Fox

PREMIERA

2004.01.22

CANAL+ PREMIUM

MŁODE LWY

The Young Lions

USA, 1958

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

czas trwania: 160 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wojenna epopeja z pomnikową kreacją Marlona Brando w roli rozczarowanego nazizmem niemieckiego oficera.

"Młode lwy" przedstawiają losy trzech żołnierzy rzuconych w wiry II Wojny Światowej. Pierwszy z nich to Niemiec, Christian Diesti (Marlon Brando), w cywilu alpejski instruktor narciarski, w młodości sympatyk Hitlera i nazizmu. Jako świeżo upieczony porucznik, Diesti trafia do okupowanego Paryża, później do Afryki Północnej i na kolejne fronty. Z biegiem czasu oficer traci złudzenia, jest coraz bardziej rozczarowany wojną i faszyzmem; walczy z tragicznym poczuciem służenia złej i straconej sprawie.

Drugi z żołnierzy to Noah Ackerman (Montgomery Clift) - amerykański Żyd, ofiara antysemickich szykan ze strony kolegów z oddziału, zwykły szeregowiec, który na froncie okazuje się bohaterem.

Trzecim bohaterem "Młodych lwów" jest Michael Whiteacre (Dean Martin) broadwayowski showman i popularny piosenkarz, playboy i nowojorski cwaniak, który początkowo myśli raczej o tym jak uniknąć trafienia na pole bitwy, niż o chwalebnej służbie dla kraju. Ackerman poznaje go w obozie szkoleniowym w Stanach, obydwaj mężczyźni zaprzyjaźniają się, a ich ścieżki będą się krzyżować podczas wojny. Posiadający rozległe znajomości Whiteacre mógłby wymigać się od służby na froncie, ale wstyd i poczucie winy również jego zaprowadzą na pierwszą linię.

"Młode lwy" to kino epickie, zrealizowane z najwyższą produkcyjną jakością, na jaką stać było dawne Hollywood i reżysera EDWARDA DMYTRYKA, autora "Sokoła maltańskiego", w latach 40. i 50. należącego do najściślejszej elity Fabryki Snów. Kanwą scenariusza jest wielka amerykańska powieść Irwina Shawa, a w obsadzie błyszczą gwiazdy. Montgomery Clift stworzył wspaniałą kreację jako szeregowiec Ackerman, przebijając swoją doskonałą rolę w innym wojennym dramacie, "Stąd do wieczności". Niezwykle popularny w latach 50. piosenkarz Dean Martin gra tu z grubsza rzecz biorąc samego siebie. "Młode lwy" zostały jednak zupełnie zdominowane przez występ Marlona Brando. Gwiazdor, wówczas ledwo po trzydziestce, był objawieniem amerykańskiego kina, do którego wprowadził aktorską metodę Stanisławskiego, polegającą na absolutnym utożsamieniu się artysty z rolą i nasycaniu techniki scenicznej osobistymi emocjami. Lata 50. to pierwszy i złoty okres w karierze Brando, który rewolucjonizował w Hollywood wyobrażenie o aktorstwie. W "Młodych lwach" artysta jest u szczytu sławy i aktorskich możliwości. Silna osobowość Brando wpływała często na ostateczny kształt filmów, w których grywał, również wbrew intencjom scenarzystów. Tak było w "Tramwaju, zwanym pożądaniem", w którym jego interpretacja postaci Stanleya Kowalskiego zmieniła sens sztuki Tennesseego Williamsa. Tak stało się również w "Młodych lwach"; Christian Diesti w wykonaniu Marlona Brando, to inny, bardziej złożony i budzący bez wątpienia więcej sympatii bohater niż w książce Shawa. O ile Tennessee Williams przyjął dokonaną przez Brando reinterpretację swojego tekstu z zaciekawianiem i przychylnością, Irwin Shaw był raczej niezadowolony z ekranizacji swojej powieści. Publiczność i krytycy widzieli jednak sprawy inaczej; "Młode lwy" okazały się wielkim komercyjnym i artystycznym sukcesem, a grę Brando powszechnie uznawano za zachwycającą.

WASZE OPINIE

Michał007

Jeden z najlepszych filmów wojennych, a może raczej dramatów wojennych, jaki oglądałem. Bo nie jest to film sensacyjny o wojnie, ale właśnie dramat - pokazujący nie wojnę jako super przygodę, która ma być tłem dla wyczynów jakiegoś supermana, lecz konfrontacje z nią (z bezsensowną wojną) trzech bohaterów: Niemca (Marlon Brando), Żyda (Montgomery Clift) i Amerykanina (Dean Martin) - wszyscy trzej są świetni w swoich rolach... ciężko powiedzieć, który jest tym "naj" ;)
Z przyjemnością obejrzałem "Młode lwy" i polecam wszystkim!!!... oprócz tych, którzy wolą filmy wojenne typu "bum-bum, trach-trach", czyli nie wymagające od widza myślenia - bo dla nich to rzeczywiście będzie "lipa"...

kid

lipa
MŁODE LWY
reżyseria:
USA, 1958
Wojenna epopeja z pomnikową kreacją Marlona Brando w roli rozczarowanego nazizmem niemieckiego oficera.
dramat wojenny
MŁODE LWY
4,9 5 1 23