PREMIERA

2007.12.26

CANAL+ PREMIUM

MISSION: IMPOSSIBLE 3

USA/Niemcy, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ethan Hunt (Tom Cruise), agent Impossible Missions Force, zamierza się ustatkować. W dniu zaręczyn dostaje wiadomość o zaginięciu agentki Lindsey Farris (Kerri Russell).

W tajemnicy przed ukochaną Julią (Michelle Monaghan) dołącza do misji ratunkowej i choć udaje się odbić agentkę, dziewczyna ginie, gdy eksploduje wszczepiony w jej głowę ładunek wybuchowy. Dręczony wyrzutami sumienia Hunt rusza do Watykanu. Ma tam przejąć broń chemiczną o nazwie "królicza łapka", a przy okazji schwytać odpowiedzialnego za śmierć Lindsey nieuchwytnego przestępcę, Owena Daviana (Philip Seymour Hoffman). Okazuje się jednak, że Davian ma dużo większe wpływy, niż Hunt mógłby przypuszczać.

Jeden z najgłośniejszych filmów akcji ostatniej dekady doczekał się trzeciej części - jak twierdzą krytycy - najbłyskotliwszej i najinteligentniejszej. W agenta Impossible Missions Force po raz kolejny wcielił się Tom Cruise, który jest jednocześnie współproducentem całej serii. Tym razem reżyserię powierzono debiutującemu w tej roli na wielkim ekranie J. J. ABRAMSOWI - hollywoodzkiemu "człowiekowi orkiestrze". Jedną z najlepszych rekomendacji Abramsa jest fakt, że jest producentem i współscenarzystą takich seriali, jak "Zagubieni" czy "Sześć stóp pod ziemią". Od 1999 roku pracuje jako reżyser telewizyjny, udzielając się od czasu do czasu jako aktor (m.in. "Szósty Stopień Oddalenia"). Chętnie występuje też w telewizyjnych programach i dokumentach, ponadto komponuje. Jako Jeffrey Abrams napisał muzykę do horroru "Nocna bestia", a jego utwory słychać też w serialach "Agentka o stu twarzach" i "Felicity". W produkcję "Mission: Impossible 3" Abrams zaangażował się w stu procentach. "Kiedy Tom zwrócił się do mnie z propozycją wyreżyserowania tego filmu, powiedziałem Tak! zanim zadał mi jakiekolwiek pytanie. Tym razem nie chodziło o to, aby zrealizować film o szpiegu, ale opowiedzieć historię człowieka, który jest szpiegiem" - mówił Abrams, który zajął się nie tylko reżyserią, ale również scenariuszem, a na ścieżce dźwiękowej znalazły się dwie napisane i wykonane przez niego piosenki: "Groksploitation" oraz "Song 5000".

Zdjęcia były kręcone w Niemczech, Włoszech, Szanghaju i w USA, a o rolę agentki Lindsey Farris ubiegały się m.in. Lindsay Lohan, Scarlett Johansson, Michelle Monaghan, a nawet Katie Holmes, obecna żona Cruise'a. Producenci wybrali ostatecznie Keri Russell, znaną z produkowanego i reżyserowanego przez Abramsa serialu "Felicity". Michelle Monaghan na pocieszenie dostała rolę Julii, żony Hunta. W czarny charakter miał się początkowo wcielić Kenneth Branagh, który musiał zrezygnować z powodu przesunięcia terminu zdjęć. Zastąpił go Philip Seymour Hoffman, laureat Oscara, BAFTY i Złotego Globu za rolę w "Capote" Bennetta Millera i twórca genialnych kreacji aktorskich m.in. w "Hazardziście" Richarda Kwietniowskiego i "Happiness" Todda Solondza.

Rola Ethana Hunta była obsadzona od początku. Cruise był trzykrotnie nominowany do Oscara i zdobył 3 Złote Globy za doskonałe kreacje w "Urodzonym 4 lipca", "Jerrym Maguire", "Magnolii". Za rolę Hunta otrzymał już m.in. MTV Movie Award i PGA Award, a dzięki trzeciej części zyskał nominację do Saturna i Teen Choice Award. Film zdobył ponadto Satellite Award, 3 statuetki Golden Trailer Award, a także California on Location Award dla całego zespołu i Empire Award dla najlepszej sceny filmowej 2006 roku (pojedynek na moście).

Za spektakularne sceny walk i pościgów odpowiedzialny był Vic Armstrong, współpracownik Cruisa z "Wojny światów", który mówił o aktorze, że jest w stanie wykonać niemal wszystko. Armstrong, na wyraźne polecenie reżysera, starał się zresztą jak najwięcej scen przygotowywać bez efektów specjalnych czy technicznych retuszów. Dla Abramsa bowiem esencją filmu było osiąganie odpowiednich rezultatów dzięki talentowi Cruise'a i przy użyciu kamery, a nie obrazów generowanych komputerowo. "Wszystkie ostatnie osiągnięcia technologiczne to naprawdę wspaniała sprawa, ale jeśli chce się zrobić coś realnego, aktor powinien być w stanie wykonać chociaż część trudnych sekwencji kaskaderskich".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Mam ten film na dvd, i przyznaję, że jest najlepszą częścią trylogii. Jest akcja, suspens, no i nawet aktorstwo Cruise'a mnie przekonało, chociaż w scenie kiedy na oknie rozwiązuje zadanie matematyczne, naprawdę jest śmiesznie.

macco

dobryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

kutasik

film jest do bani
MISSION: IMPOSSIBLE 3
reżyseria:
USA/Niemcy, 2006
Ethan Hunt (Tom Cruise), agent Impossible Missions Force, zamierza się ustatkować. W dniu zaręczyn dostaje wiadomość o zaginięciu agentki Lindsey Farris (Kerri Russell).
film sensacyjny
MISSION: IMPOSSIBLE 3
4,4 5 1 77