• Oscar

PREMIERA

2011.10.30

CANAL+ PREMIUM

Młoda Wiktoria

The Young Victoria

Wlk.Bryt/USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat historyczno-kostiumowy

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Anglia, lata 30. XIX wieku. W pałacu Kensington 11-letnia księżniczka Wiktoria (Michaela Brooks) śpi w pokoju razem z mamą. Ktoś zawsze przed nią próbuje jej jedzenie, po schodach chodzi pod opieką osoby dorosłej, a jedynymi dostępnymi rozrywkami są spacer po zamkowym parku, rysowanie i zabawa z psem.

Takie reguły postępowania, służące jej bezpieczeństwu, zostały ustalone przez matkę i ochmistrza Sir Johna Conroya (Mark Strong), ponieważ Wiktoria jest jedynym w rodzinie królewskiej legalnym dzieckiem, które po śmierci panującego monarchy ma objąć tron. Jedynie w przypadku śmierci króla przed 18. urodzinami Wiktorii regentką zostanie matka. Księżna Kentu (Miranda Richardson) próbuje z pomocą Sir Conroya zmusić córkę do podpisania aktu regencyjnego. Wiktoria odmawia. Matka i ochmistrz robią wszystko, aby odizolować ją od królewskiego dworu. Jednak podczas uroczystości z okazji urodzin król Wilhelm IV (Jim Broadbent) oświadcza, że jest przeciwko regencji i pragnie przekazać władzę królewską bezpośrednio Wiktorii. Księżniczka, która osobiście słyszy tę deklarację w Windsorze, jest zdecydowana na objęcie tronu. W sprawowaniu władzy oferuje jej pomoc premier, wicehrabia Melbourne (Paul Bettany). Niecały miesiąc po ukończeniu 18 lat Wiktoria zostaje królową.

Alexandrina Victoria była najdłużej panującą brytyjską monarchinią - przez 63 lata nosiła tytuł królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także cesarzowej Indii. Jej pierwszą decyzją po objęciu tronu było usunięcie swojego łóżka z sypialni matki. W 1840 roku poślubiła księcia Alberta von Sachsen-Coburg-Gotha. Tworzyli szczęśliwe, zgodne i kochające się małżeństwo. Mieli razem czterech synów i pięć córek. Panowali wspólnie przez 20 lat. Zreformowali edukację, finanse i przemysł. Ich niesłabnący mecenat sztuki i nauki zaowocował Wielką Wystawą w 1851 roku. Książę Albert zmarł na tyfus w wieku 42 lat. Jego śmierć załamała Wiktorię. Królowa pogrążyła się w żałobie. Przez resztę życia ubierała się na czarno i rzadko pokazywała publicznie. Każdego roku w rocznicę śmierci męża nakazywała wyjęcie jego ubrań z szafy i wietrzenie ich. Zmarła w wieku 81 lat.

O życiu Wiktorii zrealizowano wiele filmów, w tym m.in. w 1950 roku "The Mudlark" Jeana Negulesco z Irene Dunne w roli królowej; miniserial telewizyjny "Edward VII" (1975) w reżyserii Johna Gorrie'ego z Annette Crosbie w roli Wiktorii; "Jej wysokość Pani Brown" (1997) Johna Maddena z tytułową rolą Judi Dench oraz "Wiktoria i Albert" (2001) w reżyserii Johna Ermana z Victorią Hamilton. "Młoda Wiktoria" w reżyserii Kanadyjczyka JEANA-MARCA VALLÉE ("Czarna lista", "Wariaci", "C.R.A.Z.Y.") opowiada o początkach panowania królowej Wiktorii, obejmując lata 1836-1841. Koncentruje się przede wszystkim na historii jej miłości z księciem Albertem, która zakończyła się małżeństwem. W tytułowej roli wystąpiła laureatka Złotego Globu Emily Blunt ("Diabeł ubiera się u Prady", "Wojna Charliego Wilsona", "Wilkołak"), którą za tę kreację uhonorowano nominacją do Złotego Globu, nagrody BIFA i Satelity. Księcia Alberta zagrał Rupert Friend ("Duma i uprzedzenie", "Ostatni legion", "Chłopiec w pasiastej piżamie"), starając się stworzyć postać ograniczoną przez etykietę, obowiązki i interes państwa. Paul Bettany ("Pan i władca: Na krańcu świata", "Kod da Vinci", "Turysta") jest lordem Melbourne'em, ambitnym, dwulicowym, ale ujmującym politykiem. Na uwagę zasługuje Mark Strong ("Sherlock Holmes", "Robin Hood", "Kick-Ass") jako jednoznacznie negatywny sir John Conroy i dwukrotnie nominowana do Oscara laureatka Złotego Globu i BAFTA Miranda Richardson ("Godziny", "Harry Potter i Czara Ognia", "Koniec świata") w roli oschłej księżnej Kentu. Rozczarowują trochę wątki polityczne, które nie zostały odpowiednio rozwinięte i są dość powierzchowne, ale "Młoda Wiktoria" urzeka pełną przepychu scenografią i wspaniałymi kostiumami, za które Sandy Powell ("Zakochany Szekspir", "Aviator", "Pani Henderson") została ponownie uhonorowana Oscarem, a także nagrodą BAFTA i CDG. Film otrzymał również nominacje do Oscara za scenografię i charakteryzację. Scenariusz napisał laureat Oscara Julian Fellowes ("Gosford Park", "Dwie prawdy", "Turysta"), autorem zdjęć jest Hagen Bogdanski ("Życie na podsłuchu", "Przypadek 39"), a muzykę skomponował Ilan Eshkeri ("Przekładaniec", "Gwiezdny pył").

