PREMIERA

2008.11.19

CANAL+ PREMIUM

MINORRRRRR!

Sa majesté Minor

Francja/Hiszpania, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia fantasy

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Minor (José Garcia) należy do starożytnego greckiego plemienia zamieszkującego jedną z wysp na Morzu Egejskim. Młodzieniec został wychowany przez świnie, mieszka więc w chlewie i wśród członków swojego ludu uchodzi za pół- zwierzę.

Potajemnie podkochuje się w pięknej córce wodza, Clytii (Mélanie Bernier), ale ta zaręczona jest już Karkosem (Sergio Peris-Mencheta). Pewnego dnia podglądając wybrankę spada z drzewa i skręca sobie kark. Dzięki pomocy satyra Pana (Vincent Cassel), który zamieszkuje okoliczne lasy, Minor odradza się jako zupełnie inny człowiek, elokwentny i konsekwentnie dążący do zdobycia nie tylko serca ukochanej, ale także władzy.

Znakomity francuski reżyser JEAN-JACQUES ANNAUD jest znany z upodobania do tematyki historycznej. W filmach takich, jak "Imię róży", "Walka o ogień" czy "Wróg u bram" dał się poznać jako filmowiec dbający o wierną rekonstrukcję realiów minionych czasów. Kręcąc "Minorrrrrra!" Annaud postawił przed sobą nietypowe zadanie. Postanowił zrealizować bowiem komedię fantasy osadzoną w czasach starożytnej Grecji, a dokładnie w II wieku przed naszą erą. Ta zwariowana parodia antycznego mitu, lub wedle słów samego reżysera "komedia pogańska", wywraca do góry nogami tradycyjne pojmowanie podań o bogach i herosach. A to za sprawą niecodziennego bohatera historii.

Vis comica tej postaci jest w dużej mierze zasługą odtwórcy tej roli, Joségo Garcii, znanego francuskiego aktora komediowego, który zagrał Zapchleniusza w międzynarodowej superprodukcji "Asterix na Olimpiadzie". O ile jednak obsadzenie Garcii było zupełnie zrozumiałe, o tyle powierzenie roli satyra Vincentowi Casselowi mogło wydawać się ryzykownym krokiem. Aktor kojarzony jest bowiem przede wszystkim z emploi twardzieli za sprawą takich filmów, jak m.in. "Doberman", "Dziewczyna na urodziny", "Braterstwo wilków", "Eastern Promises" czy "Blueberry". Sceptycy wątpili w talent komiczny Cassela, ale sławny mąż Moniki Bellucci stanął na wysokości zadania i ucharakteryzowany na leśne bóstwo z kozimi rogami wywołał salwy śmiechu publiczności.

Film Annauda zrealizowano w Hiszpanii, m.in. w malowniczych plenerach wybrzeża Walencji. Jego budżet wyniósł niebagatelną sumę trzydziestu milionów euro, a ciężar produkcji wzięła na siebie miejscowa firma producencka Mediapro, o której zrobiło się głośno po tym, jak podpisała umowę z Woodym Allenem na realizację jego trzech nowych filmów. Widzowie "Minorrrrrra!" powinni przygotować się na zwariowaną komedię, ale ze względu na liczne wątki erotyczne, przeznaczoną zdecydowanie dla dorosłych.

WASZE OPINIE

Kubol1910

Gniot jakich mało. Wytrzymałem prawie że cały film.

Renu

Jeden z kandydatów do gniota roku.
Ot i cała moja recenzja.

villemo

[quote tufta napisał 27.11.2008 22:13]
Aż go obejrze z ciekawości:-)
[/quote]
Już w najblizszy poniedziałek.
Nie przegap.
Klasyk ;)
MINORRRRRR!
Francja/Hiszpania, 2007
Minor (José Garcia) należy do starożytnego greckiego plemienia zamieszkującego jedną z wysp na Morzu Egejskim. Młodzieniec został wychowany przez świnie, mieszka więc w chlewie i wśród członków swojego ludu uchodzi za pół- zwierzę.
komedia fantasy
MINORRRRRR!
3,6 5 1 23