

Twórcy poświęcili dużo czasu, aby zadbać o realizm w kwestiach sportowych. Jimmy Fallon, aby zrozumieć pasję kibica, pojechał specjalnie do Bostonu, gdzie na historycznym stadionie Fenway Park spotkał kibiców równie fanatycznych, co grany przez niego Ben Wrightman. "Zarazili mnie swoim entuzjazmem. Na stadionie Fenway Park panuje niemal intymna atmosfera. Słyszałem, jak gracze mówili, że kiedy są na boisku, dosłownie czują nastrój kibiców. To niesamowite." - mówił później aktor. Aby uwiarygodnić obsesję Bena scenograf Mahar Ahmad wypchał jego filmowy pokój sportowymi gadżetami, wśród których znalazły się też pościel i ręczniki drużyny Red Sox. "Zależało mi, żeby widzowie wiedzieli, że mają do czynienia z kimś wykształconym, kto nie kolekcjonuje tanich pamiątek, które można kupić w sklepikach przy stadionach" - wyjaśniał Ahmad. Bracia Farrelly bardzo chcieli, aby najważniejsze sceny sportowe zrealizowane były na stadionie Fenway Park. Ekipa dostała 10 dni zdjęciowych na Fenway, a w ciągu pięciu z nich trwały rozgrywki. Najtrudniejszy moment nadszedł pod koniec meczu, gdy bracia Farrelly musieli wkroczyć na boisko i namówić 37000 kibiców, aby pozostali na miejscach, podczas gdy ekipa dokręci ostatnią scenę, w której Drew Barrymore biegnie po murawie boiska. Eksperyment udał się głównie dzięki Bobby'emu Farrelly, który momentalnie zjednał sobie kibiców dowcipnymi uwagami na temat przeciwników Red Soxów, nowojorskiej drużyny Yankees. Realizacja "Miłosnej zagrywki" zbiegła się niespodziewanie z pierwszym od 86 lat (!) pomyślnym sezonem dla Red Soxów. Drużyna nie wygrała żadnych rozgrywek od czasu, kiedy legendarny Babe Ruth przeszedł do drużyny Yankeesów. Barrymore nazwała to prawdziwym cudem. "Pomyślcie tylko: filmujemy finałowe sceny podczas rozgrywek o superpuchar z drużyną, która nie wygrała mistrzostw przez ponad 80 lat. Aż tu nagle wygrywa i to w czasie, gdy my kręcimy szczęśliwe zakończenie historii miłosnej. Trudno wyobrazić sobie lepszy finał" - opowiadała podekscytowana aktorka.

WASZE OPINIE

Heman

dobry filmik z rewelacyjną dla mnie końcówką (bosa Barrymore ganiająca się po boisku z ochroną )

ITI

Na mnie większego wrażenia nie zrobiła. Ale można zobaczyć.

magdzica

Perypetie ze szczęśliwym zakończeniem :)
Miłosna zagrywka
USA, 2005
Oparta na prawdziwej historii romantyczna komedia o związku zagorzałego fana baseballu z zaradną bizneswoman. Czy tak niedobrana para ma przed sobą świetlaną przyszłość? W rolach głównych występują Drew Barrymore i Jimmy Fallon.
komedia romantyczna
Miłosna zagrywka
4,9 5 1 71