PREMIERA

2012.10.14

CANAL+ PREMIUM

Misja Afganistan

Polska, 2012

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial wojenny

czas trwania: 60 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial wojenny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Pół roku z życia polskiego kontyngentu na misji. Historia ludzi o różnych przekonaniach, wartościach i doświadczeniach, których połączył Afganistan.

Misja polskiego kontyngentu w Afganistanie trwa już ponad 10 lat, a dotąd żaden producent filmowy nie podjął tego tematu. CANAL+ postanowił jako pierwszy pokazać, na czym polega praca polskich żołnierzy, jak wygląda ich życie w afgańskiej bazie, z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć i jak silnych emocji doświadczają. Wartka akcja, pluton jako bohater zbiorowy i ciekawie skonstruowane indywidualne postacie stworzą poruszającą opowieść.

Serial "Misja Afganistan" to opowieść o żołnierzach II plutonu pierwszej kompanii piechoty zmechanizowanej z Wędrzyna, pod dowództwem młodego oficera - porucznika Pawła Konaszewicza (Paweł Małaszyński). Konaszewicz zmaga się z etykietą "plecaka" - mówi się, że stanowisko otrzymał dzięki protekcji ojca - emerytowanego generała. Głównym antagonistą Konasza jest porucznik Żądło (Tomasz Schuchardt) - dowódca I plutonu. Napięcie między oficerami jest widoczne od pierwszego spotkania, a zażegnaniu konfliktu nie pomaga rywalizacja o kobietę - porucznik Justynę Winnicką (Ilona Ostrowska).

Zbój (Eryk Lubos), Iwan (Mikołaj Krawczyk), Mamut (Dawid Zawadzki), Malbor (Piotr Rogucki), Biskup (Marcin Piętowski) i Młody (Sebastian Fabijański) - to żołnierze II plutonu pod dowództwem Konasza - każdy z nich nosi w sobie inną wojnę. Żaden z nich nie wyjeżdża na patrol zakładając, że może zginąć. Przygotowali się do tego miesiącami, latami. Jednak czy można przygotować się na śmierć? Albo na to, że odbierze się komuś życie?


ODCINKI


ODCINEK 1. - TOWARZYSZE BRONI

Gwizdek sierżanta kończy trening. Żołnierze biegną do szatni. Malbor (Piotr Rogucki) wyjmuje z szafki swój nowy nabytek: amerykańską kamizelkę kuloodporną. Prezentuje ją kolegom: Iwanowi (Mikołaj Krawczyk) i Biskupowi (Marcin Piętowski). Do szatni wchodzi Zbój (Eryk Lubos), pomocnik dowódcy plutonu. Podaje datę wyjazdu na poligon. Iwan klnie, nie odpowiada mu ten termin. Straci ważny mecz "Kolejorza" z Legią. Zbój ma jeszcze jedną wiadomość: dowódca ich plutonu, porucznik Zyber, nie jedzie do Afganistanu. Żołnierze są w szoku: Zyber przygotowywał pluton do wyjazdu na misję. Porucznik Żądło (Tomasz Schuchardt) dowiaduje się od przełożonego, majora Szeligi (Piotr Michalski), że Zybera zastąpi porucznik Paweł Konaszewicz (Paweł Małaszyński) - świeżo po szkole oficerskiej, syn słynnego generała, który dowodził kontyngentem w Iraku. Żądło jest zbulwersowany tą decyzją.
PREMIERA: niedziela, 14 października 2012, godz. 22:00


