PREMIERA

2008.06.29

CANAL+ PREMIUM

MISS POTTER

USA/Wlk. Brytania, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film o życiu Beatrix Potter, autorki książek dla dzieci i jednej z pierwszych kobiet sukcesu w Wielkiej Brytanii.

Anglia, przełom XIX i XX wieku. Trzydziestoletnia Beatrix Potter (Renée Zellweger) mieszka z rodzicami (Barbara Flynn, Bill Paterson), którzy za wszelką cenę próbują awansować społecznie. Wielce przywiązani do wiktoriańskich obyczajów i konwenansów, nie mogą znieść, że córka odrzuciła oświadczyny niejednego młodego, dobrze sytuowanego kawalera. Beatrix nie chce, jak inne młode kobiety z jej środowiska, dążyć do stabilizacji. Zamiast tego, wciąż snuje fantazje, a większość wolnego czasu spędza na rysowaniu, głównie leśnych zwierzątek, takich jak Piotruś Królik - główny bohater pisanych przez nią opowiastek. Potter pragnie je opublikować, ale ciężko jej znaleźć chętnego do współpracy wydawcę. W końcu na młodą pisarkę zwraca uwagę Norman Warne (Ewan McGregor), przystojny, początkujący w rodzinnym interesie Frederick Warne & Co wydawca. Książka Beatrix zostaje opublikowana w nakładzie 8000 egzemplarzy, a między Normanem i autorką rodzi się wielka miłość. Ich burzliwy romans sprawia, że Potter jeszcze mocniej wierzy w swój talent pisarski. Jej historie dla dzieci osiągają niesłychany w tamtych czasach sukces, pozwalając jej dorobić się majątku.

Urodzona w 1866 roku w Londynie Beatrix Potter zasłynęła książkami dla dzieci, opowiadającymi o Piotrusiu Króliku i przyjaciołach. Przyszła pisarka od najmłodszych lat przynosiła do domu różne zwierzątka, zaś z królikiem o imieniu Peter (który stał się inspiracją dla jej literatury) nie rozstawała się ani na chwilkę, prowadzając go na smyczy nawet na przyjęcia towarzyskie. Państwo Potter wraz z córką spędzali cześć wakacji w angielskiej Krainie Jezior, której ekosystem został poważnie zagrożony przez rozwój turystyki i przemysłu. To właśnie na ratowanie tego rejonu Beatrix poświeciła zarobione przez siebie pieniądze.

Potter była rzeczywiście jedną z pierwszych kobiet w Anglii, które przeciwstawiły się zwyczajom, stawiającym kobiety na pozycji z dala od niezależności i sukcesu. Film wyreżyserowany przez dwukrotnie nominowanego do Oscara CHRISA NOONANA pokazuje, jak mimo presji oraz szowinizmu panującego w Anglii tamtej epoki i wbrew oczekiwaniom konserwatywnych rodziców, młoda kobieta została słynną pisarką, a za samodzielnie zarobione pieniądze spełniła swoje marzenia. W tę rolę wcieliła się Renée Zellweger, która stała się ulubienicą publiczności dzięki popisowej kreacji Bridget Jones w ekranizacjach dwóch powieści Helen Fielding. W 2004 Zellweger roku otrzymała Oscara i BAFTĘ za drugoplanową rolę w filmie "Wzgórze Nadziei", w którym zagrała u boku Nicole Kidman i Jude'a Law. Oprócz tego aktorka może poszczycić się dwiema innymi nominacjami do Oscara ("Dziennik Bidget Jones" i "Chicago"), trzema Złotymi Globami, w tym za "Siostrę Betty", oraz w sumie kilkudziesięcioma innymi nominacjami! Za rolę w "Miss Potter" Zellweger była nominowana do Saturna i Złotego Globu. Partnerował jej Ewan McGregor, szkocki aktor, który zdobył sławę dzięki takim kreacjom, jak rola Rentona w "Trainspotting", młodego Obi-Wan Kenobiego w pierwszej części "Gwiezdnych wojen", Christiana w musicalu "Moulin Rouge" (nominacja do Złotego Globu) czy występem w najnowszym filmie Woody'ego Allena "Sen Kasandry". W "Miss Potter" siostrę młodego Warne'a zagrała Emily Watson, znana widzom z ciekawych ról, m.in. w "Gosford Park" Roberta Altmana, "Propozycji" Johna Hillcoata, a przede wszystkim w "Przełamując Fale" Larsa von Triera. Za tę ostatnią kreację została nominowana do Oscara oraz Złotego Globu. Ciekawostką jest fakt, że panią Warne zagrała matka słynnej brytyjskiej aktorki Emmy Thompson - Phyllida Law.

WASZE OPINIE

majsterek

Chyba filmy ktore okreslam jako kostiumowe to nie jest moja domena, ale staram sie dawac im szanse z
nadzieja na jedne ktory mnie urzeknie - tym jedynym na pewno nie bedzie Miss Potter. Rozumiem ze to
film biograficzny i scenarzysta mial troche zwiazane rece, ale skoro zycie glownej bohaterki bylo raczej
nudnawe to czy warto bylo krecic o tym film z taka plejada aktorow ? Najjasniejszy punkt calego
przedsiewziecia to bez watpienia Rene, ktora momentami daje koncert gry. Niestety tego samego nie
moge powiedziec o jednym z moich ulubionych aktorow - Ewanie McGregorze, ktorego gra jest tu
nieporozumieniem (to naprawde ten sam facet co w Moulin Rouge ???). Ciagnaca sie jak flaki z olejem
akcja, fabula ktora wytrawny narrator strescil by w 3 minuty (a nawet dwie i pol), nie powalajaca muzyka
i dosc dobre zdjecia to cala Miss Potter. troche za malo by zachecic innych do jej obejrzenia.

Renu

Och, bardzo przeciętne kino w wysmakowanej scenografii ( to standard w Fabryczce ).
Bez głebszych emocji, z odrobiną sympatyczności zawartej w odtwarzanej przez Ms. Zellweger postaci. Do tego sztampowy przebieg fabuły.
Osobiście nie polecam.

Bartolomeusz

Bida z nędzą. Kto to w ogóle wypuścił do kin ? Wyglądało to, jak tania produkcja Hallmarku. A sam finał urwał się jakby zabrakło taśmy na dalsze kręcenie.
MISS POTTER
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2006
Film o życiu Beatrix Potter, autorki książek dla dzieci i jednej z pierwszych kobiet sukcesu w Wielkiej Brytanii.
dramat biograficzny
MISS POTTER
4,1 5 1 23