PREMIERA

2007.06.16

CANAL+ PREMIUM

MIT

San wa / The Myth

Hongkong, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy/fantasy

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ponad 200 lat przed naszą erą cesarz Qin Shihuang rozkazał poddanym zbudować królewski grobowiec. Budowla była wznoszona przez 37 lat rękoma 700 tysięcy niewolników, którzy po śmierci cesarza zostali żywcem pogrzebani wraz z nim. W ten sposób przepadła wszelka wiedza na temat królewskiego skarbu i - jak mówią legendy - eliksiru młodości.

Ponad 20 wieków później dręczony dziwnymi snami o przeszłości archeolog, Jack (Jackie Chan) i ambitny naukowiec William (Tony Leung Ka Fai) wyruszają do Dasaru w Indiach, aby zbadać tajemnicę lewitującego mędrca. Na miejscu odkrywają kilka dziwnych szczegółów, które William wiąże ze snami towarzysza. Jackowi śni się bowiem piękna księżniczka i on sam w stroju starożytnego generała. Dwaj śmiałkowie, zachęceni znaleziskami, wyruszają na wyprawę, która doprowadza ich do odkrycia największej tajemnicy antycznych Chin, a Jackowi pozwala poznać zaskakującą prawdę o samym sobie.

Pełna przepychu scenografia, wspaniałe kostiumy i imponujące sceny walk to już znak rozpoznawczy przygodowego kina z Azji. "Mit", porównywany do "Domu latających sztyletów", przez znawców gatunku uważany jest za jeden z najlepiej zrobionych i zagranych - dzięki komediowemu talentowi Jackiego Chana - filmów z tego gatunku. Jego reżyserem i scenarzystą jest były kaskader STANLEY TONG, twórca "Pana Magoo" (1997) z Leslie'm Nielsenem i wielu przebojów z Jackiem Chanem w roli głównej ("Policyjna opowieść", "Jackie Chan: Pierwsze uderzenie"). Dla Chana, megagwiazdy azjatyckiego kina, "Mit" był pierwszym filmem, w którym zamiast pięści musiał używać starożytnej broni z epoki Ming. Nie uchroniło go to przed kontuzjami, z których słynie jako aktor konsekwentnie odmawiający pomocy dublerów. Podczas jednej ze scen został dość głęboko dźgnięty nożem, a w innej spadł z konia na tyle niefortunnie, że nie mógł ruszać nogami. Na szczęście po krótkim odpoczynku wrócił do formy. Dla Chana "Mit" był filmem niezwykłym również dlatego, że u jego boku wystąpiła gwiazda Bollywood, Mallika Sherawat, pierwsza hinduska aktorka, której "Playboy" zaproponował rozbieraną sesję. Aktorka rzecz jasna odmówiła zdając sobie sprawę, że takie zdjęcia oznaczałyby koniec jej kariery w pruderyjnym Bollywood. Nie uchroniła się jednak przed plotkami. Na długo przed premierą "Mitu" w prasie pojawiły się informacje, że Mallika tylko dlatego została wybrana spośród innych bollywoodzkich piękności, że jako jedyna zgodziła się pokazać zupełnie nago w jednej ze scen. Zatroskani producenci filmu postanowili wówczas zwołać specjalną konferencję, na której stanowczo zaprzeczyli tym pogłoskom i poinformowali, że w ich filmie Mallika - zgodnie z bollywoodzkim kodeksem - nie zagra nawet sceny pocałunku.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Kolejny film, w którym nieustraszony Jackie Chan ratuje co tylko się da uratować. Jeśli jeszcze skacze, kopie, i robi różne wygibasy, to pół biedy. Gorzej, kiedy stara się być prawdziwym aktorem, i próbuje grać. Wtedy to zaczyna być śmiesznie. I taki jest cały ten film. Trochę śmiechu, trochę melancholii, i oczywiśćie złoczyńców. W tym wypadku, o ile się nie mylę był nim, ktoś z otoczenia Chana. Przeciętne, ale do strawienia.
MIT
reżyseria:
Hongkong, 2005
Ponad 200 lat przed naszą erą cesarz Qin Shihuang rozkazał poddanym zbudować królewski grobowiec. Budowla była wznoszona przez 37 lat rękoma 700 tysięcy niewolników, którzy po śmierci cesarza zostali żywcem pogrzebani wraz z nim. W ten sposób przepadła wszelka wiedza na temat królewskiego skarbu i - jak mówią legendy - eliksiru młodości.
film przygodowy/fantasy
MIT
4,4 5 1 30