ODCINEK 2. - PIERWSZA KREW

Pluton Konasza (Paweł Małaszyński) przybywa do bazy. Już pierwszego dnia żołnierze otrzymują zadanie. Mają dostarczyć do jednej z wiosek pomoc humanitarną, tzn. zorganizować transport najpotrzebniejszych rzeczy. Konaszewicz musi zaplanować wyjazd i uzgodnić go z TOC-iem (z ang. Tactical Operation Center), czyli z centrum dowodzenia. Tam Konasz spotyka porucznik Justynę Winnicką (Ilona Ostrowska). Sprawna, zdecydowana, ładna... Świetnie prezentuje się w mundurze polowym. Konaszewicz jest pod dużym wrażeniem. Pluton wyrusza z bazy z ładunkiem pomocy. Po sprawnie przeprowadzonej akcji, z TOCu dociera komunikat o zbliżającej się ciężarówce z rebeliantami.
PREMIERA: niedziela, 14 października 2012, godz. 22:00


ODCINEK 3. - PRZESYŁKA Z PAKISTANU

W TOC-u przechwycono alarmujący komunikat - talibowie czekają na ważną przesyłkę z Pakistanu. Tymczasem na lądowisku siada śmigłowiec z Młodym (Sebastian Fabijański) na pokładzie - szeregowy Emil Hołubiczko ma zastąpić rannego Biskupa (Marcin Piętowski). Szeliga (Piotr Michalski) wysyła pluton Konasza (Paweł Małaszyński) w góry, skąd przechwycono wiadomość. Celem jest konstrukcja osłonięta kamiennym murem. Wokół kręcą się uzbrojeni ludzie. Wewnątrz leżą pojedyncze wyrzutnie z pociskami rakietowymi. Rakiety są wycelowane w polską bazę! Polaków zauważa patrolujący okolicę zwiadowca talibów. Dochodzi do wymiany ognia. Szeliga obserwuje akcję na ekranach w centrum dowodzenia. Wysyła na pomoc Żądło (Tomasz Schuchardt). Udaje się zniszczyć stanowiska startowe rakiet, ale ludziom Konasza kończy się amunicja. Nie mają jak się bronić, a Żądło jest jeszcze daleko.
PREMIERA: niedziela, 21 października 2012, godz. 22:00


ODCINEK 4. - NIKOGO NIE ZOSTAWIAMY

W bazie kolejny dzień nieobecności Młodego, który został porwany przez talibów podczas akcji w górach. Poszukiwania są prowadzone na dużą skalę, z udziałem śmigłowców i sił specjalnych. Miejscowy policjant Nadir twierdzi, że wie, gdzie jest przetrzymywany Młody. Konasz próbuje przekonać Szeligę, żeby sprawdzili tę informację. Major nie zgadza się. Twierdzi, że komandosi przeczesali wioskę wskazaną przez policjanta i nie ma tam porwanego. Konaszewicz prosi o wyznaczenie kolejnych zadań, bo jego chłopcy, spędzając bezczynnie czas w bazie, wariują wciąż gadając o Młodym. Żołnierze wyruszają na patrol, który ma dramatyczny przebieg. Po powrocie, kiedy wszyscy świętują, na imprezie pojawia się Żądło. Atmosfera się zagęszcza.
PREMIERA: niedziela, 28 października 2012, godz. 22:00


ODCINEK 5. - BLIZNY

Konasz dowiaduje się o śmierci ojca. Dostaje urlop i leci na kilka dni do Warszawy. Pogrzeb generała Konaszewicza odbywa się z pełnym ceremoniałem wojskowym. Po uroczystości Paweł dostrzega w tłumie żałobników Biskupa. Zaprasza go do domu na obiad, podczas którego okazuje się, że Biskupski od trzech tygodni nie był w domu. Paweł zawozi kolegę do kliniki na Szaserów, gdzie czeka na niego żona Joanna z synem Jasiem. Tymczasem w Afganistanie, w polskiej bazie Żądło próbuje wykorzystać jak najlepiej czas, kiedy Konaszewicza nie ma blisko Justyny.
PREMIERA: niedziela, 4 listopada 2012, godz. 22:00


