NBC Universal

PREMIERA

2009.07.19

CANAL+ PREMIUM

MIŁOSNE GIERKI

Leatherheads

USA/Niemcy, 2008

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lata 20. minionego stulecia w USA. Futbol amerykański dopiero raczkuje i nie ma jeszcze sprecyzowanych regulaminów ani odgórnych zasad. Mimo to odbywają się zawody, mistrzostwa, a drużyny równie szybko powstają, co rozpadają się. Jedna z takich ekip to Buldogi z Duluth (Duluth Bulldogs), złożona z grupy silnych, nieokrzesanych bywalców barów, znanych głownie jako uczestnicy burd.

Na czele drużyny stoi Jimmy "Dodge" Connelly (George Clooney), przystojny, choć zuchwały gracz i szkoleniowiec, który marzy, aby futbol stał się profesjonalnym, popularnym wśród Amerykanów sportem. Chciałby także doprowadzić swą drużynę po najwyższe trofea. Los mu jednak nie sprzyja. Buldogi tracą sponsora i zaczynają się rozpadać. Podupada też formująca się dopiero liga. Ostatnią deską ratunku jest ściągniecie do drużyny kogoś sławnego i szanowanego. Wybór pada na podziwianego w całych Stanach bohatera I wojny światowej i świetnego futbolistę Cartera Rutherforda (John Krasinski). Plan zdaje egzamin. Superszybki Rutherford w jednym zespole z Dodgem i resztą graczy rozpoczynają podbój stadionów. Ich sukces przyciąga zainteresowanie prasy. Niedoświadczona reporterka z Chicago Lexie Littleton (Renée Zellweger), której celem jest dowieść, iż bohaterskie czyny wojenne nowej gwiazdy Buldogów są przesadzone, wszczyna dziennikarskie śledztwo. Uroda i błyskotliwość dziewczyny powodują, iż między Carterem i Jimmym wywiązuje się ostra rywalizacja o jej względy. Miłosne z początku gierki szybko przenoszą się na murawę wywołując perturbacje w drużynie i futbolowych rozgrywkach.

Po pierwszych reżyserskich sukcesach GEORGE CLOONEY postanowił spróbować sił w repertuarze nieco innym niż "Niebezpieczny umysł" czy "Good Night, and Good Luck", za reżyserię i scenariusz którego był nominowany do Oscara. "Miłosne gierki" to sentymentalna podróż do początków ukochanego sportu Amerykanów, przypomnienie jego ówczesnych bohaterów i niepowtarzalnego klimatu lat 20. Filmowiec przyznaje: "Zależało mi na tym, by moja produkcja różniła się od tych, w których występowałem ostatnio. "Syriana" czy "Good Night, and Good Luck" opowiadają o ważnych sprawach, o problemach współczesnego świata. Chciałem wreszcie od tego odejść, zmienić formułę (...), dlatego postanowiłem nakręcić coś lekkiego, uniwersalnego. Po prostu komedię, na której widzowie mogliby dobrze się bawić".

Oprócz reżyserowania Clooney zajął się także produkcją oraz zagrał jedną z głównych ról. Jak sam przyznaje, było to trudne doświadczenie, nie tylko ze względu na nawał obowiązków. W jednym z wywiadów wspominał: "Zapomniałem, że oprócz aktorstwa w grę wchodził futbol. Już w pierwszym dniu zdjęć zostałem przewrócony przez 21-letniego dryblasa. OK. Mam kłopoty, pomyślałem, bo przed nami były jeszcze 4 miesiące kręcenia!". Obok Clooneya w obsadzie znalazła się aktorka, która świetnie odnajduje się nie tylko w rolach współczesnych, ale - jak pokazuje jej filmografia i kolekcja nagród - także w filmach ukazujących rzeczywistość sprzed lat. Dowodami na wszechstronność Renée Zellweger jest m.in. dramat "Wzgórze nadziei", za występ w którym otrzymała Oscara, nagrodę BAFTA oraz Złoty Glob czy "Chicago" które przyniosło aktorce Złoty Glob, nominację od Akademii oraz kilka innych prestiżowych laurów przemysłu filmowego.

Dwóm wielkim hollywoodzkim gwiazdom na ekranie partneruje przystojny aktor o swojsko brzmiącym nazwisku John Krasinski. Choć i on, i jego ojciec urodzili się już w Stanach, jego dziadkowie pochodzili z Polski. Sławę zyskał dzięki udziałowi w popularnym serialu "Biuro", w którym grał od 2005 roku. Za pracę przy tej produkcji dwa lata z rzędu otrzymał wraz z zespołem nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. W 2009 roku sam adaptował, wyreżyserował i zagrał w "Brief Interviews With Hideous Men", chirurgicznym wręcz badaniu męskiej duszy opartym na książce Davida Fostera Wallace'a. Za swój debiut fabularny Krasinski był nominowany do Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu Sundance.

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

...straszna nudna na rozowo[;-)]

tomek6996

Zapowiedzi wyglądały lepiej niż całość ogólnie nudnawa.

tufta

Jestem miłośnikiem talentu Renne Zellweger. Co prawda jeszcze zbyt wymagająca rola jej się nie trafiła ale jeszcze wszystko przed nią.Dla jej sympatycznej pućki jestem w stanie obejrzeć jej każdy film.Czyż ona nie jest sympatyczna.?W końcu zagrała rolę osóbki z charakterem a nie jak dotychczas rozbebłane melancholijne postacie
"Miłosne gierki" to film dla mas,czysta rozrywka.Fabuła prosta niczym mój kot wlepiający gały w mój wielgachny 46''tv. Oglądaliśmy ten film razem.Ciekawe kto więcej z nas zrozumiał z tego filmu.W skali od 1 do 100 daje 62,5. Polecam wielbicielom czystej nie zmąconej myśleniem rozrywki.
MIŁOSNE GIERKI
reżyseria:
USA/Niemcy, 2008
Lata 20. minionego stulecia w USA. Futbol amerykański dopiero raczkuje i nie ma jeszcze sprecyzowanych regulaminów ani odgórnych zasad. Mimo to odbywają się zawody, mistrzostwa, a drużyny równie szybko powstają, co rozpadają się. Jedna z takich ekip to Buldogi z Duluth (Duluth Bulldogs), złożona z grupy silnych, nieokrzesanych bywalców barów, znanych głownie jako uczestnicy burd.
film obyczajowy
MIŁOSNE GIERKI
3,0 5 1 28