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Nagrody filmowe

Najlepsze kostiumy, Sandy Powell, Młoda Wiktoria

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Również i mnie ten film się podobał. Twórcy filmów kostiumowych - opartych na historycznych faktach - mają tendencję do kręcenia niemiłosiernych dłużyzn i zniewalająco nudnych dramatów psychologicznych. Jean-Marc Vallee obronił się przed tym. Jego opowieść o młodości królowej Wiktorii ogląda się lekko, przyjemnie, bez nudnego dłużenia się czasu. Poznajemy nie tylko kawałek barwnej królewskiej historii, ale także mamy - pełną kobiecego wdzięku - lekcję mądrej asertywności. Umiejętność jasnego i mocnego wyrażania własnego zdania oraz bronienia swojej godności na pewno się przyda - niekoniecznie angielskiej królowej.

pedro

Świetny film kanadyjskiego reżysera. To opowieść o początkach panowania królowej Wiktorii, o intrygach, miłostkach i rządzeniu. Co wybrać i jak pogodzić miłość i zauroczenie z rządzeniem krajem? Kto może pomóc? Czy lepiej rządzić samemu? Na te i inne pytania musi odpowiedzieć sobie młoda królowa. Jednak film to przede wszystkim melodramat ukazujący miłość księcia Alberta do królowej Wiktorii, ich wzajemne relacje, fascynację i z czasem rodzącą się miłość. Film Jean-Marc'a Valle posiada także inne atuty. Jednym z nich są angielscy aktorzy odtwarzający główne role. Emily Blunt (Królowa Wiktoria), Miranda Richardson (jej matka), Paul Bettany (premier) czy też Jim Brodbent (jako król William) dodają filmowi blasku. Od strony technicznej film jest świetnie zrealizowany. Widać dbałość o każdy szczegół i detal. Scenografia, kostiumy, ich kolorystyka, wystrój wnętrz począwszy od obrazów na ścianach po łyżeczki na stołach świetnie się ze sobą komponują. Pokazano też piękno angielskiej przyrody. Całość pięknie sfotografowano tak, że warstwa techniczna filmu wypada rewelacyjnie. "Młoda Wiktoria" to pięknie zrobiona opowieść o miłości i władzy, którą warto obejrzeć, by się odstresować. Polecam ! Warto !
Młoda Wiktoria
reżyseria:
Wlk.Bryt/USA, 2009
Anglia, lata 30. XIX wieku. W pałacu Kensington 11-letnia księżniczka Wiktoria (Michaela Brooks) śpi w pokoju razem z mamą. Ktoś zawsze przed nią próbuje jej jedzenie, po schodach chodzi pod opieką osoby dorosłej, a jedynymi dostępnymi rozrywkami są spacer po zamkowym parku, rysowanie i zabawa z psem.
melodramat historyczno-kostiumowy
Młoda Wiktoria
4,1 5 1 15