ODCINEK 6. - PORACHUNKI

W bazie trwają przygotowania do corocznego Biegu Powstania Warszawskiego. Przyjmowane są zakłady, kto wygra wyścig - Polacy czy Amerykanie. Z polskich żołnierzy zgłaszają się Arek i Iwan. Mamut zakłada się z Timem, Amerykaninem polskiego pochodzenia, stacjonującym w amerykańskiej bazie w Ghazni. Jeśli Polak zwycięży, Tim będzie musiał oddać Mamutowi swoją kolekcjonerską broń. Tymczasem na helipadzie ląduje śmigłowiec z Konaszem, z którym przelecieli dziennikarze akredytowani przy biegu. Są między nimi Marta i Olo, którzy - jak się szybko okazuje - są zainteresowani zupełnie innym tematem.
PREMIERA: niedziela, 11 listopada 2012, godz. 22:00


ODCINEK 7. - DOBRA ROBOTA

Rosomaki z polskim plutonem jadą drogą pośród pól uprawnych. Macha do nich afgański chłopiec. Kiedy pojazdy mijają dziecko, wybucha mina-pułapka. Dwóch żołnierzy zostaje rannych. Chaos, zamieszanie. Żołnierze wyskakują z transporterów, zajmują pozycje obronne, wypatrują przeciwnika - to może być zasadzka kombinowana. Trwa przesłuchanie chłopca, który naprowadził Polaków na pułapkę. Afgańczyk twierdzi, że był w miejscu zamachu przypadkiem. Konasz podejrzewa, że to kłamstwo. Według niego dzieciak był "szczerbinką" talibów. W pobliskiej wiosce ludzie Konasza odkrywają tunel wiodący do podziemnego laboratorium, w którym znajdują akcesoria służące do produkcji min-pułapek i już gotowe do podłożenia "ajdiki (IED - improwizowany ładunek wybuchowy).
PREMIERA: niedziela, 18 listopada 2012, godz. 22:00


ODCINEK 8. - TERRORYSTA

Minister Obrony Narodowej wybiera się do Afganistanu na spotkanie z władzami prowincji Ghazni. Dokładna data wizyty nie jest znana ze względów bezpieczeństwa. Nadir, afgański policjant, który pomógł uratować Młodego, prosi Konasza o załatwienie pracy dla młodszego brata Salima. Na helipadzie kołuje śmigłowiec, z którego wysiada minister ze świtą. Gość wita się z żołnierzami, pracownikami cywilnymi oraz zatrudnionymi w bazie Afgańczykami. Konasz dostrzega brata Nadira, który pojawił się nie wiadomo skąd w grupce cywilnych pracowników bazy. Widzi, jak Salim chowa ręce w kieszeniach kurtki i rusza w kierunku ministra...
PREMIERA: niedziela, 25 listopada 2012, godz. 22:00


ODCINEK 9. - FATIMA

Do głównej bramy bazy zbliża się 12-letni chłopiec na pordzewiałym skuterze. Jego siostra Fatima została oskarżona o cudzołóstwo i ma zostać ukamieniowana. Rodzeństwo mieszka we wsi, która jest zastraszona przez oddział pod dowództwem okolicznego komendanta talibów, mułły Wazara. Ojciec Fatimy zgadza się z wyrokiem talibów w obawie o resztę rodziny. Matka, chcąc ocalić córkę, po kryjomu wysyła syna Asada do bazy po pomoc. Pluton dowodzony przez Justynę razem z oddziałem afgańskich policjantów jedzie do wsi. Justyna chce przekonać zgromadzenie starszyzny - szurę, aby zmieniło wyrok w sprawie Fatimy.
PREMIERA: niedziela, 2 grudnia 2012, godz. 22:00


ODCINEK 10. - MOST

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. U majora Szeligi zjawia się prokurator wojskowy Skoniecki. Iwan jest podejrzany o udział w kibicowskiej "ustawce". Skoniecki musi go przesłuchać. Szeliga wysyła Justynę, by ostrzegła pluton - mają natychmiast opuścić bazę i udać się na patrol. Żandarmi nadbiegają za późno. Widać jedynie kurz wzbity przez odjeżdżające na pełnym gazie rosomaki. Wszyscy są zadowoleni, że udało się ochronić Iwana. Nagle Konasz rozkazuje zatrzymać się w szczerym polu - okazuje się, że mają bronić mostu położonego na pustkowiu.
PREMIERA: niedziela, 9 grudnia 2012, godz. 22:00


