PREMIERA

2004.03.16

CANAL+ PREMIUM

MISTERIUM ZBRODNI

The Reckoning / Morality Play

Wlk. Brytania/Hiszpania, 2003

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W średniowiecznej, pełnej zabobonów i tajemnic Anglii, krzyżują się losy grzesznego mnicha i wędrownych artystów, którzy połączą swoje siły, aby rozwikłać zagadkę serii morderstw.

Anglia, XIV wiek. Młody mnich Nicholas (Paul Bettany) wyrusza w pokutną wędrówkę za złamanie ślubów czystości. Przypadkiem staje się świadkiem zamordowania wędrownego artysty, członka aktorskiej trupy. Ponieważ sam nie ma żadnych środków do życia, postanawia zająć miejsce zamordowanego w teatralnym zespole prowadzonym przez charyzmatycznego Martina (Willem Dafoe). Trupa podróżuje od miasteczka do miasteczka, wystawiając moralitety. Pewnego dnia aktorzy docierają do miasta, w którym właśnie popełniono bestialską zbrodnię na małym chłopcu. O morderstwo oskarżona została głuchoniema dziewczyna, która teraz w więzieniu czeka na wykonanie kary śmierci za zabójstwo i stosowanie czarnej magii. Aktorzy jednak, którzy nie uwierzyli w winę dziewczyny, wpadają wkrótce na trop prawdziwego mordercy. Postanawiają wystawić sztukę opartą na tym tajemniczym wydarzeniu, aby skłonić mieszkańców do rozwiązania zagadki.

PAUL MCGUIGAN, reżyser "Misterium zbrodni", od zawsze fascynował się zagadkami kryminalnymi. Swój debiutancki film "Acid House" (1998) oparł na powieści kontrowersyjnego szkockiego pisarza Irvine'a Welsha (autora "Ślepych torów", które stały się kanwą głośnego "Trainspotting"). Obraz, który opowiadał trzy mroczne historie z życia młodych, niestroniących od narkotyków mieszkańców robotniczej dzielnicy, otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Sztokholmie i trzy nagrody w Fantasporto. Kolejny film McGuigana, "Gangster Numer Jeden" (2000), nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "odkrycie roku", stał się natomiast nieoczekiwanym sukcesem komercyjnym. O trzy lata późniejsze "Misterium zbrodni", ekranizacja nominowanej do nagrody Booker Prize powieści Barry'ego Unswortha, krytycy chwalili przede wszystkim za oryginalny pomysł przeniesienia kryminalnej akcji w pełne zabobonów i tajemnic czasy średniowiecza. Sensacyjna intryga znalazła się również w "Apartamencie" (2004) z Joshem Hartnettem i Diane Kruger, remake'u francuskiego filmu Gillesa Mimouni z 1996 roku "L'Appartement" z Monicą Bellucci i Vincentem Casselem w rolach głównych. Praca z Hartnettem układała się zresztą McGuiganowi tak dobrze, że postanowił zrealizować z nim swój kolejny film. Komedia "Zabójczy numer", w której obok Hartnetta wystąpili m.in. Morgan Freeman, Ben Kingsley i Lucy Liu. Znakomita obsada to również atut "Misterium zbrodni". Role potępionego księdza reżyser powierzył jednemu ze swoich ulubionych aktorów, Paulowi Bettany'emu ("Dogville", "Piękny umysł"), który wystąpił również w "Gangsterze numer jeden". Jego partnerem na planie stał się natomiast Willem Dafoe, znany z tak głośnych filmów, jak "Ostatnie kuszenie Chrystus" (1988) Martina Scorsese (gdzie zagrał tytułową rolę) i równie kontrowersyjna "Dzikość serca" (1990) Davida Lyncha.

WASZE OPINIE

inryDqcmh

hQB1l9 <a href="http://oslqsuvtfeiz.com/">oslqsuvtfeiz</a>, [url=http://ycgwdzumsysf.com/]ycgwdzumsysf[/url], [link=http://rkcrvmvoiyjn.com/]rkcrvmvoiyjn[/link], http://ctkxuwvoayro.com/
MISTERIUM ZBRODNI
reżyseria:
Wlk. Brytania/Hiszpania, 2003
W średniowiecznej, pełnej zabobonów i tajemnic Anglii, krzyżują się losy grzesznego mnicha i wędrownych artystów, którzy połączą swoje siły, aby rozwikłać zagadkę serii morderstw.
dramat
MISTERIUM ZBRODNI
4,3 5 1 62