Gutek Film. All rights reserved.

PREMIERA

2014.01.08

CANAL+ PREMIUM

Mistrz

The Master

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

"Mistrz" Paula Thomasa Andersona opowiada o spotkaniu wizjonera, który odkrył zagadkę istnienia i zagubionego człowieka, który mu uwierzył.

Ameryka, lata powojenne. Lancaster Dodd (Philip Seymour Hoffman), charyzmatyczny przywódca sekty religijnej jest weteranem prześladowanym przez wspomnienia z II wojny światowej. Mężczyzna postanawia założyć własną religię i zostaje przywódcą sekty. Pewnego dnia jego drogi krzyżują się dwudziestokilkuletnim alkoholikiem i włóczęgą Freddie'em Quellem (Joaquin Phoenix). Chłopak, również weteran wojenny, nie radzi sobie z życiem, a frustracje seksualne doprowadzają go do depresji. Dodd pomaga Freddie'emu powrócić do społeczeństwa i wkrótce mistrz mianuje go swoją prawą ręką. W miarę upływu czasu, gdy wspólnota religijna Dodda zaczyna zyskiwać coraz więcej zwolenników, Freddie zaczyna wątpić w to, co wyznaje i w swojego mentora.

"Mistrz" PAULA THOMASA ANDERSONA opowiada o spotkaniu wizjonera, który odkrył zagadkę istnienia i zagubionego człowieka, który mu uwierzył. Po nakręconym pięć lat wcześniej, obsypanym Oscarami "Aż poleje się krew" i wcześniejszej jeszcze "Magnolii" (1999), kolejny obraz Andersona był jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów roku. Zwłaszcza, że było wiadomo, iż reżyser pracuje nad projektem, w którym będzie mowa o powstaniu sekty scjentologicznej. Rzeczywiście nie sposób nie dostrzec podobieństw pomiędzy tytułowym Lancasterem Doddem a założycielem Kościoła Scjentologicznego, pisarzem science fiction L. Ronem Hubbardem. Sam reżyser zresztą przyznał, że ojciec scjentologów posłużył mu jako pierwowzór postaci tytułowej. Film miał premierę podczas 69. MFF w Wenecji, podczas którego Paul Thomas Anderson dostał Srebrnego Lwa za reżyserię, a Puchar Volpiego dla najlepszego aktora otrzymali ex aeguo Joaquin Phoenix i Philip Seymour Hoffman. Wraz z Amy Adams, która wcieliła się w żonę Dodda, aktorzy zdobyli m.in. nominacje do Oscara, Złotego Globu, nagrody BAFTA oraz wyróżnienia licznych stowarzyszeń krytyków na całym świecie.

WASZE OPINIE

Jacekturysta

Dobry film. Ale żeby od razu najlepszy w styczniu? Dla mnie trochę rozczarowanie, po tylu pochwałach. Zabrakło mi charyzmy tytułowego mistrza. Świetna gra w jego wykonaniu(jak zwykle), ale liczyłem na więcej. Niemożliwe bardziej mi się podobało.

pedro

Mistrzowski! Film o człowieku, który przechodzi traumę, jego problemach, a zarazem manipulacji i wykorzystywaniu. Czym jest "wiara w Mistrza" i jego autorskie pomysły? Czemu i komu służy? W jakich kręgach pojawia się Mistrz ze swoją sektą? Jak widzimy przywódca sekty nie ratuje zwykłych ludzi, potrzebujących i będących w depresji. Nie jest nawet nimi zainteresowany. Moim zdaniem Jego celem jest wzbogacanie się za wszelką cenę i "pranie mózgów" ludziom (świetna scena rozmowy fanatycznie wierzącej kobiety z Mistrzem o nowej książce).
W filmie warto tez zwrócić uwagę na świetne aktorstwo : Joaquin Phoenix i Philip Seymour Hoffman są bardzo dobrzy i przekonujący w swoich rolach. Polecam, warto zobaczyć.

amadeusz

Wspaniały. Nie tylko najlepszy film stycznia, ale jeden z najlepszych filmów ubiegłego roku. Jak to w życiu bywa często - nie dla każdego. Zakompleksione byty, pragnące szufladkować i wrzucać do jednego wora wszystkich i wszystko, skwitują..., a nie, zostawmy ich samym sobie. Polecam bardzo, szczególnie tym, co zawsze starają się równać w górę, a nie ku dziurze.
Mistrz
USA, 2012
"Mistrz" Paula Thomasa Andersona opowiada o spotkaniu wizjonera, który odkrył zagadkę istnienia i zagubionego człowieka, który mu uwierzył.
dramat
Mistrz
3,4 5 1 23