PREMIERA

2004.05.20

CANAL+ PREMIUM

MISJA DAMY

The Lady Has Plans

USA, 1942

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komedia

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lata 40. Energiczna młoda Amerykanka (Paulette Goddard) wybiera się w podróż do Europy. Przypadkowo trafia w jej ręce sekretny plan, nad którym pracowało kilku kryminalistów.

Dziewczyna postanawia podszyć się pod tajemniczą "Sidney Royce" z planu i wyrusza do Lizbony jako reporter. Nie wie, że prawdziwa Sidney to jedna z najbogatszych kobiet w Portugalii, a w całą sprawę oprócz kryminalistów wplątani są też tajni agenci amerykańskich służb wywiadowczych. Na szczęście odważnej, ale naiwnej dziewczynie przychodzi z pomocą przypadkowo poznany Kenneth C. Harper (Ray Milland).

W role głównych bohaterów wcieli gwiazdorzy starego hollywoodzkiego kina Paulette Goddard i Ray Milland. W tym samym 1942 roku, w którym realizowana była "Misja damy", oboje spotkali się jeszcze na planie filmu Cecila B. De Mille'a "Zdradzieckie skały". Goddard debiutowała jako 13-latka w słynnej rewii Ziegfelda. Szybko trafiła na kinowy ekran i dzięki małżeństwu z Charlie Chaplinem stała się jedną z najsłynniejszych gwiazd Hollywood. W bogatej filmografii ma m.in. "Dzisiejsze czasy", "Dyktatora", "Dziennik panny służącej", a za "So Proudly We Hail!" była w 1943 roku nominowana do Oscara. Milland zaczynał karierę jeszcze w epoce kina niemego, pod koniec lat 20. w Wielkiej Brytanii. W 1945 roku zdobył Oscara za "Stracony weekend"; ma też w dorobku takie tytuły jak "M jak morderca", "Ministerstwo Strachu", "Irene" oraz komediową serię telewizyjną "The Ray Milland Show".

WASZE OPINIE

Michał 007

Film obejrzałem i bardzo mi się podobał. Fajni aktorzy, dobry scenariusz, świetnie przetłumaczone na polski dialogi - brawo dla tłumacza, bo udało mu się zachować specyficzny dowcip filmu i błyskotliwe teksty. Oczywiście dziś film na większości "współczesnych" widzów nie zrobi wrażenia - będzie banalny, nieskomplikowany i bardzo umowny, ale miłośnikom staroci będzie się podobał - choćby za sprawą humoru, który może już ostro wyeksploatowany w kinie, ale wciąż błyskotliwy (wciąż, bo nie wynika z techniki filmowania).
Film polecam jedynie tym kinomanom, którzy potrafią "przeskoczyć" przepaść między współczesną kinematografią a czarno-białymi produkcjami, którzy potrafią "załapać" specyficzną konwencję, w jakiej kręcono starocie typu "Misja damy".
I jeszcze taka uwaga - streszczenie, które znajdziecie powyżej jest... do niczego. Ten, kto streszczał film obejrzał go chyba tylko na przewijaniu ;). A serio - moim zdaniem należałoby napisać tak: młoda amerykańska reporterka Sidney Royce (Paulette Goddard), udaje się do Lizbony jako korespondent. Gdy dociera na miejsce, dowiaduje się, że jest dla niej zarezerwowany, i z góry opłacony, ekskluzywny apartament w luksusowym hotelu. W Lizbonie dziewczyną (zwłaszcza jej plecami) interesuje się niespodziewanie wiele osób. Z czasem okazuje się, że wszyscy oni biorą ją za kogoś innego, a sama Sidney wplątała się w aferę szpiegowską, w którą zamieszane są m.in. wywiady Wielkiej Brytanii i Niemiec. Jedyną pomocą okazuje się tamtejszy reporter, Kenneth C. Harper (Ray Milland).
MISJA DAMY
reżyseria:
USA, 1942
Lata 40. Energiczna młoda Amerykanka (Paulette Goddard) wybiera się w podróż do Europy. Przypadkowo trafia w jej ręce sekretny plan, nad którym pracowało kilku kryminalistów.
komedia
MISJA DAMY
3,7 5 1 3