ODCINEK 11. - GNIAZDO NIEWIERNYCH

W prowincji Ghazni rozpoczynają się przygotowania do wyborów prezydenckich. Szeliga wzywa do siebie Żądło i Konasza, którzy mają zorganizować i zabezpieczyć wybory w odciętej od reszty prowincji górskiej dolinie w dystrykcie Adżiristan. Major wyjaśnia, że miejsce to stanowi zaplecze i kryjówkę terrorystów. Okazuje się, że żołnierzy czeka prawdziwa misja na terenie wroga. Śmigłowce z dwoma plutonami wylatują z bazy. Kiedy docierają na posterunek znajdują ciała czterech policjantów...
PREMIERA: niedziela, 16 grudnia 2012, godz. 22:00


ODCINEK 12. - BUNKIER

Pod osłoną nocy, żołnierze plutonu Konasza aresztują piątego policjanta i doprowadzają go do wioski w celu przekazania go lokalnej policji. Następnego dnia Placy rozdzielają się. Ludzie Żądła pilnują okolicy na wysuniętym posterunku, Konasz ze swoim plutonem ochrania przedstawicieli lokalnych afgańskich władz liczących głosy po wyborach. Malbor i Zbój towarzyszą Justynie w rutynowym patrolu w wiosce. Nagle pani porucznik wpada w dół i znika pod ziemią. Wzywa Malbora na pomoc. W tym samym czasie talibowie zaczynają ewakuować swój magazyn broni. Żołnierze Konasza docierają na miejsce w ostatniej chwili, rozpoczyna się wymiana ognia...
PREMIERA: niedziela, 23 grudnia 2012, godz. 22:00


ODCINEK 13. - ROTACJA

Rano Polacy opuszczają flagę powiewającą nad posterunkiem w Adżiristanie. Afgańscy policjanci patrzą na to w milczeniu. Plutony Konaszewicza i Żądło wracają do Polski. Niestety nie w komplecie. Żołnierze witają się z rodzinami. Ku zaskoczeniu Młodego (Sebastian Fabijański) przyjeżdża po niego jego brat Antek. Justyna i Mamut wspólnie czekają w przydworcowej kawiarni na pociąg. Mamut dostrzega nagłówek gazety: "Afgańskie kobiety oskarżają polskich żołnierzy". Wyjmuje komórkę, dzwoni do Konasza. Pod willą Konaszewicza stoi tłum dziennikarzy. Wśród nich Marta i Olo. Zbój biegnie na spotkanie z córką, która dowiaduje się, że przez ostatnie miesiące czatowała z ojcem. Justyna, stęskniona, wita się z pięcioletnim synkiem Julkiem...
PREMIERA: niedziela, 30 grudnia 2012, godz. 22:00


WASZE OPINIE

lama

Serial super. Tylkoc zemu jeden sezon i tak krótki ?? Szkoda, zawsze jak jest kręcony fajny serial to jest albo krótki albo przestają kręcić. Tak było z serialem Fala Zbrodni. Pozdrawiam i czekam na kolejne sezony.

Drozda

Powiem tak jest to pierwszy serial który
oglądałem i mam nadzieje że będzie kolejna
seria. Bo co ja teraz będę oglądał? Bardzo fajny
serial pozdrawiam.

Zaapy

Jak na POLSKI serial to nawet dobry, choć mija
się z prawdą...
Misja Afganistan
Polska, 2012
Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial wojenny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Pół roku z życia polskiego kontyngentu na misji. Historia ludzi o różnych przekonaniach, wartościach i doświadczeniach, których połączył Afganistan.
serial wojenny
Misja Afganistan
4,5 5 1 1697